| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Płytki, które imitują drewno, kamień, beton

Płytki, które imitują drewno, kamień, beton

Płytki ceramiczne naśladujące kamień, drewno, beton, metal i tkaniny pojawiły się już kilkanaście lat temu. Ale dopiero teraz odróżnienie płytek od oryginalnych materiałów jest naprawdę trudne.

Dobre odtworzenie struktury pierwowzoru umożliwiają głównie najnowsze techniki szkliwienia, które pozwalają na jego wierne oddanie w ceramice. Wiarygodności płytkom dodaje też właściwie dobrany format kojarzący się z imitowanym materiałem, na przykład kamieniem czy drewnem.

Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Ze względu na dużą wilgotność w łazience można wykorzystywać tylko niektóre gatunki drewna lub... doskonale imitujące je płytki drewnopodobne/ fot. Ceramika Paradyż

Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Ceramiczne płytki drewnopodobne imitujące drewniane deski są świetnym rozwiązaniem, w przypadku gdy chcemy jednocześnie cieszyć oczy ładną podłogą i zastosować ogrzewanie podłogowe/ fot. Ceramika Paradyż

Zalety płytek imitujących naturalne materiały

Płytki ceramiczne to rewelacyjny materiał wykończeniowy, popularny od wielu lat. Są trwałe, odporne na ścieranie, zginanie, wilgoć, wysoką temperaturę i łatwe w konserwacji. Ze względu na te cechy mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach w domu, nawet tych najbardziej wilgotnych (kuchnie, łazienki), narażonych na duże obciążenia (garaże) czy z ogrzewaniem podłogowym. Niestety, mają dość chłodny wygląd. Położone na podłodze w salonie mogą odbierać mu przytulność, kontrastując z miękką kanapą lub fotelem. Z tego powodu zaczęto produkować płytki, które imitują naturalne materiały. Łączą ich piękny wygląd z doskonałymi parametrami technicznymi, eliminując jednocześnie większość wad pierwowzoru.

Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Posadzki wyłożone płytkami imitującymi trawertyn ładnie prezentują się w jasnych, otwartych wnętrzach/ fot. Ceramika Paradyż

Autor: Ceramika Nowa Gala

Płytki imitujące beton nadają wnętrzom surowy, minimalistyczny charakter/ fot. Ceramika Nowa Gala

Płytki mają nad kamieniem tę przewagę, że są od niego znacznie tańsze, odporniejsze na plamienie i działanie środków chemicznych (chroni je szkliwo) oraz łatwiejsze w konserwacji. Drewno płytki przebijają niepalnością, dużą odpornością na działanie wody, wilgoci oraz wysokiej temperatury (nie odkształcają się ani nie paczą tak jak naturalne drewno). Są też odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Bez obaw można je układać na ogrzewaniu podłogowym.

Ze względu na właściwości akumulacyjne są obok kamienia jedną z najlepszych nawierzchni także do tego zastosowania. Są również obojętne biologicznie – nie gromadzą się na nich żadne drobnoustroje ani grzyby typowe dla drewna i kamienia.

Płytki drewnopodobne dobrze sprawdzają się też w domach, w których salon jest połączony z kuchnią – salonowi dodają ciepła, łatwo je także utrzymać w czystości na otwartej przestrzeni. W porównaniu z metalem płytki ceramiczne są bardziej odporne na działanie chemikaliów oraz łatwiejsze do utrzymania w czystości, a z betonem – cieplejsze w dotyku i mniej kłopotliwe w konserwacji.

Płytki w roli tkanin na ścianach czy wykładzin bądź dywanów na podłogach również dodają wnętrzom ciepła i przytulności, ale są bardziej trwałe i odporne na czyszczenie. Stanowią długotrwałą dekorację. Można je często zmywać, usuwając osadzają­cy się kurz, dzięki czemu są bezpieczne dla alergików. Wykładanie ścian płytkami imitującymi skórę zwierząt czy gadów ma niezaprzeczalną zaletę – można cieszyć oczy wzorem gepardzich cętek czy tygrysich prążków, nie pozbawiając nikogo życia, a dekoracyjny efekt jest trwalszy.

Płytki imitujące kamień, metal, beton, drewno

Kamień. Płytki imitują trawertyn, piaskowiec, łupek, bazalt, marmur i granit, wiernie oddając ich bogatą kolorystykę, strukturę, charakterystyczne przebarwienia, a nawet układ żyłek. Płytki w jednej partii różnią się żyłkowaniem, dzięki czemu każda płytka jest inna i nie ma się wrażenia seryjnej produkcji. W ofercie są też płytki z wtopionymi, wielobarwnymi mieniącymi się kamieniami udające nowoczesne konglomeraty. Do popularnych należą również płytki imitujące bruk, polne kamienie i otoczaki, które doskonale nadają się do rustykalnych wnętrz i wiejskich chałup lub na tarasy (o ile są w wersji mrozoodpornej). Na rynku mamy też dostępne szlifowane porcelanowe i polerowane gresy, których brzegi są przystosowane do układania bezspoinowego. Dzięki temu tworzą jednolite płaszczyzny przywodzące na myśl marmurowe posadzki. Osobną grupę stanowią płytki naśladujące kamienne posadzki włoskich czy hiszpańskich placów i uliczek wypalonych słońcem. Mają one nieregularne krawędzie, matową powierzchnię i ciepłą kolorystykę – od jasnego beżu, przez rudości, po ciemne brązy.

Drewno. Ceramika może odwzorowywać fakturę tego materiału, a także rysunek słojów (tu z pomocą przychodzi technika malarstwa zwana słojowaniem, mazerowaniem lub fladrowaniem). Producenci proponują płytki do złudzenia przypominające parkiet, posadzki o klasycznych wzorach, parkiet przemysłowy, panele boazeryjne, drewno egzotyczne, a nawet sękate deski spotykane w starych domach. Wśród płytek drewnopodobnych można znaleźć również takie, które imitują bambus (to trawa, a nie drzewo, ale jest modnym wykończeniem podłóg) oraz korek. Niezwykle istotny jest ich kształt – najczęściej są wytwarzane w formatach charakterystycznych dla elementów drewnianych.

Przeczytaj dodatkowo:
Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....