| muratordom.pl » Swisspor - nowoczesne ocieplenie » Jaka jest prawda o zaletach i wadach szarego styropianu?

Jaka jest prawda o zaletach i wadach szarego styropianu?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szary. Również Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy?

Szary styropian ma lepszą jakość niż biały

To nie prawda, mimo że inwestor znajdzie wiele tego typu sugestii w internecie. Jakość nie zależy od koloru, tylko od kultury technicznej i etyki producenta. Podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest on niższy, tym lepiej, bo warstwa ocieplenia może być cieńsza. Dla przykładu, współczynnik λ= 0,031 jest niższy od współczynnika λ= 0,045, ale jeśli mamy do czynienia z solidnym producentem, obydwa materiał są wysokiej jakości.

Szary zapewnia większą oszczędność energii niż biały

To nie prawda. W przypadku docieplenia, oszczędność energii zależy od efektywności termoizolacji, mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła U. Współczynnik U jest określony przez projektanta dla przegrody (ściany) a nie dla materiału termoizolacyjnego. Aby osiągnąć wymagane U, warstwa szarego będzie po prostu cieńsza niż białego. Oszczędności energii w obydwu przypadkach będą takie same.

Czy szary jest droższy od białego?

Często po tak postawionym pytaniu, sprzedawcy szarego zaczynają bajać o większych oszczędnościach energii…

Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, jednak niewiele z tego wynika, bo tak naprawdę kupujemy metr kwadratowy warstwy docieplenia o wymaganym U. Co będzie droższe jeśli uwzględnimy fakt, że docieplenie z szarego jest cieńsze, więc musimy kupić mniej metrów sześciennych? Droższy jest nadal szary.

Drążąc ten temat dalej, musimy jeszcze uwzględnić następujące różnice w kosztach:

- przy białym poniesiemy dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki (bo docieplenie będzie grubsze)

- kolejny dodatkowy koszt to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej (również z powodu grubszego docieplenia).

- szary z kolei wymaga kleju wysokiej jakości, który jest droższy.

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego dla przeciętnego domu jednorodzinnego, w najlepszym razie ostateczny koszt będzie porównywalny. Należy jednak oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego będzie o kilkaset złotych wyższy.

Skąd taki wzrost popytu na szary, skoro przy założeniu takiej samej izolacyjności, szary jest przeważnie droższy?

Powodem jest rosnąca grubość termoizolacji. Przy obecnych wymaganiach prawnych dotyczących minimalnej dopuszczalnej izolacyjności ścian, warstwa docieplenia musi być tak gruba, że budynek wygląda nieco topornie i niezgrabnie. Estetyki nie poprawiają również okna, które przepuszczają zbyt mało światła dziennego i przypominają otwory strzelnicze. Kolejnego wzrostu grubości można oczekiwać po zaostrzeniu wymagań co do U, które nastąpi w roku 2017, a następnie w 2021.

Budując dom dla swojej rodziny, jednocześnie inwestujemy w nieruchomość. Na naszej inwestycji możemy zyskać lub stracić. Zbyt gruba warstwa termoizolacji, może zamienić dom w bunkier o niedoświetlonym wnętrzu a tym samym obniżyć jego wartość rynkową. Jak mówi znana prawda „dom kupuje się oczami”. Nasza inwestycja może skończyć się stratą, jeśli potencjalnym nabywcom nie przypadnie do gustu niezgrabna bryła budynku.

Szary czasami odpada od fasady, bo klej słabo trzyma się jego powierzchni

Szary rzeczywiście czasami odpada od fasad, ale powodem jest niewłaściwie dobrany klej, nieprzestrzeganie instrukcji aplikacyjnej lub obydwa te powody jednocześnie.

W szarym styropianie występują stosunkowo silne naprężenia, mogące prowadzić do odkształcania styropianu, a nawet do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, ale z powodu naprężeń, należy stosować klej najwyższej jakości oraz niezwykle skrupulatnie przestrzegać instrukcji aplikacyjnej.

Ze względu na problem naprężeń, na rynkach zachodnich coraz chętniej stosuje się styropiany zespolone nowej generacji, w których naprężenia nie występują. Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem wyprodukowanym w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych jest Swisspor LAMBDA WHITE. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (λd ≤0,031), ale pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.

Dlaczego styropian?

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, ponieważ jest produktem o najlepszym stosunku ceny do korzyści. Nie bez znaczenia jest fakt, że styropian jest materiałem ekologicznym. Nie ulega korozji chemicznej i biologicznej, nie wywiera żadnego wpływu na środowisko i podlega recyclingowi. Jest również całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, kupujemy nawet żywność na styropianowych tackach. Podczas aplikacji styropianu nie trzeba nosić maski, rękawic ani stosować żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach stosowanych do dociepleń można powiedzieć to samo, a przecież budując własny dom, chcemy zbudować miejsce w którym nasze dzieci bezpiecznie spędzą wiele kolejnych lat.

Lista certyfikowanych sprzedawców internetowych

SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą Biterm. W ofercie spółki znajduje się również chemia budowlana w postaci mas bitumicznych oraz klejów i mas uszczelniających. Swisspor Polska, jako jedyny producent na rynku polskim dostarcza kompletne systemy termo- i hydroizolacji dachów płaskich oferowane pod nazwą THERMOFLAT®.

Więcej informacji na stronie www.lambda.swisspor.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Termoizolacja – jak ją wykonać prawidłowo? Zobacz...

Aplikacja termoizolacji jest jednym z newralgicznych etapów budowy. Pozornie niewinne zaniedbanie może...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Ocieplanie domu – jak je poprawnie wykonać i od...

Ocieplanie domu to bardzo ważny moment budowy lub remontu każdego domu. Zanim jednak zaczniesz układanie...

Specjalistyczny drenaż i ocieplenie fundamentów...

Drenaż i ocieplenie fundamentów na podmokłym gruncie to odpowiedzialne i niełatwe zadanie....

Energooszczędność a grubość termoizolacji. Czy...

Budując własny dom, wiele uwagi poświęcamy kwestii możliwie energooszczędnego docieplenia. Nic w tym...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.