| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty ogrzewania domu

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty ogrzewania domu

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej instalacji powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty ogrzewania domu mogą znacznie się obniżyć.

Zastanawiając się nad modernizacją systemu grzewczego, należy wziąć pod uwagę efektywność i energooszczędność nowego układu grzewczego, oczywiście nie możemy zapominać o jakości urządzeń czy serwisie.

Nowoczesny hybrydowy układ grzewczy

W dobie zmieniających się cen energii warto zastanowić się nad zainstalowaniem nowoczesnego hybrydowego układu grzewczego zapewniającego możliwość swobodnego wyboru źródła ciepła.

Inteligentne połączenie kotła olejowego lub gazowego z pompą ciepła powietrze-woda

Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentne połączenie np. kotła olejowego czy gazowego z pompą ciepła typu powietrze-woda. Urządzenia tego typu nie zajmują wiele miejsca, nie wymagają dodatkowych kosztownych wierceń, odznaczają się wysoką sprawnością, montaż jest możliwy przy prawie każdym domu jednorodzinnym.

W tego typu układach pompy ciepła potrafią taniej niż kocioł olejowy ogrzewać dom, nawet przez 90% sezonu grzewczego (w zależności od instalacji wewnętrznej).

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań inteligentnej, w pełni automatycznej współpracy pompy ciepła z kotłem grzewczym. W takich układach kocioł stanowi źródło mocy szczytowej (maksymalnej) – w przypadku, gdy ogrzewanie pompą ciepła przestaje być korzystne cenowo, pompa ciepła jest wyłączana a zaczyna pracować kocioł (w tym momencie znacząco spada zużycie gazu płynnego czy oleju opałowego).

Rozwiązanie korzystne podczas modernizacji instalacji grzewczej

Podczas modernizacji instalacji grzewczej, gdybyśmy chcieli zastosować samą pompę ciepła, w większości przypadków musielibyśmy wymienić grzejniki, przy zastosowaniu hybrydy nie ma takiej konieczności – wystarczy do istniejącego kotła dokupić pompę ciepła powietrze-woda z odpowiednim regulatorem. Na zewnątrz ustawiamy moduł powietrzny pompy ciepła, w pomieszczeniu na ścianie wieszamy moduł wewnętrzny - nie ma żadnych szczególnych wymogów dotyczących pomieszczenia.

Pompa ciepła ogrzewa budynek i przygotowuje ciepłą wodę

Pompy ciepła nie tylko ogrzewają budynki, ale mogą przygotowywać ciepłą wodę. Możliwość łączenia pomp ciepła o różnych mocach z różnymi kotłami (gazowymi lub olejowymi) daje swobodę wyboru i możliwość dopasowania idealnego rozwiązania dla użytkownika (efekt - najlepszy stosunek ceny zakupu do uzyskanych oszczędności w eksploatacji).

Realne oszczędności

W przypadku domu jednorodzinnego ok. 160-200 mkw. dokupienie do istniejącego kotła olejowego (lub kotła na gaz płynny) pompy ciepła typu powietrze-woda może zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. W tego typu układach zmniejszamy koszty serwisowe, zwiększając przy tym swoje bezpieczeństwo energetyczne – mamy dwa niezależne źródła ciepła.

Jeżeli pompa ciepła ma możliwość chłodzenia – można tak poprowadzić modernizację, aby móc w lecie chłodzić wybrane pomieszczenia w modernizowanym domu. Układy hybrydowe mają klasę efektywności energetycznej ErP na poziomie minimum A+ przy grzaniu budynku, a przy przygotowywaniu ciepłej wody na poziomie A.

Dowiedz się więcej o instalacjach grzewczych >>

Hybrydowy system grzewczy

WARTO WIEDZIEĆ

Regulator pogodowy wybierze źródło ciepła, które w danym momencie jest najtańsze

Vaillant posiada w swojej ofercie regulator pogodowy calorMATIC 470/4, który może pogodowo, automatycznie sterować kotłem gazowym lub olejowym we współpracy z rekuperacją (recoVAIR), kolektorami słonecznymi, oraz z pompami ciepła typu powietrze-woda aroTHERM VWL.

Regulator wyposażony jest w inteligentny system triVAI®. Po podłączeniu pompy ciepła do układu z kotłem olejowym lub gazowym, użytkownik wpisuje do regulatora aktualną cenę gazu lub oleju, podaje typ kotła (gazowy czy olejowy) oraz cenę prądu – regulator w sposób ciągły, inteligentnie porównuje koszt wytworzenia ciepła przez pompę ciepła z kosztem ogrzewania przez kocioł i wybiera to źródło ciepła, które jest w danym momencie tańsze.

Przeczytaj dodatkowo:
Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.