| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty ogrzewania domu

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty ogrzewania domu

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej instalacji powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty ogrzewania domu mogą znacznie się obniżyć.

Zastanawiając się nad modernizacją systemu grzewczego, należy wziąć pod uwagę efektywność i energooszczędność nowego układu grzewczego, oczywiście nie możemy zapominać o jakości urządzeń czy serwisie.

Nowoczesny hybrydowy układ grzewczy

W dobie zmieniających się cen energii warto zastanowić się nad zainstalowaniem nowoczesnego hybrydowego układu grzewczego zapewniającego możliwość swobodnego wyboru źródła ciepła.

Inteligentne połączenie kotła olejowego lub gazowego z pompą ciepła powietrze-woda

Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentne połączenie np. kotła olejowego czy gazowego z pompą ciepła typu powietrze-woda. Urządzenia tego typu nie zajmują wiele miejsca, nie wymagają dodatkowych kosztownych wierceń, odznaczają się wysoką sprawnością, montaż jest możliwy przy prawie każdym domu jednorodzinnym.

W tego typu układach pompy ciepła potrafią taniej niż kocioł olejowy ogrzewać dom, nawet przez 90% sezonu grzewczego (w zależności od instalacji wewnętrznej).

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań inteligentnej, w pełni automatycznej współpracy pompy ciepła z kotłem grzewczym. W takich układach kocioł stanowi źródło mocy szczytowej (maksymalnej) – w przypadku, gdy ogrzewanie pompą ciepła przestaje być korzystne cenowo, pompa ciepła jest wyłączana a zaczyna pracować kocioł (w tym momencie znacząco spada zużycie gazu płynnego czy oleju opałowego).

Rozwiązanie korzystne podczas modernizacji instalacji grzewczej

Podczas modernizacji instalacji grzewczej, gdybyśmy chcieli zastosować samą pompę ciepła, w większości przypadków musielibyśmy wymienić grzejniki, przy zastosowaniu hybrydy nie ma takiej konieczności – wystarczy do istniejącego kotła dokupić pompę ciepła powietrze-woda z odpowiednim regulatorem. Na zewnątrz ustawiamy moduł powietrzny pompy ciepła, w pomieszczeniu na ścianie wieszamy moduł wewnętrzny - nie ma żadnych szczególnych wymogów dotyczących pomieszczenia.

Pompa ciepła ogrzewa budynek i przygotowuje ciepłą wodę

Pompy ciepła nie tylko ogrzewają budynki, ale mogą przygotowywać ciepłą wodę. Możliwość łączenia pomp ciepła o różnych mocach z różnymi kotłami (gazowymi lub olejowymi) daje swobodę wyboru i możliwość dopasowania idealnego rozwiązania dla użytkownika (efekt - najlepszy stosunek ceny zakupu do uzyskanych oszczędności w eksploatacji).

Realne oszczędności

W przypadku domu jednorodzinnego ok. 160-200 mkw. dokupienie do istniejącego kotła olejowego (lub kotła na gaz płynny) pompy ciepła typu powietrze-woda może zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. W tego typu układach zmniejszamy koszty serwisowe, zwiększając przy tym swoje bezpieczeństwo energetyczne – mamy dwa niezależne źródła ciepła.

Jeżeli pompa ciepła ma możliwość chłodzenia – można tak poprowadzić modernizację, aby móc w lecie chłodzić wybrane pomieszczenia w modernizowanym domu. Układy hybrydowe mają klasę efektywności energetycznej ErP na poziomie minimum A+ przy grzaniu budynku, a przy przygotowywaniu ciepłej wody na poziomie A.

Dowiedz się więcej o instalacjach grzewczych >>

Hybrydowy system grzewczy

WARTO WIEDZIEĆ

Regulator pogodowy wybierze źródło ciepła, które w danym momencie jest najtańsze

Vaillant posiada w swojej ofercie regulator pogodowy calorMATIC 470/4, który może pogodowo, automatycznie sterować kotłem gazowym lub olejowym we współpracy z rekuperacją (recoVAIR), kolektorami słonecznymi, oraz z pompami ciepła typu powietrze-woda aroTHERM VWL.

Regulator wyposażony jest w inteligentny system triVAI®. Po podłączeniu pompy ciepła do układu z kotłem olejowym lub gazowym, użytkownik wpisuje do regulatora aktualną cenę gazu lub oleju, podaje typ kotła (gazowy czy olejowy) oraz cenę prądu – regulator w sposób ciągły, inteligentnie porównuje koszt wytworzenia ciepła przez pompę ciepła z kosztem ogrzewania przez kocioł i wybiera to źródło ciepła, które jest w danym momencie tańsze.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.