| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Rolety we wnętrzu

Rolety we wnętrzu

Osłony okien połaciowych muszą być dostosowane do ich położenia i sposobu otwierania. Najlepiej więc nadają się do tego specjalne rolety i żaluzje.

Najprostszą i najtańszą zasłoną okna połaciowego jest roleta z tkaniny. Zwinięta na rolce może być ukryta w szerokiej listwie aluminiowej przy górnej krawędzi okna. Pary zaczepów przymocowanych do boków ościeżnicy utrzymują zaciągniętą roletę przy szybie i umożliwiają pozostawienie jej w dwóch lub trzech wybranych pozycjach tak, że może zasłaniać całe okno, jego połowę lub tylko jedną trzecią.
Rolety tego typu nie stanowią szczelnej zasłony. Raczej filtrują światło, tak jak zasłonki w zwykłych oknach. Najczęściej są bawełniane (różne kolory i wzory do wyboru), ale tkanina jest impregnowana, a krawędzie boczne zabezpieczone przed strzępieniem. Można także wybrać specjalny materiał, który stanowi lepszą ochronę przed słońcem, lub tkaninę która nie przepuszcza światła, niestety dużo droższą.

W odróżnieniu od standardowych, rolety z bocznymi prowadnicami mają boczne brzegi ukryte w listwach aluminiowych. Dzięki temu szczelniej zasłaniają okna. Są też wygodniejsze w użyciu – boczne prowadnice pozwalają ustawić zasłonę w dowolnej pozycji. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy okno znajduje się na dużej wysokości i musimy posługiwać się drążkiem. Aby opuścić roletę, wystarczy po prostu pociągnąć ją w dół, co jest znacznie łatwiejsze niż zaczepianie jej o boczne uchwyty.
Rolety takie różnią się głównie rodzajem użytej tkaniny. Mogą być na przykład plisowane (plisowany materiał rozciąga się w miarę zasłaniania), wykonane z płótna pokrytego usztywniającą substancją lub z materiału pokrytego od strony szyby specjalną powłoką THERMO odbijającą promienie słoneczne.

Są jeszcze rolety przyciemniające i zaciemniające. To rolety w specjalnych prowadnicach wyposażonych w uszczelkę uniemożliwiającą dopływ światła. W połączeniu z tkaniną pokrytą nieprzepuszczającą światła powłoką uzyskuje się możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza. Takie rolety mogą się przydać w pokojach osób, które sypiają w ciągu dnia, szczególnie małych dzieci (nie przypadkiem są często w dziecięce wzory – gwiazdy lub misie). Warstwa THERMO, którą pokryta jest tkanina od strony szyby, zimą pomaga też zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń.

Autor: Daniel Rumiancew

Rolety we wnętrzu

Autor: Andrzej Szandomirski

Rolety we wnętrzu

Zalety i wady parapetów

Elewacja zawdzięcza swój wygląd nie tylko pięknym materiałom i starannemu wykończeniu, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentna stolarka okienna. Okna w stylu...

Jak z dowolnego miejsca na ziemi sterować stolarką okienną, roletami czy żaluzjami fasadowymi? Jest to...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...