| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Chcesz mieć gładkie ściany wewnętrzne? Poznaj tajniki tynkowania
Jak osiągnąć idealnie gładkie ściany w domu?

Chcesz mieć gładkie ściany wewnętrzne? Poznaj tajniki tynkowania

Będziesz na nie spoglądał codziennie. Dlatego warto, żeby ściany wewnętrzne były naprawde gładkie. Jak to osiągnąć? Jakiej gładzi użyć? Która z nich lepiej sprawdzi się w twoim domu? Czym wykonywać tynkowanie? Radzimy, jak wybrać oraz w jaki sposób nakładać gładzie na ściany wewnętrzne, aby te były gładkie.

Idealną gładkość ściany wewnętrznej zapewni między innymi gładź, czyli specjalna masa do cienkowarstwowego wyrównywania otynkowanych powierzchni.

Jaką gładź do tynkowania wybrać?

Najpopularniejsze są gładzie gipsowe. Sprzedawane są w workach, jako sucha mieszanka. Przed użyciem wymagają więc rozrobienia odpowiednią porcją wody. Uzyskuje się w ten sposób masę o średnio gęstej konsystencji, którą nanosi się na ścianę i mozolnie wyrównuje specjalną pacą. Są gładzie do nakładania jednowarstwowego i takie, które nakłada się kilkakrotnie, w mniej więcej 20-minutowych odstępach. Po związaniu i wyschnięciu wszelkie niedoróbki się szlifuje. Niektóre masy nadają się do końcowego wygładzania na mokro, co znacznie skraca czas pracy i eliminuje szlifowanie – dokuczliwe ze względu na obfite pylenie. Szlifowania można uniknąć także wtedy, gdy zastosuje się gładź wapienną. Pozwala ona uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Dopuszczalne jest stosowanie takich gładzi w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Na ściany wewnętrzne nanosi się je przeważnie dwuwarstwowo. Nie powinno się jednak układać ich na podłożach gipsowych.

Gładź wapienna czy cementowa?

Mniej gładką powierzchnię uzyskamy, stosując gładź cementową. Jest ona jednak znacznie odporniejsza na wodę, zarysowania i obtłuczenia. Co również istotne, nie trzeba jej szlifować, więc dom nie zostanie zapylony. Nakłada się ją dwu- lub trójwarstwowo, zależnie od stanu podłoża. Gładzie polimerowe mają postać suchych mieszanek przeznaczonych do rozrobienia wodą, ale znajdziemy i takie gotowe do nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka. Od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je stosować na podłoża trudne – ściany, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym, i te, które się nagrzewają. Są też odporne na wilgoć. Wymagają jednak szlifowania, a więc pylenia nie da się uniknąć. Produktem, który może być alternatywą dla gładzi, jest tak zwany papier gładziowy, czyli rodzaj specjalnej tapety. Nakleja się go na otynkowane ściany i maluje. Tak jak gładź, może maskować drobne nierówności podłoża.

Ściana z cegły - sposób na metamorfozę wnętrza i nadanie mu przytulności [ZDJĘCIA]

Choć cegła jest powszechnie uznawana za materiał surowy i nieco toporny, umiejętnie użyta potrafi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Wszystko o wykończeniu ścian: tynki, farby,...

Jesteś na etapie wykończenia wnętrza? Nasz ekspert pomoże dobrać Ci odpowiednią farbę, tynk lub lakier oraz...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.