Jaka posadzka w domu? Te pytania ułatwią wybór rodzaju wykończenia podłogi

2009-09-08 2:00
podłoga
Autor: Łukasz Zandecki

Wybór posadzki do domu nie jest łatwy. Na jaki zdecydować się wzór podłogi, kolor i fakturę? Oto zestaw pytań, które ułatwią Ci wybranie wykończenia podłogi odpowiedniego do Twoich potrzeb.

Nasz kwestionariusz ma za zadanie ułatwić wybranie idealnej dla Was podłogi. Takiej, która będzie doskonała dla wszystkich domowników. Dlatego każdy z nich powinien indywidualnie udzielić odpowiedzi na poniższe pytania. Następnie należy porównać odpowiedzi. Zgodne – ułatwią zakupy. Natomiast różne będą świadczyć o tym, że w spornej kwestii potrzebny jest kompromis, który powinniście osiągnąć podczas domowej narady, a nie pospiesznie, w sklepie podczas zakupów.

1. Jaka powinna być trwałość posadzki?

Czy chodzimy po domu wyłącznie w miękkich papuciach, czy może są strefy, gdzie poruszamy się w butach? Czy przyjmujemy wielu gości i gdzie to robimy – czy spacerują oni po całym mieszkaniu, czy spędzają czas wyłącznie w salonie, czy może część z nich to goście naszych dzieci, którzy odwiedzą ich pokoje? Jak spędzamy z gośćmi czas – czy przesiadując przy stole i na kanapach, czy może tańcząc? Czy przedłużeniem któregoś z pomieszczeń nie jest taras lub ogród i czy w związku z tym, wracając z ogrodu, nie będziemy przez nie przechodzić?

2. Czy podłoga, która się nam podoba, jest spójna stylistycznie z posiadanym już przez nas umeblowaniem i dekoracjami

Dość kosztowne może się okazać bowiem dopasowanie wystroju do podłogi.

3. Czy podłoga ma odgrywać we wnętrzach naszego domu rolę tła, czy grać pierwsze skrzypce?

Jeśli ma być tłem, to musi być odpowiednio stonowana i neutralna. Jeśli ma stanowić główny element ozdobny – warto pamiętać, że wszystkie inne detale dekoracyjne trzeba jej będzie podporządkować i to one (łącznie z naszą ulubioną kanapą w efektownym obiciu) muszą grać drugie skrzypce.

4. Czy posadzka ma być w miarę gładka (pominąwszy wzory wynikające ze sposobu układania płytek, klepek itd.), czy też wzorzysta?

Czy meble, które już mamy albo dopiero zamierzamy zakupić, na pewno będą współgrały z intensywnie ozdobioną posadzką? Lub na odwrót: czy stonowana podłoga nie będzie zbyt tradycyjna dla awangardowych sprzętów, lub czy nie powinniśmy za jej pomocą ożywić zbyt nudnego wnętrza?

5. Czy wybrana przez nas efektowna faktura nie będzie utrudniała utrzymania podłogi w czystości?

W ryflowaną blachę czy dość głębokie rysy na postarzanych kaflach będzie się dostawał brud, który dość trudno usunąć. Może niezbyt dobrym pomysłem są śnieżnobiałe płytki, na których widać każdy pyłek, w wiatrołapie lub przedpokoju? Czy sposoby pielęgnacji podłogi nie są zbyt czaso- lub pracochłonne? A może podłoga w części domu powinna być antypoślizgowa, bo chodzą po niej małe dzieci lub osoby starsze?

6. Czy - i jakie - mamy w domu zwierzęta?

Czy nie zniszczą podłogi (kilka psów jest w stanie dość mocno zryć pazurami dębowy parkiet)? Jaki tryb życia i spacerów je obowiązuje - czy wychodzą tylko trzy razy dziennie, czy może swobodnie krążą między domem a ogrodem?

7. Czy podłoga ma być utrzymana w chłodnej czy ciepłej tonacji?

Czy będzie ona na pewno pasowała do mebli? Czy bukowy parkiet będzie współgrał z dębowymi meblami?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE