Mozaika szklana. Pomysł na wykończenie ścian

2020-10-14 10:27
Pomysł na wykończenie: mozaika szklana
Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Mozaika szklana zawsze jest bardzo dekoracyjna. Zobacz, czym charakteryzuje się mozaika szklana i jak ją układać.

Specyficzne właściwości surowca, jakim jest szkło – możliwość barwienia go, zdobienia, formowania przez odlewanie czy zatapiania w nim innych materiałów – powodują, że mozaika szklana jest obecnie bardzo zróżnicowana pod względem kształtu, koloru i faktury.

W aranżacji wnętrza będzie ciekawym elementem wystroju. Garść kostek nie tylko efektownie odbija światło, ale także pozwala tworzyć różnorodne kompozycje. Ponadto mozaika szklana „powiększa” przestrzeń za sprawą niewielkiego wymiaru pojedynczych kostek, zapewnia wysoką antypoślizgowość z uwagi na wysoki stosunek fugi do szkła i nadaje wnętrzu eleganckiego charakteru.

Mozaika szklana: błyszcząca, matowa, przezroczysta...

Mozaika szklana może być błyszcząca lub matowa, przezroczysta lub nie, z domieszkami metali szlachetnych, brokatu albo ze szkła witrażowego (dzięki temu idealnie nadaje się do tworzenia efektownych ozdób, na przykład obramień luster w łazienkach). Jej właściwości fizyczne – brak nasiąkliwości – sprawiają, że sprawdzają się w szczególnych miejscach. Mozaika szklana polecana jest zwłaszcza tam, gdzie poza aspektami estetycznymi ważna jest też higiena, na przykład w salonach kąpielowych albo w basenach (tak przez dziesiątki lat była mozaika wykorzystywana między innymi w Hiszpanii).

Trzeba jednak pamiętać, że szkło jest mniej odporne na zarysowania, dlatego użyte do ozdobienia podłogi w miejscu, w którym trwa intensywny ruch lub są nanoszone duże ilości materiału ściernego, będzie podatne na uszkodzenia powierzchni.

Zobacz także:

Efektowna dekoracja ściany. Układanie mozaiki szklanej

Jak przyklejać mozaikę szklaną?

Mozaikę szklaną jest trudniej zamocować niż duże płyty. Jest gładka i zupełnie nienasiąkliwa, dlatego najlepiej zrobić to klejem o bardzo dobrej przyczepności, czyli elastyczną dwuskładnikową cementową zaprawą klejącą klasy C2 S2. Szkło mocno odkształca się pod wpływem niskiej lub wysokiej temperatury. Bardzo elastyczny klej (S2) będzie zmniejszał naprężenia, jakie mogą powstać w mozaice na skutek tych odkształceń.

W przypadku jasnej lub przezroczystej mozaiki szklanej ważny jest też kolor zaprawy. Najczęściej stosuje się biały klej, który nie zmienia barwy szkła, a nawet wydobywa jego głębię. Na sposób postrzegania okładziny ze szkła wpływa też kolor fugi.

Mozaika szklana wymaga bardzo równego podłoża. Trzeba je zagruntować, aby zwiększyć przyczepność kleju. Żeby osiągnąć maksymalną przyczepność kleju, należy nakładać go warstwą niewielkiej grubości, całkowicie wypełniając przestrzeń między mozaiką a podłożem.

Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE