| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu – przepis na styl industrialny

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu – przepis na styl industrialny

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji, szczerbatymi murami i dużymi taflami szkła. Pewnie myślisz, że potrzebujesz poprzemysłowego budynku, by stworzyć industrialną przestrzeń do życia? Nic bardziej mylnego. Wystarczy odpowiedni dobór materiałów i form, byś mógł swoje mieszkanie zaaranżować na kształt surowego loftu i cieszyć się wielkomiejskim klimatem.

Oszczędnie, ale nie ubogo – cechy stylu industrialnego

Prostota to podstawa takiego wnętrza - zarówno w formie, jak i użytych materiałach. Naśladując dawne hale produkcyjne, opieramy się na klasycznej geometrii, w której dominują linie wertykalne, iluzorycznie podwyższające sufity. Nie bójmy się metalu. W głównej mierze to właśnie ten metaliczny chłód nadaje wnętrzu industrialnego charakteru. Dobrze jest postawić na metalowe lampy wiszące i stojące, grzejniki, ramy dużych grafik, czy elementy wykończenia mebli. Należy jednak pamiętać, że w industrializmie ważny jest minimalizm. Zamierzony efekt uzyskamy również poprzez zastosowanie zimnej, stonowanej kolorystyki – różnych odcieni szarości, aż po czerń - rozjaśnioną bielą.

Styl industrialny, pomimo swojego ascetycznego charakteru, dopuszcza złamanie tych stonowanych barw jaskrawym akcentem intensywnej barwy detalu. Może to być żółta poduszka w rogu grafitowej kanapy lub turkusowy hoker na metalicznej nodze przy barowej ladzie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, jakim akcentem chcielibyśmy podkreślić indywidualny charakter wnętrza.

Ważną rolę spełnia również szkło. Jeśli mieszkanie nie posiada okien z dużymi, niedzielonymi szybami, warto zadbać o surowe, oszklone witryny mebli, blaty stołów lub wyeksponować duże proste żarówki w samych oprawach, zwisające z sufitu na kablach. Mile widziane jest również mleczne szkło. Luksfery, czy ścianki działowe z tego materiału nie tylko wpiszą się w stylistykę, ale również zapewnią odpowiednią ilość światła.

Ściany mają duszę – jak ją z nich wydobyć?

Wystarczy sobie wyobrazić halę dawnej fabryki włókienniczej, by stwierdzić, że styl industrialny potrzebuje sporej przestrzeni. Stworzenie optycznie takiego efektu można uzyskać za pomocą dużych luster, minimalnej liczby sprzętów i mebli.

W stylu industrialnym ściany są jednak bardzo istotnym, wręcz podstawowym elementem, budującym wielkomiejski klimat. Biorąc pod uwagę fakt, że rewolucja przemysłowa wydała na świat przede wszystkim obiekty murowane, pożądanym materiałem jest cegła. Dla tych, którzy nie mogą liczyć na odkrycie pod tynkiem zabytkowych murów XX-wiecznej kamienicy, firma Stegu proponuje płytki cegłopodobne COUNTRY RUSTIK, które z powodzeniem nie tylko imitują naturalną cegłę, dając wrażenie niewykończonej powierzchni, ale również delikatnie wizualnie ocieplają wnętrze.

Tę samą funkcję spełni również pokrycie ścian drewnem. Seria Wood Collection od Stegu ma w ofercie drewniane panele dekoracyjne Pixel, które idealnie zaadaptują się w stylu industrialnym. Ich minimalistyczne wzornictwo połączone z wyrazistą kolorystyką naturalnego drewna wzbogaci wnętrze i Nada nowoczesnego klimatu. Nieco bardziej naturalny efekt, uzyskamy stosując płytkę TIMBER o strukturze ciosanej drewnianej deski . Efekt surowego drewna nadaje charakteru jako uzupełnienie betonowych powierzchni, występujących zarówno na ścianie, podłodze, jak i designerskich meblach.

Pozostając jednak przy chłodnej palecie barw, dobrą propozycją są białe płytki cegłopodobne z gotową fugą PARMA . Wykonane z niezwykłą starannością, na oko nie różnią się niczym od solidnej pracy doświadczonego murarza. Patrząc na nie, można mieć poczucie, że mieszkanie posiada długoletnią historię. Kto wie, może po przyłożeniu ucha do ściany da się nawet usłyszeć pracę maszyn, gwar robotników i wielkomiejski zgiełk?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
5 pomysłów na modyfikacją projektu gotowego bez...

Wybranie gotowego projektu domu to propozycja dla osób, które nie chcą ponosić wysokich...

Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na...

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT