Podkłady pod panele i inne posadzki

2009-09-11 2:00

To, czy posadzka (wykończeniowa warstwa podłogi), będzie równa i estetyczna, zależy w dużej mierze od podłoża, na którym ją ułożymy. Dlatego ważne jest właściwe dobranie i wykonanie podkładu podłogowego.

Podkłady podłogowe
Autor: Henkel Bautechnik|Mapei|Piotr Mastalerz Podkłady podłogowe

Podkład to warstwa podłogi, którą układa się bezpośrednio pod posadzką. To od podkładu zależy trwałość i efekt układanej posadzki, gdyż nawet najlepszy parkieciarz czy glazurnik nie ułoży jej równo na niechlujnie wykonanym podłożu. Jeśli podkład pod posadzkę nie będzie wystarczająco wytrzymały, to skurcz kleju może spowodować odspojenia się warstwy posadzkowej, a to przysporzy wielu kłopotów technicznych. Podkład pod panele dobrej jakości nie będzie pękał ani pylił, a jego powierzchnia będzie równa i dobrze wypoziomowana.

Podkłady pod posadzkę w literaturze fachowej i materiałach reklamowych firm określane są też jako: jastrych, szlichta, gładź i wylewka.

Tradycyjnie zaprawy na podkłady przygotowywano na budowie z cementu, piasku i wody, czasem dodawano do nich jeszcze wapna. Obecnie coraz częściej nawet zaprawę na podkład podłogowy zamawia się w wytwórni betonu albo stosuje się gotowe zaprawy. Zależnie od spoiwa są to podkłady:

  • cementowe,
  • gipsowe, nazywane też anhydrytowymi.

Czasami, gdy wymaga tego rodzaj zastosowanej posadzki, podkłady dodatkowo wygładza się zaprawami samopoziomującymi. Są również zaprawy specjalne. Należą do nich zaprawy szybko schnące (zaprawa utwardza się nawet już po godzinie – można po niej chodzić, zaś wysycha po dobie – można przystąpić do układania posadzki) oraz zaprawy renowacyjne do układania na starych posadzkach z drewna lub terakoty. Producenci oferują także zaprawy będące jednocześnie podkładem i posadzką (można je zastosować w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym).

Gdzie i jak stosuje się podkłady podłogowe

W nowym domu. Podłogę parteru, niezależnie od tego, czy jest to strop nad przestrzenią wentylowaną, nad nieogrzewaną piwnicą, czy podłoga na gruncie, trzeba ocieplić, a stropy między piętrami wygłuszyć. Dlatego wszędzie tam na warstwie izolacji termicznej czy akustycznej układa się podkład pod posadzkę. W domach jednorodzinnych w większości wypadków będzie to podkład pływający. Podkłady zespolone lub na warstwie oddzielającej stosuje się w zasadzie tylko w garażach, w nieogrzewanych piwnicach albo do wyrównania powierzchni tarasu na zewnątrz domu.

W remontowanym domu. Podkład podłogowy może posłużyć do wyrównania i wygładzenia starego podkładu po usunięciu posadzki. Natomiast podkładami renowacyjnymi można wyrównać podłogę bez usuwania starej terakoty lub desek.
Jeśli podczas remontu wyrównuje się podłogę, trzeba policzyć, o ile podniesie się jej poziom po ułożeniu wszystkich nowych warstw wykończeniowych i jak to wpłynie na stałe elementy wyposażenia domu. Może się na przykład okazać, że po ułożeniu podłogi drzwi trzeba będzie skrócić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.