| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Powiększamy wnętrza: mniej drzwi i ścian działowych, wyższy sufit

Powiększamy wnętrza: mniej drzwi i ścian działowych, wyższy sufit

Znakiem nowoczesności we wnętrzach jest przestrzeń. Przestrzeń osiąga się przez zróżnicowanie wysokości pomieszczeń, mniejszą ilość ścian działowych i drzwi wewnętrznych, wprowadzenie innowacyjnych sposobów łączenia i dzielenia pomieszczeń. 

Wyższy sufit, antresola

Projektanci coraz częściej kierują się zasadą, że dla zachowania proporcji pomieszczenia o większej powierzchni powinny być wyższe. Zwykle zabieg ten wprowadza się w reprezentacyjnym pokoju dziennym, którego wysokość może sięgać nawet dwóch kondygnacji.

Wysoki salon z towarzyszącą mu antresolą lub galerią daje poczucie swobody, oddechu, a przede wszystkim tworzy niespotykane efekty przestrzenne. W sposób widoczny przestrzeń dzieli się na dwa przenikające się poziomy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe: obie kondygnacje można oglądać z dołu i z góry, lepsza jest również integracja domowników.

Wyżej oznacza również więcej okien. Zamiast niewielkich, starannie zasłoniętych firankami, w wysokim salonie coraz częściej stosuje się dotychczas znane z reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej duże, sięgające dwóch kondygnacji przeszklone ściany. Do domu wpada więcej światła, a wnętrze powiększa się wizualnie o przestrzeń ogrodu czy otaczającego krajobrazu. 

Mniej ścian działowych

W modnym domu ilość ścian działowych sprowadza się do koniecznego minimum. Szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie zachowanie prywatności i intymności nie jest konieczne, a więc przede wszystkim w użytkowanej wspólnie przez domowników i gości części dziennej. Część dzienna bez podziałów sprzyja życiu rodzinnemu, a brak ścianek i drzwi powoduje, że granice między pomieszczeniami zacierają się. Otwarcie wnętrz przybiera różne formy: od braku drzwi między kuchnią a pokojem do “planu otwartego”, w którym cała część dzienna tworzy jednoprzestrzenne wnętrze. Zamiast kilku pomieszczeń o różnych funkcjach tworzy się jedynie strefy i aneksy.

Mniej drzwi

Otwarte pomieszczenia sąsiadujące ze sobą są połączone wspólnym życiem. Na przykład kuchnia otwarta na pokój staje się jego integralną częścią: jej wystrój, wszystkie kuchenne czynności, odgłosy i zapachy wchodzą do salonowego życia.

Modne ostatnio połączenie sypialni z łazienką również może wiązać się z niedogodnościami w korzystaniu z obu pomieszczeń. Pomysłem na czasowe uciążliwości otwartych pomieszczeń są ruchome ścianki i drzwi przesuwne, którymi w dowolnej chwili można tę przestrzeń zamknąć, zmniejszyć lub ograniczyć.

W przeciwieństwie do zwykłych drzwi skrzydłowych otwarte drzwi przesuwne nie zabierają miejsca i mogą być niewidoczne. Połączone z sufitem i podłogą dają szansę na otwarcie przestrzeni na całą wysokość ściany. W ten sposób łączą i dzielą jednocześnie sąsiadujące przestrzenie. Ruchome przegrody mogą być elementem domowej scenografii: odsłaniając za ich pomocą większy lub mniejszy kawałek pomieszczenia, można zmieniać nastrój wnętrza.

Autor: Andrzej Szandomirski

W poszukiwaniu przestrzeni

Autor: Andrzej Szandomirski

W poszukiwaniu przestrzeni

Zanim podejmiesz decyzję...

  • Wybierając projekt domu z wysokim salonem i antresolą, pamiętaj, że taki dom jest trudniejszy i droższy w budowie. Wysoki salon trudniej ogrzać i oświetlić. Weź też pod uwagę, że duże przeszklone płaszczyzny okien wpływają na mikroklimat wnętrza. Aby zimą zapobiec stratom ciepła, trzeba kupić okna z szybami o dobrej termoizolacyjności (najlepiej stosować okna o współczynniku U = 0,7 W/m2·K). Przegrzewaniu pomieszczeń zapobiegnie szkło przeciwsłoneczne.
  • Jednoprzestrzenne wnętrze może sprawiać wrażenie pustki, a ponadto niczym nieograniczona przestrzeń może być trudna do podziału na funkcjonalne części. Dlatego warto zaplanować jakąś formę przegrody - kuchenną wyspę, niewysoki murek, ściankę ze szkła - albo podkreślić poszczególne funkcje sposobem wykończenia ścian czy podłóg.
  • O drzwiach przesuwnych najlepiej pomyśleć na etapie projektu lub przynajmniej stawiania ścian działowych. Jeśli drzwi mają chować się w ścianie, nie może być w niej żadnych rur, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Otwór w ścianie najłatwiej zrobić w trakcie jej budowy.

Aranżacja wnętrza z antresolą w roli głównej. Wysoki salon z antresolą

Jeśli mamy ładne, zielone otoczenie domu, lubimy otwartą przestrzeń i światło, zdecydujmy się na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.