| muratordom.pl » Wymiana pokrycia dachowego i adaptacja poddasza » Budowa dachu - jak wybrać odpowiedniego dekarza?

Budowa dachu - jak wybrać odpowiedniego dekarza?

Czego powinniśmy oczekiwać od dekarza, który będzie przeprowadzał budowę lub remont dachu ? Budowa dachu to jeden z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych etapów budowy domu. Dlatego szczególnie uważnie powinniśmy wybierać fachowców, którym powierzymy jego położenie.

Dowiedz się więcej o wymianie pokrycia i montażu okien dachowych.

Jak potwierdziły badania przeprowadzone zarówno wśród dekarzy, jak i inwestorów, najczęściej sprawdzają się ekipy z tzw. „polecenia”. Znajomi czy rodzina powiedzą nam bowiem więcej o fachowcach, o jakości ich pracy, terminowości i innych kwestiach, które będą dla nas istotne.

ZDANIEM SPECJALISTY

Większość moich inwestycji to właśnie zlecenia „z polecenia”. Według mnie tak jest najlepiej dla obu stron. Ja nie muszę martwić się o klientów, a inwestorzy mają szansę dowiedzieć się więcej o mnie i mojej pracy. Nie ma też problemu z zobaczeniem „na żywo” dachów, które kładłem – przyznaje Marek Teda z firmy „DACHMAR” z Dziembowa, Certyfikowany Dekarz Braas.

Warto też wybrać dekarza przed kupnem materiałów na pokrycie, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z jego porad i sugestii, szczególnie w sprawach doboru materiałów, o których zazwyczaj nie myślimy, czyli akcesoriów czy materiałów izolacyjnych, które mają wpływ na późniejsze użytkowanie i komfort mieszkania pod wymarzonym dachem. Ci najlepsi, dbający o renomę, nie będą rekomendować produktów wątpliwej jakości, ponieważ często oferują gwarancję wykonania – a zły produkt to większe ryzyko reklamacji, których koszty często spadają na wykonawcę.

Wymagane doświadczenie w budowie dachu

Warto również zwrócić uwagę, jakie doświadczenie i portfolio w zakresie typu dachu, jaki planujemy położyć, posiada dekarz. Jeśli np. nasz projekt zakłada wykonanie „wolego oka“, poszukajmy wśród wykonawców tych, którzy mają na swoim koncie kilka takich realizacji. Ten element dachu wymaga najwyższej jakości rzemiosła, którego nabywa się podczas specjalistycznych szkoleń oraz własnych realizacji. Poprośmy o pokazanie zdjęć i możliwość obejrzenia dachu, a nawet umówienia z właścicielem „referencyjnej budowy“. Będziemy mieć wówczas możliwość zapytania, jak pracowało się z ekipą dekarza, czy dotychczas nie pojawiły się problemy ze szczelnością dachu itd.

W tej branży doświadczenie to sprawa kluczowa. Dekarze bowiem przez lata dochodzą do perfekcji, która sprawia, że budowa dachu przebiega bez żadnych problemów. Wielu z nich bierze też udział w szkoleniach, po których otrzymują certyfikaty poświadczające ich umiejętności. Tak jest w przypadku uczestników branżowego programu SUPERDEKARZ oraz Certyfikowanych Dekarzy BRAAS.
– Dekarz, aby zdobyć Certyfikat BRAAS, musi odbyć minimum dwa szkolenia specjalistyczne organizowane przez firmę Monier Braas oraz dodatkowo poddać wykonany przez siebie dach weryfikacji przez doradcę technicznego producenta pod kątem poprawności wykonania. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że Certyfikat trafił tylko w ręce sprawdzonych fachowców, którym można zaufać – mówi Marek Podeszwa, koordynator Programu Certyfikacji Dekarzy i doradca techniczny firmy Monier BRAAS.
Poza umiejętnościami, warto też zwrócić uwagę na narzędzia i sprzęt, jakimi dysponują nasi wykonawcy (m.in. duży i wyraźnie oznakowany samochód, sprzęt do transportu dachówek i sprawne elektronarzędzia, nożyce do blachy). W wielu przypadkach to „pierwsze sito”, które podpowie nam, czy mamy do czynienia z ekipą dekarską czy budowlaną, która kładzie dachy „przy okazji”.

Umowa na wykonanie pokrycia dachowego

Nie zrażaj się, gdy dekarz będzie zadawał ci wiele szczegółowych pytań, na które być może jeszcze nie potrafisz udzielić odpowiedzi. Im więcej szczegółów ustalicie na początku, tym dokładniejszy będzie kosztorys wykonania dachu i, co najważniejsze – twój dach ma szansę zwiększyć swoją funkcjonalność i żywotność. Im więcej opowiesz o swoich potrzebach i pomyśle zagospodarowania poddasza, tym bardziej możesz liczyć na doradztwo w zakresie pewnych rozwiązań technologicznych czy estetyki domu.

Nawet jeżeli powierzamy swój dach dekarzowi „z polecenia”, zawsze pamiętajmy o podpisaniu z nim umowy. Powinny znaleźć się w niej takie zapisy jak: dokładny harmonogram i wycena prac oraz koszty dodatkowe, jakie mogą się pojawić podczas budowy. Warto również uwzględnić zapis o ewentualnych konsekwencjach za opóźnienia oraz o gwarancji. Konieczność podpisania takiej umowy to, zdaniem wielu wykonawców, ważny element współpracy, który ułatwia kontakt z klientem – Umowa nie tylko formalizuje naszą współpracę, ale przede wszystkim określa zakres obowiązków i oczekiwań wobec nas. W razie jakichkolwiek nieporozumień wystarczy je przeczytać i wiele nieścisłości wyjaśnić na miejscu – dodaje, Jarosław Pawłowski z firmy Jar-Dach z Brąszewic, również Certyfikowany Dekarz Braas.

I na koniec, termin u wykonawcy najlepiej zarezerwować z dużym wyprzedzeniem - najlepsi już na początku sezonu mają zapełniony kalendarz. Możesz znaleźć ich na stronach internetowych producentów pokryć dachowych, jak np. www.braas.pl czy www.superdekarz.pl.

Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Remont dachu. Jak odnowić dach skośny, a jak dach...

Jesień i zima to surowy okres dla dachów. Pojawia się wówczas wiele uszkodzeń pokrycia,...

Wymiana pokrycia dachowego. Nowy dach na starym...

Jednym z poważniejszych etapów gruntownego remontu jest wymiana pokrycia dachowego. Nowe pokrycie...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.