Salon stylizowany: manierystyczne dodatki do salonu
Urządzając salon, można pokusić się o dodatki w stylu manierystycznym, przywodzące na myśl historyczne motywy. Zobacz aranżację salonu. Pokazujemy, jak z pomysłem wykorzystać manierystyczne dodatki.
Autor: Marcin Czechowicz
W salonie tym uwagę przykuwają ciężkie tkaniny.
Salon: jak tanio dobrać dodatki nawiązujące do historii
W salonie bez historii ani rusz, ale tym razem obeszło się bez malarstwa dawnych mistrzów i kosztownej wyprawy po antyki. Kluczowy element – ciężki, złożony deseń – to absolutnie wystarczający motyw historyzujący w tym salonie. W towarzystwie nowoczesnych mebli natychmiast przykuwa uwagę i fascynuje poziomem skomplikowania, nawet jeśli pojawia się tylko na niewielkim fragmencie muru lub pokryciu fotela.
Autor: Marcin Czechowicz
Zestawienie nowoczesności z historią w salonie przynosi intrygujący efekt
Wtóruje mu w tym jedynie czarny stylizowany żyrandol. Działanie pojedynczego motywu wzmacnia bowiem wykorzystanie pokrewnych wzorów w tej samej tonacji, ale w innej skali lub w negatywowym odbiciu. Przy tego rodzaju motywie zdobniczym warto zrezygnować z obrazów – postawić na czarno-białe romantyczne zdjęcia i konsekwentnie ograniczyć paletę barw do dwóch, trzech odcieni. W tym przypadku powściągliwa elegancja klasycznego zestawienia czerni i bieli zyska na energii dzięki obecności ożywczej czerwieni.
Zestawienia kolorystyczne w salonie
Każde wypróbowane zestawienie kolorystyczne, choćby takie jak pomarańcz z zielenią czy żółć z fioletem, by się naprawdę podobało, musi zostać dobrze wyeksponowane. W przeciwnym razie jego urok zniknie w natłoku elementów lub barw. Energetyczne i wyraziste zestawienie bieli, czerni i czerwieni potrzebuje jasnego neutralnego tła.
Ale uwaga! Czysta biel mogłaby okazać się zbyt mocna, dlatego na ścianach pojawia się delikatny beż, który uszlachetnia kompozycję i przydaje jej subtelności.