Podwyżka ceny gazu w 2022 r. - o ile więcej zapłacimy

2021-12-27 11:11
podwyzka cen gazu
Autor: Solgaz To trzecia podwyżka cen gazu w tym roku

Urząd Regulacji Energetyki 17 grudnia 2021 r. opublikował nowe taryfy opłat za gaz i jego dystrybucję. Sprawdzamy, o ile więcej trzeba będzie płacić za gaz w 2022 r.

Zgodnie z zapowiedzią Pawła Majewskiego, prezesa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG ), który kilka miesięcy temu wyjaśniał, że podwyżki cen gazu – w związku z sytuacją na rynkach gospodarczych i wzrostem cen gazu na giełdach towarowych - są nieuniknione, Urząd Regulacji Energetyki ogłosił 17 grudnia 2021 r. nowe taryfy obowiązujące od 2022 r.

Porównując ceny gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii w grudniu 2020 i grudniu 2021 r. nastąpił bardzo wysoki wzrost. W kontraktach rocznych cena gazu wzrosła o 176%, a w kontraktach terminowych aż o 577,9%. Na tej giełdzie zaopatruje się PGNiG, więc podwyżki cen dla odbiorców indywidualnych stały się konieczne. Warto zaznaczyć, że podobne procesy następują również w innych krajach europejskich i są efektem przemian gospodarczych związanych w pewnym stopniu z pandemią oraz polityką Gazpromu, który obcina dostawy do Europy.

Podwyżka cen gazu w 2022 r.

W nowej taryfie PGNiG wzrosły ceny za gaz, natomiast opłaty dystrybucyjne nie ulegają zmianie. Jednak wzrosła stawka opłat dystrybucyjnych w nowej taryfie Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), na podstawie ktorej sa rozliczani odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG.

Wzrost ceny gazu w taryfie PGNiG wynosi ok. 83%, ale nie zmieniają się stawki opłat abonamentowych. Dlatego średnio płatności za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa wzrosną o ok. 77%. Wzrost opłat dystrybucyjnych PSG wyniesie średnio 3,6%.

Biorąc pod uwagę obie wielkości podwyżek, rachunki za gaz w gospodarstwach domowych wzrosną średnio o około 54% netto.

Ile więcej zapłacimy za gaz w 2022 r.

Jeśli przeliczymy te wartości, uwzględniając średnie zużycie gazu w gospodarstwach domowych, otrzymamy takie wielkości:

  • w taryfie W-1.1 – gaz tylko do kuchenek do gotowania – wzrost o około 41%, czyli około 9 zł miesięcznie więcej,
  • w taryfie W-2.1 – gaz także do pogrzewania c.w.u. - wzrost o 54%, czyli 56 zł miesięcznie więcej,
  • w taryfie W-3.6 – gaz również do ogrzewania domu – wzrost o 58%, czyli 176 zł miesięcznie więcej.

Podane kwoty to wielkości netto.

W miesiącach styczeń-marzec 2022 r. przewiduje się obniżkę VAT na sprzedaż gazu z 23 do 8% (tarcza antyinflacyjna). Dla kolejnych miesięcy należy przyjąć 23% VAT.

podwyzka cen gazu
Autor: Urząd Regulacji Energetyki O ile więcej zapłacimy za gaz w 2022 r.

Podwyżki cen gazu w 2021 r.

W czwartek 14 października 2021 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zatwierdził zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny. To trzecia podwyżka cen gazu w tym roku. Dotyczy tylko ceny za paliwo gazowe. Stawki opłat abonamentowych oraz za dystrybucję pozostają bez zmian. Dlatego choć cena paliwa wzrośnie o 7,4%, to rachunki gospodarstw domowych wzrosną przeciętnie o 6,8%. Nowa taryfa obowiązuje od października do końca br.

  • Podwyżka gazu dotyczy wszystkich grup taryfowych

Według wyliczeń URE dla przeciętnego odbiorcy gazu w grupie W-1.1 (używającego gazu tylko do przygotowania posiłków) podwyżka wyniesie 3,4 proc., co oznacza wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 (podgrzewających wodę gazem) koszt używania gazu wrośnie o 4,6 proc. (4,48 zł miesięcznie).

Odbiorcy używający gazu do gotowania, podgrzewania wody oraz ogrzewania domów (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 13,76 zł miesięcznie więcej.

Poprzednie podwyżki cen gazu

Pierwsza podwyżka cen gazu weszła w życie w maju 2021 r. i wynosiła średnio 5,1%. Był to pierwszy wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych od 2019 r. W lutym tego roku rachunki za gaz nieco wzrosły z powodu podwyżki opłat za dostawę gazu.

W czerwcu rozpoczął się gwałtowny wzrost cen gazu na rynkach europejskich. Wkrótce w konsekwencji tego procesu PGNiG wystąpił z wnioskiem o kolejną zmianę taryfy, co zostało zaakceptowane. Druga podwyżka cen gazu nastąpiła w sierpniu i wynosiła 11,4%.

podwyzka cen gazu
Autor: Macrobond, PKO Bank Polski W czerwcu 2021 r. nastąpił gwałtowny wzrost cen gazu

Co się dzieje na rynku gazu

Od czerwca 2021 r. trwa gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego na giełdach w państwach UE. W środę 13 października w sejmie Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, stwierdził, że na giełdach europejskich gaz zdrożał o 941%. Na Towarowej Giełdzie Energii zaopatruje się w gaz krajowy potentat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Więc podwyżki są nieuniknione - wyjaśnia Urząd Regulacji Energetyki.

Wzrost cen gazu jest konsekwencją ożywienia gospodarczego po pandemii. Szczególnie wielkie zapotrzebowanie na gaz jest w Azji (zwłaszcza w Chinach).

Na wzrost cen gazu wpłynęło też zaostrzenie polityki klimatycznej UE. W maju 2021 r. cena uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS po raz pierwszy w historii przekroczyła 50 euro za tonę. Na wiosnę zapasy gazu zajmowały tylko około 30% objętości europejskich podziemnych magazynów, to jest prawie dwa razy mniej niż wcześniej - dla porównania np. 64% rok do roku. Wobec braku gazu wzrósł popyt na zakup uprawnień do emisji CO2.

Przeczytaj też:

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego oceniają, że za wzrost cen gazu na rynkach europejskich odpowiada przede wszystkim polityka Gazpromu. Jest on głównym dostawcą tego paliwa do państw UE, więc może w dużej mierze wpływać na ceny. W ubiegłym roku Rosja dostarczyła ponad 43% gazu ziemnego do państw UE. Kreowanie problemów z dostawami i kosztami gazu (ograniczanie eksportu paliwa tranzytowym gazociągiem jamalskim przez Polskę i jednocześnie redukcja zapasów gazu w podziemnych magazynach) jest sposobem na wywieranie większej presji w UE na szybkie uruchomienia gazociągu NordStream2, który pozwoli Rosji całkowicie zrezygnować z tranzytu przez Ukrainę.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zwrócił się unijnej komisarz Margrethe Vestager z prośbą o zbadanie praktyk Gazpromu, który jest głównym dostawcą gazu do Polski.

Ceny źródeł energii a inflacja

Wzrost cen gazu i zapowiadany wzrost cen prądu wpływają na gospodarkę i budżety gospodarstw domowych. Po letniej podwyżce cen gazu prognozowano, że inflacja wyniesie 5 proc. Niestety, inflacja w sierpniu wyniosła 5,5% w skali roku. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wyższe taryfy za gaz znacząco przyczyniły się do wzrostu inflacji w sierpniu.

Przeczytaj też:

Ekonomiści Pekao prognozują, że obecna podwyżka cen gazu może zwiększyć inflację o 0,1 punktu procentowego. Ponieważ bardzo prawdopodobne są kolejne podwyżki cen paliw i energii, trzymajmy się za portfele.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE