| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Rolety we wnętrzu

Rolety we wnętrzu

Osłony okien połaciowych muszą być dostosowane do ich położenia i sposobu otwierania. Najlepiej więc nadają się do tego specjalne rolety i żaluzje.

Najprostszą i najtańszą zasłoną okna połaciowego jest roleta z tkaniny. Zwinięta na rolce może być ukryta w szerokiej listwie aluminiowej przy górnej krawędzi okna. Pary zaczepów przymocowanych do boków ościeżnicy utrzymują zaciągniętą roletę przy szybie i umożliwiają pozostawienie jej w dwóch lub trzech wybranych pozycjach tak, że może zasłaniać całe okno, jego połowę lub tylko jedną trzecią.
Rolety tego typu nie stanowią szczelnej zasłony. Raczej filtrują światło, tak jak zasłonki w zwykłych oknach. Najczęściej są bawełniane (różne kolory i wzory do wyboru), ale tkanina jest impregnowana, a krawędzie boczne zabezpieczone przed strzępieniem. Można także wybrać specjalny materiał, który stanowi lepszą ochronę przed słońcem, lub tkaninę która nie przepuszcza światła, niestety dużo droższą.

W odróżnieniu od standardowych, rolety z bocznymi prowadnicami mają boczne brzegi ukryte w listwach aluminiowych. Dzięki temu szczelniej zasłaniają okna. Są też wygodniejsze w użyciu – boczne prowadnice pozwalają ustawić zasłonę w dowolnej pozycji. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy okno znajduje się na dużej wysokości i musimy posługiwać się drążkiem. Aby opuścić roletę, wystarczy po prostu pociągnąć ją w dół, co jest znacznie łatwiejsze niż zaczepianie jej o boczne uchwyty.
Rolety takie różnią się głównie rodzajem użytej tkaniny. Mogą być na przykład plisowane (plisowany materiał rozciąga się w miarę zasłaniania), wykonane z płótna pokrytego usztywniającą substancją lub z materiału pokrytego od strony szyby specjalną powłoką THERMO odbijającą promienie słoneczne.

Są jeszcze rolety przyciemniające i zaciemniające. To rolety w specjalnych prowadnicach wyposażonych w uszczelkę uniemożliwiającą dopływ światła. W połączeniu z tkaniną pokrytą nieprzepuszczającą światła powłoką uzyskuje się możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza. Takie rolety mogą się przydać w pokojach osób, które sypiają w ciągu dnia, szczególnie małych dzieci (nie przypadkiem są często w dziecięce wzory – gwiazdy lub misie). Warstwa THERMO, którą pokryta jest tkanina od strony szyby, zimą pomaga też zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń.

Autor: Daniel Rumiancew

Rolety we wnętrzu

Autor: Andrzej Szandomirski

Rolety we wnętrzu

Czym zasłonić okno w dachu

Za dużo słońca na poddaszu? Okna połaciowe też można zasłaniać. Na szczęście dziś jest na to wiele...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Stolarka okienna – fakty i mity

Wybór stolarki okiennej jest wyborem na lata. Jak kupić dobry produkt? Jak zachowuje się materiał, z...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.