Panele korkowe - sposób na ciepłą podłogę, która się nie kurzy

2010-12-09 10:45

Dzięki panelom z korka możesz mieć w domu cichą i ciepłą podłogę. Nie będziesz musiał jej często sprzątać, ponieważ podłoga z korka nie elektryzuje się, a więc nie przyciąga kurzu. Minusem takiej posadzki jest to, że korek nie lubi wilgoci. Panele korkowe mogą mieć nawierzchnię wykonaną z naturalnego korka lub drewnianą.

Panele korkowe - sposób na ciepłą podłogę, która się nie kurzy
Autor: WICANDERS

Do produkcji paneli podłogowych stosuje się także miękką korę portugalskich dębów. Mają one nawet do pięciu warstw, z czego przynajmniej jedna jest zrobiona z korka lub aglomeratu korkowego (tworzywo z pokruszonego korka zespojonego żywicą). Wiele z takich paneli ma warstwę wierzchnią z drewnianego forniru. Nie brak i takich, których zarówno wierzch, jak i rdzeń jest korkowy.

Ciepła podłoga, ale mało odporna na zawilgocenie

Dzięki korkowi posadzka zyskuje lepszą izolacyjność akustyczną oraz cieplną (współczynnik przewodzenia ciepła l to nie więcej niż 0,045 W/(m2·K)), wierzch zaś nie ma tendencji do elektryzowania się, więc nie przyciąga kurzu. Niestety, korek jest dość wrażliwy na zawilgocenie. Nie brak też paneli z korkową powierzchnią i rdzeniem z płyty HDF lub MDF czasem połączonej z warstwą mielonego korka poprawiającego parametry akustyczne.

Panele lakierowane lub pokryte warstwą PCW

Powierzchnia paneli korkowych może być lakierowana lub pokryta cienką warstwą z przezroczystego PCW. Znajdziemy również takie przeznaczone do samodzielnego wykończenia.

Wymiary paneli

Długość korkowych paneli to około 90 cm, a szerokość od 18,5 do 31,5 cm. Mają grubość około 10 mm, z czego korek to około 5 mm. W sprzedaży są też panele w kształcie płytek o bokach 60 x 30 lub 30 x 30 cm, grubości od 3,2 do 6 mm. Mają budowę dwuwarstwową – wierzch z naturalnego korka i spód z aglomeratu korkowego. Płytki mogą być wykończone fabrycznie przezroczystym PCW lub lakierem.

Panele mają na krawędziach specjalne zamki bądź wpusty i wypusty ułatwiające wzajemne łączenie. Płytki również, choć znajdziemy i takie o całkiem prostych krawędziach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.