| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrz w śródziemnomorskim klimacie. Materiały wykończeniowe, meble w stylu klasycznym

Aranżacja wnętrz w śródziemnomorskim klimacie. Materiały wykończeniowe, meble w stylu klasycznym

Słoneczna Italia dawno wypracowała charakterystyczny styl urządzania wnętrz przystosowany do południowego klimatu. Jeżeli zależy ci na aranżacji wnętrza właśnie w tym stylu, sprawdź, jak dobierać meble i materiały wykończniowe.

Pasują do tego stylu

Latem szczególnie ważne jest tam zasłanianie okien w ciągu dnia przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przepływu powietrza. Tradycyjne rozwiązanie stanowią ażurowe okiennice złożone z drewnianych listewek, często malowane kolorowo. Jeżeli więc chcemy ochłodzić nasze mieszkanie, wprowadzając przy tym do niego atmosferę wakacji w południowym miasteczku, postawmy na okiennice. Najpraktyczniejsze są żaluzjowe (shuttersy), składane w harmonijkę i ze zmiennym kątem położenia listewek, co daje możliwość regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza. Shuttersy są jednak dość drogie, więc z powodzeniem można poprzestać na zwykłych żaluzjach. Dodajmy kilka drobiazgów nawiązujących do antyku i gotowe.

Autor: Piotr Mastalerz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kamienny chłód

Zasłużoną opinią zimnych w dotyku cieszą się kamienne ściany i podłogi. Dlatego też są popularne w krajach śródziemnomorskich. Marmurowa okładzina stanowi jednak kosztowne rozwiązanie. Możemy ją zastąpić terakotą, gresem lub klinkierem – tańszymi, ale też dającymi wrażenie zimna i równie często spotykanymi we włoskich, w prowansalskich czy w hiszpańskich domach.

Szlachetny motyw

Ceramiczne płytki przypominające antyczne mozaikowe posadzki są stylową propozycją budzącą skojarzenia z odległą przeszłością. Do zalet gresu należą też umiarkowana cena, trwałość oraz wygoda użytkowania.

Ze skarbca historii

Sztuka antyczna uchodzi za chłodną, harmonijną i powściągliwą. Inspirowała twórców wielu późniejszych epok. Ozdabiając jedną ze ścian mieszkania tapetą wzorowaną na klasycystycznej rycinie i montując proste białe półki na jej tle, zyskamy oryginalną dekorację, a jednocześnie odniesienie do Rzymu, jednego z najstarszych i najbogatszych ośrodków artystycznych w Europie.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Włoskie klimaty

Autor: Marcin Czechowicz

Włoskie klimaty

Stylowa wizytówka:

  • Podłoga: kamień, terakota, gres.
  • W oknach: ażurowe okiennice, chętnie składane. Alternatywą są drewniane i malowane, np. na biało, żaluzje.
  • Kolorystyka: barwy ziemi: zimne beże, brązy, ochra, także róż pompejański (w odcieniu ceglastym), a dla urozmaicenia błękitne i żółte akcenty.
  • Dodatki o motywach antycznych i klasycystycznych, mile widziane wzory mozaikowe.
Autor: serwisy prasowe firm

Włochy kojarzą się z wygodą i radością życia. Ich mieszkańcy wybierają to, co najlepsze, z nowoczesności oraz z wielowiekowej tradycji, łącząc poszczególne elementy w harmonijną całość, jak np. stylizowany, tapicerowany szezlong, GALERERIA INDIGO ART.

Autor: Włoskie klimaty

Podłoga z ceramicznych płytek przypomina ornamentem dawne luksusowe posadzki układane z wielobarwnych marmurów, Omega, PARADYŻ.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...