Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody gotowe. Wybierz schody drewniane lub schody metalowe z katalogu

Schody gotowe. Wybierz schody drewniane lub schody metalowe z katalogu

Schody gotowe to takie, które zamawia się z katalogu firmy. Dostarczane są później we fragmentach i montowane w całość. Mogą to być schody drewniane lub schody metalowe.

Schody gotowe mają zazwyczaj modułową konstrukcję (powtarzalne elementy, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, aby dostosować schody do potrzebnej wysokości). Produkuje się je z drewna lub ze stali, czasem z elementami wykonanymi ze szkła. Są fabrycznie wykończone. Firmy zazwyczaj nie oferują wariantów indywidualnych i udostępniają jedynie to, co jest w katalogu. Niektóre z modeli da się zmontować samodzielnie.

Schody drewniane i schody metalowe

Drewno i metal, to najpopularniejsze materiały konstrukcyjne używane w produkcji schodów gotowych. Często występują jednocześnie.

Konstrukcja metalowa – może wyglądać bardzo efektownie. Stalowa konstrukcja jest cięższa od drewnianej i może bardziej przenosić odgłosy stąpania.

Konstrukcja drewniana – drewno jako materiał konstrukcyjny jest mniej wytrzymałe i trwałe od stali, ale w mniejszym stopniu przenosi dźwięki. Źle zbudowane schody z drewna mogą natomiast po pewnym czasie zacząć skrzypieć lub się uginać. Drewno wcześniej niż stal zacznie wymagać różnych prac konserwacyjnych – na przykład ponownego lakierowania.

Mieszane konstrukcje zdarzają się bardzo często. Z drewna robione są wtedy stopnie, a reszta jest wykonana ze stali.

Rodzaje konstrukcji schodów

Rodzaj konstrukcji ma wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów. Schody gotowe mogą mieć konstrukcję:

  • wspornikową z belkami – stopnie są podparte od spodu przez jedną lub dwie belki nośne. Konstrukcja taka może być jednak rozbudowana o dodatkowe wsporniki i słupy, gdy schody mają być kilkubiegowe. Stopnie bywają również łączone ze ścianą. Tak zbudowane schody mogą mieć wygląd klasyczny lub nowoczesny. Bez trudu dopasujesz je do planowanego wystroju wnętrz;
  • wspornikową (osadzone w murze) – stopnie nie są podtrzymywane przez podłużne belki. Osadza się je natomiast na wspornikach kotwionych w murze. Taka konstrukcja daje schodom bardzo efektowny wygląd. Polecana jest głównie do wnętrz urządzonych w sposób nowoczesny i prosty. Niestety, muszą biec wzdłuż ściany, co ogranicza nieco swobodę wyboru ich miejsca;
  • policzkową – stopnie są zamontowane między dwiema skrajnymi belkami nośnymi. Belki mogą być proste lub gięte. Gdy schody mają skomplikowaną formę, belki policzkowe są wspomagane przez dodatkowe elementy nośne, na przykład słupy. W ofercie producentów znajdziesz też schody tylko z jedną belką policzkową – tak zwane policzkowo-sztycowe. Schody policzkowe i policzkowo- sztycowe mogą mieć bardzo interesujący wygląd. Często mają formę lekko falistą. Łatwo je dopasować do różnych miejsc i charakteru pomieszczeń;
  • samonośną (modułową) – nie ma tu żadnych belek ani słupów. Stopnie są ze sobą połączone specjalnymi elementami konstrukcyjnymi. Opierają się na podłodze i stropie. Nie muszą być połączone ze ścianą, choć bywają. Schody takie łatwo dopasować do każdego wnętrza. Nie muszą biec blisko ściany;
  • dywanową – schody takie są zbudowane z połączonych ze sobą drewnianych stopni i podstopnic. Następuje to w fabryce, w wyniku specyficznego procesu technicznego. W jego rezultacie schody mają budowę monolityczną i wyglądają, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Na budowę są dostarczane w kilku częściach i łączone w całość przez autoryzowaną ekipę. Tańsze modele, mniej efektowne, są montowane na miejscu i łączone ze ścianami, podobnie jak schody wspornikowe bez belek. Schody dywanowe wyglądają bardzo minimalistycznie. Są przeznaczone do wnętrz o nowoczesnej stylistyce.

Przeczytaj dodatkowo:
Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu...

Jeśli zastanawiasz się, co na schody betonowe będzie najlepsze, pomyśl o kamieniu lub ceramice. Schody...

Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki...

Płytki drewnopodobne lub imitujące kamień są droższe od oryginałów, ale bardziej funkcjonalne. Płytki...

Podłoga drewniana czy panele podłogowe? Jaką...

Zastanawiasz się jaką podłogę wybrać do swojego domu lub mieszkania. Czekają na ciebie stosunkowo tanie...

Gotowe schody zewnętrzne z klinkieru -...

Ważnym elementem każdego wejścia do budynku są schody zewnętrzne, które poza swą funkcją użytkową...

Schody wejściowe do domu. Zbuduj wygodne schody z...

Dowiedz się, jak poprawnie zbudować wygodne schody wejściowe do domu. Poznaj tajniki wykonywania schodów...

Wykończenie schodów betonowych. Montaż stopni...

Istnieje kilka materiałów do wykończenia schodów betonowych. My proponujemy drewno. Zobacz, jak...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.