| muratordom.pl » BALEX METAL - THERMANO » Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może izolacja poliuretanowa Thermano?

Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może izolacja poliuretanowa Thermano?

Wymagania odnośnie parametrów materiałów stosowanych do ocieplania domów wciąż rosną. Jak wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania? Czym różnią się styropian, wełna i izolacja poliuretanowa? Zanim wykonasz ocieplenie, sprawdź cechy najpopularniejszych izolacji termicznych.

W ciągu ostatnich 40 lat wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła dla przegród wzrosły w Polsce pięciokrotnie, a do 2021 roku ich wzrost będzie sześciokrotny. Jest to wyzwanie, które wymaga zupełnie nowych rozwiązań w zakresie izolacji termicznych. Izolacja poliuretanowa PUR/PIR oferowana przez firmę Balex Metal pod marką Thermano jest materiałem, który jest w stanie sprostać zaostrzającym się wymaganiom. Thermano ma mnóstwo zalet w porównaniu z najpopularniejszymi materiałami do izolacji termicznej.

Korzystne cechy izolacyjne płyt Thermano

To najważniejsza zaleta Thermano. Do jej opisu najlepiej posłużyć się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ [W/mK]. Dla wełny mineralnej jego uśredniona wielkość to ok. 0,040, dla styropianu to poziom ok. 0,034, a dla pianki typu PUR/PIR marki Thermano 0,022.

Jakie są tego konsekwencje inwestycyjne?

  • znaczne różnice w grubościach warstwy materiałów termoizolacyjnych dla uzyskania oczekiwanego wskaźnika przenikania ciepła,
  • zmniejszona grubość ocieplenia, a co za tym idzie konstrukcji dachu, co wiąże się z poważnym zmniejszeniem kosztów inwestycji,
  • przy montażu izolacji dachu w systemie nakrokwiowym można istotnie powiększyć przestrzeń użytkową na poddaszu. Ten system eliminuje też mostki termiczne, a odsłonięte, drewniane elementy więźby dachowej stwarzają ciekawe możliwości aranżacyjne.
  • dzięki cieńszej termoizolacji można też odczuwalnie zredukować wydatki na część obróbek blacharskich i zmniejszyć obciążenie konstrukcji. 

Przykładowo dla dachu o powierzchni 200 m2 przy poziomie Uc(max) = 0.15 należy użyć wełny mineralnej o grubości ok. 26 cm. Ten sam efekt izolacyjny uzyskamy kładąc izolację Thermano o grubości 14 cm. Wełna mineralna obciąży dach ciężarem ok. 7800 kg, a Thermano jedynie 896 kg. Wszystkie te materiały trzeba przewieźć i zainstalować na dachu, a do tego dostosować do nich konstrukcję.

Autor: Balex Metal

Porównanie materiałów używanych do termoizolacji

Płyty Thermano to materiał odporny i trwały

Płyty z twardej pianki poliuretanowej Thermano są bardzo trwałe, trudno się odkształcają (CS(10)150) oraz nie nasiąkają wodą < 2% - (WL(T)2). Są też odporne na biodegradację oraz agresywne związki chemiczne. Według monachijskiego Instytutu Badawczego Izolacji Cieplnej, nawet po 33 latach użytkowania, płyty izolacyjne z PUR wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe.

Ocieplanie domu płytami Thermano jest łatwe i szybkie

Dekarze uczestniczący w szkoleniach z nakrokwiowych instalacji płyt Thermano oceniają pracę z płytami z pianki jako łatwą, szybką, bez szkodliwych pyłów i włókien, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia płyt i przede wszystkim ryzyka rozerwania folii lub membran. Duży wybór grubości Thermano (od 40 do 120 mm), mała masa płyt przy dużej powierzchni krycia (1,2 x 2,4 m), bezpieczeństwo przemieszczania po stabilnych drewnianych elementach więźby to korzyści, jakie Thermano oferuje wykonawcom dachów, ścian czy podłóg.

Thermano – materiał, który nie zagraża środowisku

Już wkrótce w Polsce powszechne staną się metody projektowania z uwzględnieniem aspektu zrównoważonego rozwoju, zielonych certyfikatów czy wielokryterialnych metod oceny budynku takich jak BREAM czy LEED. We wszystkich tych podejściach bierze się pod uwagę czynnik LCO (ocenę cyklu życia budynku). Poliuretanowe izolacje są tutaj bezkonkurencyjne. Rywalizację o inwestycje wygrywać będą też materiały z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin w procesie produkcji. Poliuretany wykazują tutaj wyraźną przewagę, ponieważ przy produkcji ich podstawowych składników (poliole) posiłkować się można roślinnymi olejami uzyskiwanymi z rzepaku, lnu czy egzotycznych, zielonych lasów palmowych.

Autor: Balex Metal

Cechy izolacji Thermano

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego...

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne...

Pianka Thermano – wygodny i funkcjonalny materiał...

Ocieplenie domu pianką Thermano pozwala funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń pod dachem. Dodatkowym atutem...

Problem wymiany ciepła i pary wodnej przez...

„Oddychanie ścian” to temat poruszany dość często. Jednak o „oddychaniu dachu”...

Izolacja nakrokwiowa - sposób na ciepły i trwały...

Metoda izolacji nakrokwiowej dobrze się sprawdza przy ocieplaniu dachu płytami poliuretanowymi PIR i PUR....

Ocieplenie płytami PIR dachu, posadzek i ścian w...

Płyty izolacyjne zbudowane z poliuretanu PIR są rozwiązaniem idealnym do zastosowania w budynkach...

Docieplenie budynków inwentarskich. Dlaczego...

Współczesne budynki inwentarskie powinny charakteryzować się wysoką energooszczędnością. O ich...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.