| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Modne dywany i wykładziny

Modne dywany i wykładziny

Wyściełanie niemalże całej podłogi dywanem dawno wyszło z mody. Dziś podkreśla on urodę nie tylko wnętrza, lecz także posadzki.

Dywan chroni wybrane fragmenty podłogi oraz wyodrębnia wizualnie strefy pomieszczenia, np. kącik wypoczynkowy. Chodniki i dywany zapewniają też ciepło pod stopami. Wyciszają podłogę, a gdy ulubiona filiżanka wysunie nam się z rąk – ochronią ją przed zniszczeniem.

Największy wybór kolorystyczny i wzorniczy znajdziesz pośród dywanów tkanych maszynowo: wełnianych i syntetycznych. Pierwsze mają wyższą odporność na zaplamienie i ogień niż te wykonane ze sztucznych włókien. Niestety, bardzo szkodzi im wilgoć. Dywany o mieszanym składzie łączą zalety obu włókien. Zupełnie inne materiały (nić bawełniana, paski tkanin) wybierają młodzi designerzy. Ich projekty często są wykonane techniką ludową.

Modne wzory

Dzięki maszynowemu tkaniu i zastosowaniu sztucznych włókien (poliamid, akryl, polipropylen) uzyskuje się dywany o zróżnicowanych kształtach, fakturach i nieograniczonej ilości barw. Do wnętrz nowoczesnych projektanci proponują odważną kolorystykę lub wzory jak najbliższe naturze.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3733

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3733

Od czego zależy cena?

Najczęściej wykładziny dywanowe produkuje się z włókien sztucznych, rzadziej z tych pochodzenia roślinnego (np. sizal) czy z wełny. Te ostatnie są droższe. O jakości wykładziny decyduje gramatura włókna, która wynosi od 300 do 2500 g/m3. Za najcięższe – najlepszej jakości – zapłacimy najwięcej.

Pamiętaj

  • Wykładzinę zazwyczaj kupujemy w rolce (dostępne są też małe kwadraty). Tak dostarczamy ją do domu. Wykładziny nie można składać podczas przenoszenia.
  • Tam, gdzie wykładzina jest narażona na zabrudzenie warto zastosować preparat zabezpieczający (impregnat). Taki produkt kupimy u większości sprzedawców wykładzin. Innym rozwiązaniem są dywaniki, chodniki czy wycieraczki.
  • Spodniej warstwy nie widać, ale to od niej zależy na jakie podłoże się ona nadaje. Podkład z pianki polecany jest na beton i lastryko. Juta (coraz częściej stosuje się sztuczną) – na ogrzewanie podłogowe. Filc to materiał uniwersalny – jest odpowiedni do każdego rodzaju podłoża.

Jak dobrać wykładzinę do pomieszczenia?

Zwróćmy uwagę na włókna i strukturę.

  • Modne ostatnio wykładziny shaggy (tzw. włochacze) ze względu na to, że mają długi włos, są puszyste i ciepłe, doskonale nadają się do sypialni
  • Do przedpokoju, korytarza i na schody właściwe będą poliamidowe i polipropylenowe – trwałe, odporne na ścieranie i zaplamienie. Do takich ciągów komunikacyjnych wybierzmy ciemniejsze kolory – mniej na nich widać zabrudzenia. Wykładzinę o pętelkowym, ciętym lub kędziorkowatym runie łatwiej się odkurza i czyści. W przedpokoju doskonale sprawdzi się wykładzina pokryta warstwa ochronną, która zapobiega wnikaniu płynów i zabrudzeń. Nowością są wykładziny dywanowe zmywalne – można je czyścić na mokro.
  • Cięte runo (welur, saxon) ma dłuższy włos, kędziorkowate jest równie miłe w dotyku, ale trwalsze. Oba są dobre do pokojów dziennych i dziecięcych.

Klimat Indii

Nasycony kolor, połysk tkanin i szkła, przepych perfekcyjnie dobranych dodatków. W domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Jak pielęgnować storczyki? Uprawa storczyków w...

Storczyki można spotkać niemal w każdym domu. Ze względu na problemy w uprawie, ich miłośnicy zwykle...

Rośliny doniczkowe - 7 zasad, jak aranżować...

Rośliny doniczkowe w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...