| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrz w śródziemnomorskim klimacie. Materiały wykończeniowe, meble w stylu klasycznym

Aranżacja wnętrz w śródziemnomorskim klimacie. Materiały wykończeniowe, meble w stylu klasycznym

Słoneczna Italia dawno wypracowała charakterystyczny styl urządzania wnętrz przystosowany do południowego klimatu. Jeżeli zależy ci na aranżacji wnętrza właśnie w tym stylu, sprawdź, jak dobierać meble i materiały wykończniowe.

Pasują do tego stylu

Latem szczególnie ważne jest tam zasłanianie okien w ciągu dnia przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przepływu powietrza. Tradycyjne rozwiązanie stanowią ażurowe okiennice złożone z drewnianych listewek, często malowane kolorowo. Jeżeli więc chcemy ochłodzić nasze mieszkanie, wprowadzając przy tym do niego atmosferę wakacji w południowym miasteczku, postawmy na okiennice. Najpraktyczniejsze są żaluzjowe (shuttersy), składane w harmonijkę i ze zmiennym kątem położenia listewek, co daje możliwość regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza. Shuttersy są jednak dość drogie, więc z powodzeniem można poprzestać na zwykłych żaluzjach. Dodajmy kilka drobiazgów nawiązujących do antyku i gotowe.

Autor: Piotr Mastalerz

Kamienny chłód

Zasłużoną opinią zimnych w dotyku cieszą się kamienne ściany i podłogi. Dlatego też są popularne w krajach śródziemnomorskich. Marmurowa okładzina stanowi jednak kosztowne rozwiązanie. Możemy ją zastąpić terakotą, gresem lub klinkierem – tańszymi, ale też dającymi wrażenie zimna i równie często spotykanymi we włoskich, w prowansalskich czy w hiszpańskich domach.

Szlachetny motyw

Ceramiczne płytki przypominające antyczne mozaikowe posadzki są stylową propozycją budzącą skojarzenia z odległą przeszłością. Do zalet gresu należą też umiarkowana cena, trwałość oraz wygoda użytkowania.

Ze skarbca historii

Sztuka antyczna uchodzi za chłodną, harmonijną i powściągliwą. Inspirowała twórców wielu późniejszych epok. Ozdabiając jedną ze ścian mieszkania tapetą wzorowaną na klasycystycznej rycinie i montując proste białe półki na jej tle, zyskamy oryginalną dekorację, a jednocześnie odniesienie do Rzymu, jednego z najstarszych i najbogatszych ośrodków artystycznych w Europie.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Włoskie klimaty

Autor: Marcin Czechowicz

Włoskie klimaty

Stylowa wizytówka:

  • Podłoga: kamień, terakota, gres.
  • W oknach: ażurowe okiennice, chętnie składane. Alternatywą są drewniane i malowane, np. na biało, żaluzje.
  • Kolorystyka: barwy ziemi: zimne beże, brązy, ochra, także róż pompejański (w odcieniu ceglastym), a dla urozmaicenia błękitne i żółte akcenty.
  • Dodatki o motywach antycznych i klasycystycznych, mile widziane wzory mozaikowe.
Autor: serwisy prasowe firm

Włochy kojarzą się z wygodą i radością życia. Ich mieszkańcy wybierają to, co najlepsze, z nowoczesności oraz z wielowiekowej tradycji, łącząc poszczególne elementy w harmonijną całość, jak np. stylizowany, tapicerowany szezlong, GALERERIA INDIGO ART.

Autor: Włoskie klimaty

Podłoga z ceramicznych płytek przypomina ornamentem dawne luksusowe posadzki układane z wielobarwnych marmurów, Omega, PARADYŻ.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...