Jasno i ekologicznie: energooszczędne oświetlenie, świetlówki kompaktowe

2009-11-16 1:00

Żegnaj, tradycyjna żarówko! Wiernie rozjaśniałaś nasze życie przez długie lata, ale teraz musisz już ustąpić pola energooszczędnemu oświetleniu. Będziemy nadal żyć jasno, ale też ekologicznie! Czas na świetlówki kompaktowe i energooszczędne oświetlenie!

Jasno i ekologicznie
Autor: Kalbar|Philips|serwisy prasowe Jasno i ekologicznie

Ze względu na ochronę środowiska (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery) od 1 września 2009 r. znikają ze sprzedaży zwykłe żarówki 100 W oraz silniejsze. Stopniowo, do 2012 r., wycofane zostaną również te o mniejszej mocy. Można je zastąpić świetlówkami kompaktowymi, które mają pięciokrotnie większą skuteczność świetlną. Oznacza to, że świetlówka 12 W potrafi zastąpić klasyczną sześćdziesiątkę, 21 W – setkę, a nasze rachunki za prąd zmniejszą się aż o 80%.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4004
Autor: archiwum muratordom Nowa generacja1. reflektor, 7 W, PHILIPS 2. świetlówka energooszczędna E27, Sparsam, 20 W, IKEA 3. świetlówka Duluxstar Classic A, 11 W, OSRAM 4. żarówka energooszczędna AJE-S11, 11 W, ACTIVE JET
Pamiętaj

Zużytych świetlówek energooszczędnych nie powinno się wyrzucać do zwykłych śmieci, gdyż zawierają szkodliwą dla człowieka i środowiska rtęć. Trzeba je zostawić w specjalnych pojemnikach w punktach zbierania odpadów lub oddać w sklepie, kupując nowe. Gdy świetlówka się zbije (co zdarza się rzadko), lepiej nie używać do sprzątania odkurzacza, lecz w rękawiczkach pozbierać kawałki. Następnie włożyć je do szczelnego worka foliowego i zakleić taśmą, a miejsce, gdzie świetlówka się stłukła, wytrzeć wilgotnymi ręcznikami papierowymi.

Świetlane perspektywy

Diody LED cechuje bardzo niskie zużycie energii (dziesięciokrotnie mniejsze od tradycyjnych żarówek i dwukrotnie mniejsze od świetlówek kompaktowych) oraz wyjątkowo długa żywotność. Potrafią świecić nawet 25000 godzin (zwykłe żarówki ok. 600, a energooszczędne ok. 6000 godzin). Jednak diody mają swoje wady: emitują stosunkowo słabe światło (na ogół nie większe niż tradycyjna żarówka 40 W), a wraz z upływem czasu świecą coraz słabiej. Mimo to przyszłość należy do technologii LED. Prace nad jej ulepszeniem trwają. (na zdjęciu: Decospot LED, 0,8 W, OSRAM)

A może inaczej niż zwykle? Zrób z nami lampę z odzysku

Oryginalnie, a przy tym ekologicznie!

Jasno i ekologicznie
Autor: archiwum muratordom

Sortujemy śmieci. Nie marnujemy surowców. Dzisiaj najmodniejsze wzornictwo ponownie wykorzystuje to, co zużyte i niepotrzebne. Biorąc przykład ze znanych na świecie projektów, stworzyliśmy półkę, stojak na butelki i kinkiet w jednym. Pokazujemy, jak samodzielnie wykonać oryginalną lampę.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie