| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu
Koszty wytwarzania ciepła

Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu

Koszt ogrzewania domu zależy przede wszystkim od wyboru paliwa. Różnica może być nawet czterokrotna – za ogrzewanie tego samego budynku można płacić na przykład dwa albo osiem tysięcy złotych rocznie. Kwoty są znaczne i warte tego, żeby dobrze przemyśleć wybór paliwa i cieszyć się niskim kosztem ogrzewania.

Gaz ziemny

Gaz ziemny od dawna jest u nas paliwem atrakcyjnym ze względu na koszty eksploatacji zasilanych nim urządzeń. Cena gazu to 1,38-1,43 zł/m3 gazu wysokometanowego, ale do tego trzeba doliczyć jeszcze tak zwaną opłatę sieciową, która w zależności od gazowni wynosi od 0,38-0,50 zł/m3 w taryfie W-4 (umowna ilość pobieranego gazu powyżej 8000 m3/rok) do 0,61-0,74 zł/m3 w taryfie W-1 (umowna ilość pobieranego gazu do 300 m3/rok). W przypadku ogrzewania domu gazem ziemnym, zużywa się go zwykle 1000-4000 m3 rocznie, więc rozliczenie następuje według stawek w taryfach W-2 (zużycie 300-1200 m3/rok) lub W-3 (zużycie 1200-8000 m3/rok). Wtedy za paliwo wraz z opłatą sieciową płaci się około 2 zł/m3. Do tego dochodzą jednak jeszcze opłaty abonamentowe – około 25 zł/miesiąc w taryfie W-2 i około 70 zł/miesiąc w taryfie W-3 (w tym ponad 50 zł to miesięczna opłata sieciowa, która dla taryfy W-2 jest mniej więcej trzy razy niższa). Po uwzględnieniu tych opłat cena za metr sześcienny gazu może wynosić nawet 2,20 zł/m3 (jeśli zużycie wynosi poniżej 300 m3/rok) albo 1,90 zł/m3, gdy zużywa się nieco ponad 8000 m3/rok. W sumie, ogrzewając niewielki, ocieplony dom jednorodzinny, za metr sześcienny gazu ziemnego wysokometanowego w lipcu 2011 r. płaciło się około 2 zł.

Gaz płynny

Chcąc mieć ogrzewanie wygodne, niewymagające zaangażowania w jego obsługę, wiele osób decyduje się na korzystanie z gazu ciekłego – przede wszystkim propanu – dostarczanego do odbiorców cysternami i przechowywanego w przydomowych zbiornikach. Typowy zbiornik na gaz LPG nadający się do instalacji w domu jednorodzinnym ma pojemność 2700 l. Można w nim umieścić do 2300 l paliwa w fazie ciekłej, z której otrzymuje się około 584 m3 gazu (1 l cieczy = 0,254 m3 gazu). Ceny detaliczne propanu do celów grzewczych wynosiły w sierpniu 2011 r. około 2,75 zł/l (10,8 zł/m3). Wobec tego cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania gazu płynnego to około 0,13 zł/MJ, czyli 0,46 zł/kWh – przy założeniu, że sprawność kotła wynosi 90%, a wartość opałowa paliwa 24 MJ/l (92 MJ/m3 w fazie gazowej). W praktyce koszty ogrzewania propanem mogą się nieco różnić od powyższych, bowiem jego dostawcy zawierają z klientami umowy, w których cena paliwa zależy od ilości, jaką zobowiązują się odbierać w określonym czasie. W cenie są często uwzględnione także koszty związane z promocyjną ceną za wykonanie instalacji zbiornikowej i przyłącza gazu przez jego dostawcę oraz wynikające z dzierżawy od niego zbiornika.

Olej opałowy

Jeśli ktoś nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego, przed podjęciem decyzji o wyborze źródła ciepła powinien też wziąć pod uwagę niższy koszt wytwarzania ciepła z oleju niż z propanu. W sierpniu 2011 r. średnia cena oleju opałowego wynosiła około 3,65 zł/l. W naszych rozważaniach przyjęliśmy średnią cenę obowiązującą w momencie pisania artykułu. W praktyce ceny mogą się różnić nawet o kilkanaście procent. Orientacyjna cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania oleju przy założeniu, że kosztuje on 3,65 zł/l, sprawność kotła wynosi 90%, a wartość opałowa paliwa 35,4 MJ/l, wynosi 0,11 zł/MJ, czyli 0,41 zł/kWh.

Zestawienie kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami na przestrzeni kilkunastu lat

Węgiel kamienny

Mimo kłopotliwej eksploatacji kotłów na węgiel i szkodliwości substancji emitowanych do atmosfery w jej wyniku ich popularność zdaje się rosnąć. Powodem są oczywiście stosunkowo niskie ceny węgla. Są one zróżnicowane w zależności od jego jakości, przede wszystkim od wartości opałowej, która w przypadku węgla kamiennego waha się od 17 do 34 MJ/kg. Ceny węgla ostatnio szybko idą w górę, podwyżki w stosunku do ubiegłych lat są w przypadku tego paliwa największe. Czy ogrzewanie nim jest więc rzeczywiście tanie? Za 25 kg ekogroszku w worku sprzedawcy żądali w sierpniu 2011 r. nawet 30 zł (czyli 1200 zł za tonę!), ale można było go znaleźć także za niecałe 20 zł/25 kg. Za normalną cenę przy zakupie większej ilości ekogroszku można uznać 800 zł/t wraz z transportem. Nieco tańszy był nadający się do spalania w prostych kotłach węgiel sortymentu orzech – średnio 740 zł/t. Koszty ogrzewania w dużej mierze zależą od jakości węgla, ale i od sprawności kotła.

Drewno opałowe

Ogrzewanie drewnem nie jest u nas popularne. Również dlatego, że ceny drewna regularnie rosną, na szczęście wolniej niż węgla. Można uznać, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat z każdym rokiem metr przestrzenny drewna drożał o 10 zł. Za te najlepiej nadające się na opał trzeba było w 2011 r. zapłacić około 200 zł/mp (metr przestrzenny to mniej więcej 0,65 m3). Zakładając, że wartość opałowa paliwa wynosi 8400 MJ/m3, czyli około 5460 MJ/mp, a sprawność urządzenia 70% (przy kominku z zamkniętym wkładem), otrzymujemy 0,052 zł/MJ, czyli 0,19 zł/kWh. Ostatnio popularne jest też paliwo z przetworzonych, sprasowanych odpadów drzewnych, słomy i innych biopaliw, sprzedawane jako brykiety i pelety. Interesujące ze względu na możliwość zautomatyzowania załadunku paliwa do kotła są zwłaszcza te ostatnie. Ich cena to około 750 zł/t, a wartość opałowa deklarowana przez producentów – około 18 MJ/kg. Przy założeniu sprawności kotła 80% koszt ciepła wytwarzanego z peletów to 0,052 zł/MJ, czyli 0,19 zł/kWh.

Prąd

Aby korzystać z energii elektrycznej, należy podpisać z jej sprzedawcą umowę kompleksową regulującą wszystkie zagadnienia związane z dostarczaniem i sprzedażą energii. Opłaty miesięczne nie są bardzo wysokie, wahają się od kilku do 20 zł. Zależą od sprzedawcy energii i sposobu rozliczania się z nim (częstotliwości odczytów licznika), ilości pobieranej energii oraz tego, czy mamy instalację jedno-, czy trójfazową. Stawek jest tyle, ilu sprzedawców energii i jej dystrybutorów, zaś koszty energii są uzależnione od miejsca zamieszkania, ale i tak nie można określić ich jednoznacznie, bo zależą od tego, na którego sprzedawcę się zdecydujemy. Na podstawie informacji z cenników spółek dystrybucyjnych można oszacować cenę w taryfie całodobowej G11 na około 0,55 zł/kWh. W taryfie dwustrefowej G12 w dzień płaci się mniej więcej 0,65 zł/kWh, a w nocy 0,35 zł/kWh, oczywiście z kilkugroszowymi różnicami w zależności od sprzedawcy energii i dystrybutora.

* Podane wyliczenia oraz przykładowe ceny uwzględniają stan z lipca 2011 roku

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...