| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu
Koszty wytwarzania ciepła

Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu

Koszt ogrzewania domu zależy przede wszystkim od wyboru paliwa. Różnica może być nawet czterokrotna – za ogrzewanie tego samego budynku można płacić na przykład dwa albo osiem tysięcy złotych rocznie. Kwoty są znaczne i warte tego, żeby dobrze przemyśleć wybór paliwa i cieszyć się niskim kosztem ogrzewania.

Gaz ziemny

Gaz ziemny od dawna jest u nas paliwem atrakcyjnym ze względu na koszty eksploatacji zasilanych nim urządzeń. Cena gazu to 1,38-1,43 zł/m3 gazu wysokometanowego, ale do tego trzeba doliczyć jeszcze tak zwaną opłatę sieciową, która w zależności od gazowni wynosi od 0,38-0,50 zł/m3 w taryfie W-4 (umowna ilość pobieranego gazu powyżej 8000 m3/rok) do 0,61-0,74 zł/m3 w taryfie W-1 (umowna ilość pobieranego gazu do 300 m3/rok). W przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym, zużywa się go zwykle 1000-4000 m3 rocznie, więc rozliczenie następuje według stawek w taryfach W-2 (zużycie 300-1200 m3/rok) lub W-3 (zużycie 1200-8000 m3/rok). Wtedy za paliwo wraz z opłatą sieciową płaci się około 2 zł/m3. Do tego dochodzą jednak jeszcze opłaty abonamentowe – około 25 zł/miesiąc w taryfie W-2 i około 70 zł/miesiąc w taryfie W-3 (w tym ponad 50 zł to miesięczna opłata sieciowa, która dla taryfy W-2 jest mniej więcej trzy razy niższa). Po uwzględnieniu tych opłat cena za metr sześcienny gazu może wynosić nawet 2,20 zł/m3 (jeśli zużycie wynosi poniżej 300 m3/rok) albo 1,90 zł/m3, gdy zużywa się nieco ponad 8000 m3/rok. W sumie, ogrzewając niewielki, ocieplony dom jednorodzinny, za metr sześcienny gazu ziemnego wysokometanowego w lipcu 2011 r. płaciło się około 2 zł.

Gaz płynny

Chcąc mieć ogrzewanie wygodne, niewymagające zaangażowania w jego obsługę, wiele osób decyduje się na korzystanie z gazu ciekłego – przede wszystkim propanu – dostarczanego do odbiorców cysternami i przechowywanego w przydomowych zbiornikach. Typowy zbiornik na gaz LPG nadający się do instalacji w domu jednorodzinnym ma pojemność 2700 l. Można w nim umieścić do 2300 l paliwa w fazie ciekłej, z której otrzymuje się około 584 m3 gazu (1 l cieczy = 0,254 m3 gazu). Ceny detaliczne propanu do celów grzewczych wynosiły w sierpniu 2011 r. około 2,75 zł/l (10,8 zł/m3). Wobec tego cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania gazu płynnego to około 0,13 zł/MJ, czyli 0,46 zł/kWh – przy założeniu, że sprawność kotła wynosi 90%, a wartość opałowa paliwa 24 MJ/l (92 MJ/m3 w fazie gazowej). W praktyce koszty ogrzewania propanem mogą się nieco różnić od powyższych, bowiem jego dostawcy zawierają z klientami umowy, w których cena paliwa zależy od ilości, jaką zobowiązują się odbierać w określonym czasie. W cenie są często uwzględnione także koszty związane z promocyjną ceną za wykonanie instalacji zbiornikowej i przyłącza gazu przez jego dostawcę oraz wynikające z dzierżawy od niego zbiornika.

Olej opałowy

Jeśli ktoś nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego, przed podjęciem decyzji o wyborze źródła ciepła powinien też wziąć pod uwagę niższy koszt wytwarzania ciepła z oleju niż z propanu. W sierpniu 2011 r. średnia cena oleju opałowego wynosiła około 3,65 zł/l. W naszych rozważaniach przyjęliśmy średnią cenę obowiązującą w momencie pisania artykułu. W praktyce ceny mogą się różnić nawet o kilkanaście procent. Orientacyjna cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania oleju przy założeniu, że kosztuje on 3,65 zł/l, sprawność kotła wynosi 90%, a wartość opałowa paliwa 35,4 MJ/l, wynosi 0,11 zł/MJ, czyli 0,41 zł/kWh.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zestawienie kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami na przestrzeni kilkunastu lat

Węgiel kamienny

Mimo kłopotliwej eksploatacji kotłów na węgiel i szkodliwości substancji emitowanych do atmosfery w jej wyniku ich popularność zdaje się rosnąć. Powodem są oczywiście stosunkowo niskie ceny węgla. Są one zróżnicowane w zależności od jego jakości, przede wszystkim od wartości opałowej, która w przypadku węgla kamiennego waha się od 17 do 34 MJ/kg. Ceny węgla ostatnio szybko idą w górę, podwyżki w stosunku do ubiegłych lat są w przypadku tego paliwa największe. Czy ogrzewanie nim jest więc rzeczywiście tanie? Za 25 kg ekogroszku w worku sprzedawcy żądali w sierpniu 2011 r. nawet 30 zł (czyli 1200 zł za tonę!), ale można było go znaleźć także za niecałe 20 zł/25 kg. Za normalną cenę przy zakupie większej ilości ekogroszku można uznać 800 zł/t wraz z transportem. Nieco tańszy był nadający się do spalania w prostych kotłach węgiel sortymentu orzech – średnio 740 zł/t. Koszty ogrzewania w dużej mierze zależą od jakości węgla, ale i od sprawności kotła.

Drewno opałowe

Ogrzewanie drewnem nie jest u nas popularne. Również dlatego, że ceny drewna regularnie rosną, na szczęście wolniej niż węgla. Można uznać, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat z każdym rokiem metr przestrzenny drewna drożał o 10 zł. Za te najlepiej nadające się na opał trzeba było w 2011 r. zapłacić około 200 zł/mp (metr przestrzenny to mniej więcej 0,65 m3). Zakładając, że wartość opałowa paliwa wynosi 8400 MJ/m3, czyli około 5460 MJ/mp, a sprawność urządzenia 70% (przy kominku z zamkniętym wkładem), otrzymujemy 0,052 zł/MJ, czyli 0,19 zł/kWh. Ostatnio popularne jest też paliwo z przetworzonych, sprasowanych odpadów drzewnych, słomy i innych biopaliw, sprzedawane jako brykiety i pelety. Interesujące ze względu na możliwość zautomatyzowania załadunku paliwa do kotła są zwłaszcza te ostatnie. Ich cena to około 750 zł/t, a wartość opałowa deklarowana przez producentów – około 18 MJ/kg. Przy założeniu sprawności kotła 80% koszt ciepła wytwarzanego z peletów to 0,052 zł/MJ, czyli 0,19 zł/kWh.

Prąd

Aby korzystać z energii elektrycznej, należy podpisać z jej sprzedawcą umowę kompleksową regulującą wszystkie zagadnienia związane z dostarczaniem i sprzedażą energii. Opłaty miesięczne nie są bardzo wysokie, wahają się od kilku do 20 zł. Zależą od sprzedawcy energii i sposobu rozliczania się z nim (częstotliwości odczytów licznika), ilości pobieranej energii oraz tego, czy mamy instalację jedno-, czy trójfazową. Stawek jest tyle, ilu sprzedawców energii i jej dystrybutorów, zaś koszty energii są uzależnione od miejsca zamieszkania, ale i tak nie można określić ich jednoznacznie, bo zależą od tego, na którego sprzedawcę się zdecydujemy. Na podstawie informacji z cenników spółek dystrybucyjnych można oszacować cenę w taryfie całodobowej G11 na około 0,55 zł/kWh. W taryfie dwustrefowej G12 w dzień płaci się mniej więcej 0,65 zł/kWh, a w nocy 0,35 zł/kWh, oczywiście z kilkugroszowymi różnicami w zależności od sprzedawcy energii i dystrybutora.

* Podane wyliczenia oraz przykładowe ceny uwzględniają stan z lipca 2011 roku

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...