| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody gotowe. Wybierz schody drewniane lub schody metalowe z katalogu

Schody gotowe. Wybierz schody drewniane lub schody metalowe z katalogu

Schody gotowe to takie, które zamawia się z katalogu firmy. Dostarczane są później we fragmentach i montowane w całość. Mogą to być schody drewniane lub schody metalowe.

Schody gotowe mają zazwyczaj modułową konstrukcję (powtarzalne elementy, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, aby dostosować schody do potrzebnej wysokości). Produkuje się je z drewna lub ze stali, czasem z elementami wykonanymi ze szkła. Są fabrycznie wykończone. Firmy zazwyczaj nie oferują wariantów indywidualnych i udostępniają jedynie to, co jest w katalogu. Niektóre z modeli da się zmontować samodzielnie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Schody drewniane i schody metalowe

Drewno i metal, to najpopularniejsze materiały konstrukcyjne używane w produkcji schodów gotowych. Często występują jednocześnie.

Konstrukcja metalowa – może wyglądać bardzo efektownie. Stalowa konstrukcja jest cięższa od drewnianej i może bardziej przenosić odgłosy stąpania.

Konstrukcja drewniana – drewno jako materiał konstrukcyjny jest mniej wytrzymałe i trwałe od stali, ale w mniejszym stopniu przenosi dźwięki. Źle zbudowane schody z drewna mogą natomiast po pewnym czasie zacząć skrzypieć lub się uginać. Drewno wcześniej niż stal zacznie wymagać różnych prac konserwacyjnych – na przykład ponownego lakierowania.

Mieszane konstrukcje zdarzają się bardzo często. Z drewna robione są wtedy stopnie, a reszta jest wykonana ze stali.

Rodzaje konstrukcji schodów

Rodzaj konstrukcji ma wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów. Schody gotowe mogą mieć konstrukcję:

  • wspornikową z belkami – stopnie są podparte od spodu przez jedną lub dwie belki nośne. Konstrukcja taka może być jednak rozbudowana o dodatkowe wsporniki i słupy, gdy schody mają być kilkubiegowe. Stopnie bywają również łączone ze ścianą. Tak zbudowane schody mogą mieć wygląd klasyczny lub nowoczesny. Bez trudu dopasujesz je do planowanego wystroju wnętrz;
  • wspornikową (osadzone w murze) – stopnie nie są podtrzymywane przez podłużne belki. Osadza się je natomiast na wspornikach kotwionych w murze. Taka konstrukcja daje schodom bardzo efektowny wygląd. Polecana jest głównie do wnętrz urządzonych w sposób nowoczesny i prosty. Niestety, muszą biec wzdłuż ściany, co ogranicza nieco swobodę wyboru ich miejsca;
  • policzkową – stopnie są zamontowane między dwiema skrajnymi belkami nośnymi. Belki mogą być proste lub gięte. Gdy schody mają skomplikowaną formę, belki policzkowe są wspomagane przez dodatkowe elementy nośne, na przykład słupy. W ofercie producentów znajdziesz też schody tylko z jedną belką policzkową – tak zwane policzkowo-sztycowe. Schody policzkowe i policzkowo- sztycowe mogą mieć bardzo interesujący wygląd. Często mają formę lekko falistą. Łatwo je dopasować do różnych miejsc i charakteru pomieszczeń;
  • samonośną (modułową) – nie ma tu żadnych belek ani słupów. Stopnie są ze sobą połączone specjalnymi elementami konstrukcyjnymi. Opierają się na podłodze i stropie. Nie muszą być połączone ze ścianą, choć bywają. Schody takie łatwo dopasować do każdego wnętrza. Nie muszą biec blisko ściany;
  • dywanową – schody takie są zbudowane z połączonych ze sobą drewnianych stopni i podstopnic. Następuje to w fabryce, w wyniku specyficznego procesu technicznego. W jego rezultacie schody mają budowę monolityczną i wyglądają, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Na budowę są dostarczane w kilku częściach i łączone w całość przez autoryzowaną ekipę. Tańsze modele, mniej efektowne, są montowane na miejscu i łączone ze ścianami, podobnie jak schody wspornikowe bez belek. Schody dywanowe wyglądają bardzo minimalistycznie. Są przeznaczone do wnętrz o nowoczesnej stylistyce.

Schody kręcone

Odrębnie trzeba potraktować schody kręcone. Ich konstrukcja może być taka jak wielu wyżej wymienionych. Różnica polega głównie na kształcie. Stopnie schodów kręconych najczęściej są osadzane na pionowym słupie zamocowanym do podłogi i stropu. Schody takie mogą mieć również konstrukcję całkowicie lub częściowo samonośną albo wzbogaconą o gięte belki policzkowe. Niekiedy można spotkać dodatkowe podpory powstałe z przedłużenia słupków balustrady. Nie pełnią one jednak funkcji konstrukcyjnej, a głównie dekoracyjną. O schodach kręconych trudno powiedzieć, że są szczególnie wygodne. Ich ogromną zaletą jest natomiast to, że zajmują bardzo mało miejsca.

WARTO WIEDZIEĆ

Wybierz wygodne

Choć schody wytwarzane przez różne firmy powinny być robione w zgodzie z normami, warto sprawdzić, czy te wybrane przez ciebie mieszczą się w obowiązującym standardzie. Unikaj zatem schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Szukaj takich, które nie będą zbyt strome. Kąt nachylenia nie powinien przekraczać 30°. Optymalna wysokość stopni to 16-20 cm, a głębokość – 25-45 cm. Bezpieczniejsze i wygodniejsze są schody o stopniach pełnych. Pamiętajmy o tym, gdy w domu mają przebywać małe dzieci. Ważny jest też kształt stopni, a ten może być różny. Najwygodniej będzie stąpać po prostokątnych lub szerokich półkolistych bądź trapezowych. Za najmniej wygodne uchodzą trójkątne lub te o nieregularnej formie, na przykład stopnie tak zwanych schodów kaczych. Minimalna wysokość od stopnia do sufitu wynosi 200 cm.

Bezpieczne i ładne balustrady

Choć niektóre nowoczesne modele schodów w ogóle nie mają balustrad, większość jest w nie wyposażana. Ładny, oryginalny wygląd jest w cenie, jednak kwestie wygody i bezpieczeństwa odgrywają decydującą rolę. Po schodach z balustradami chodzi się pewniej. Poręczy można nawet nie dotykać, sama ich obecność daje poczucie pewności. Z czego wykonuje się słupki i poręcze balustrad? Przede wszystkim z drewna i metalu, w różnych kombinacjach. Bardzo popularne są wypełnienia z wysokiej jakości blachy. Często blacha ta jest perforowana lub tłoczona. Wypełnienie pomiędzy słupkami balustrad bywa wykonywane również ze stalowych linek (nawiązanie do jachtowych relingów). Aby balustrady można było uznać za bezpieczne, ich poręcz powinna znaleźć się na wysokości około 90 cm. Odległość między tralkami, które ją podtrzymują, nie może przekraczać 12 cm, zwłaszcza jeśli w domu przebywają małe dzieci. Poręcz mocowana do ściany musi być od niej odsunięta minimum 5 cm. Aby poręcz stanowiła wygodne oparcie dla dłoni, jej przybliżona średnica musi wynieść 5-7 cm. Zbyt wąskie lub zbyt szerokie poręcze nie zapewniają odpowiedniego komfortu.

Jak kupować schody gotowe?

Jeśli kupujesz je do nowego domu, twoim przewodnikiem będzie projekt. Z nim udajsię na zakupy, aby sprzedawca lub doradca handlowy odczytał wszystkie dane pomocne w dobraniu modelu i rozmiaru schodów. Projekt przyda się również, gdy masz w planie zamówić schody do domu remontowanego. Jeżeli się gdzieś zawieruszył, trzeba będzie zrobić kilka zdjęć planowanego miejsca usytuowania schodów i dokładnie zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami, a także grubość stropu. Przed zakupami powinieneś już dobrze wiedzieć, jak pomieszczenie będzie wykończone. Warto znać kolorystykę ścian, odcień drewna na podłodze, wiedzieć, jak będą wyglądały meble. Dzięki tym informacjom uda się dobrze dobrać wygląd schodów do estetyki domu. Oprócz tego powinieneś sprawdzić, jak szerokie elementy uda się wnieść do domu. Czasem bowiem niektóre fragmenty schodów mogą być zbyt wielkie jak na rozpiętość futryn drzwi wejściowych lub balkonowych. Zamawiając schody, możesz zaproponować opcje wykończenia – stopień połysku lakieru, kolor stalowych elementów, stopień połysku stali kwasoodpornej, z której są wykonane elementy nośne lub balustrada. Uwaga! Schody zamawiaj z wyprzedzeniem. Nie zawsze są dostępne od ręki.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...