| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Powiększamy wnętrza: mniej drzwi i ścian działowych, wyższy sufit

Powiększamy wnętrza: mniej drzwi i ścian działowych, wyższy sufit

Znakiem nowoczesności we wnętrzach jest przestrzeń. Przestrzeń osiąga się przez zróżnicowanie wysokości pomieszczeń, mniejszą ilość ścian działowych i drzwi wewnętrznych, wprowadzenie innowacyjnych sposobów łączenia i dzielenia pomieszczeń. 

Wyższy sufit, antresola

Projektanci coraz częściej kierują się zasadą, że dla zachowania proporcji pomieszczenia o większej powierzchni powinny być wyższe. Zwykle zabieg ten wprowadza się w reprezentacyjnym pokoju dziennym, którego wysokość może sięgać nawet dwóch kondygnacji.

Wysoki salon z towarzyszącą mu antresolą lub galerią daje poczucie swobody, oddechu, a przede wszystkim tworzy niespotykane efekty przestrzenne. W sposób widoczny przestrzeń dzieli się na dwa przenikające się poziomy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe: obie kondygnacje można oglądać z dołu i z góry, lepsza jest również integracja domowników.

Wyżej oznacza również więcej okien. Zamiast niewielkich, starannie zasłoniętych firankami, w wysokim salonie coraz częściej stosuje się dotychczas znane z reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej duże, sięgające dwóch kondygnacji przeszklone ściany. Do domu wpada więcej światła, a wnętrze powiększa się wizualnie o przestrzeń ogrodu czy otaczającego krajobrazu. 

Mniej ścian działowych

W modnym domu ilość ścian działowych sprowadza się do koniecznego minimum. Szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie zachowanie prywatności i intymności nie jest konieczne, a więc przede wszystkim w użytkowanej wspólnie przez domowników i gości części dziennej. Część dzienna bez podziałów sprzyja życiu rodzinnemu, a brak ścianek i drzwi powoduje, że granice między pomieszczeniami zacierają się. Otwarcie wnętrz przybiera różne formy: od braku drzwi między kuchnią a pokojem do “planu otwartego”, w którym cała część dzienna tworzy jednoprzestrzenne wnętrze. Zamiast kilku pomieszczeń o różnych funkcjach tworzy się jedynie strefy i aneksy.

Mniej drzwi

Otwarte pomieszczenia sąsiadujące ze sobą są połączone wspólnym życiem. Na przykład kuchnia otwarta na pokój staje się jego integralną częścią: jej wystrój, wszystkie kuchenne czynności, odgłosy i zapachy wchodzą do salonowego życia.

Modne ostatnio połączenie sypialni z łazienką również może wiązać się z niedogodnościami w korzystaniu z obu pomieszczeń. Pomysłem na czasowe uciążliwości otwartych pomieszczeń są ruchome ścianki i drzwi przesuwne, którymi w dowolnej chwili można tę przestrzeń zamknąć, zmniejszyć lub ograniczyć.

W przeciwieństwie do zwykłych drzwi skrzydłowych otwarte drzwi przesuwne nie zabierają miejsca i mogą być niewidoczne. Połączone z sufitem i podłogą dają szansę na otwarcie przestrzeni na całą wysokość ściany. W ten sposób łączą i dzielą jednocześnie sąsiadujące przestrzenie. Ruchome przegrody mogą być elementem domowej scenografii: odsłaniając za ich pomocą większy lub mniejszy kawałek pomieszczenia, można zmieniać nastrój wnętrza.

Autor: Andrzej Szandomirski

W poszukiwaniu przestrzeni

Autor: Andrzej Szandomirski

W poszukiwaniu przestrzeni

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zanim podejmiesz decyzję...

  • Wybierając projekt domu z wysokim salonem i antresolą, pamiętaj, że taki dom jest trudniejszy i droższy w budowie. Wysoki salon trudniej ogrzać i oświetlić. Weź też pod uwagę, że duże przeszklone płaszczyzny okien wpływają na mikroklimat wnętrza. Aby zimą zapobiec stratom ciepła, trzeba kupić okna z szybami o dobrej termoizolacyjności (najlepiej stosować okna o współczynniku U = 0,7 W/m2·K). Przegrzewaniu pomieszczeń zapobiegnie szkło przeciwsłoneczne.
  • Jednoprzestrzenne wnętrze może sprawiać wrażenie pustki, a ponadto niczym nieograniczona przestrzeń może być trudna do podziału na funkcjonalne części. Dlatego warto zaplanować jakąś formę przegrody - kuchenną wyspę, niewysoki murek, ściankę ze szkła - albo podkreślić poszczególne funkcje sposobem wykończenia ścian czy podłóg.
  • O drzwiach przesuwnych najlepiej pomyśleć na etapie projektu lub przynajmniej stawiania ścian działowych. Jeśli drzwi mają chować się w ścianie, nie może być w niej żadnych rur, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Otwór w ścianie najłatwiej zrobić w trakcie jej budowy.

Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...