Panele 3D z tworzyw sztucznych. Oryginalny pomysł aranżacji ścian
Tanim sposobem aranżacji ścian mogą być panele dekoracyjne z tworzyw sztucznych. Najczęściej są to panele z PCV lub panele poliuretanowe. Furorę robią panele 3D.
Autor: PLASTIVAN
Powierzchnię paneli dekoracyjnych z poliuretanu można dowolnie kształtować. Dziesiątki niewielkich lekko wypukłych kwadratów ożywiają wnętrze
Panele z PCV
Są gładkie o wykończeniu matowym bądź błyszczącym. Nieograniczone możliwości barwienia i lakierowania lub laminowania powierzchni powodują, że masz do wyboru wiele wzorów. Panele mogą wyglądać jak drewno, kamienie naturalne, ściana pomalowana farbą, beton czy tkanina w szkocką kratę. Poszczególne elementy mają grubość 1-2,5 cm, szerokość 12-25 cm i długość około 3 m. Są panele z wyprofilowanymi brzegami, które wsuwa się jeden w drugi, oraz takie z zaokrąglonymi lub prosto ściętymi brzegami, które mocuje się obok siebie. Na rynku są dostępne kompletne systemy obejmujące nie tylko panele podstawowe, ale także listwy maskujące i wykończeniowe.
Panele poliuretanowe
Spieniony poliuretan z elastycznymi spoiwami i dodatkami kwarcowymi to dobry surowiec do wyrobu paneli o powierzchni fakturowanej podobnej do tynku. Produkuje się z niego elementy, na których można wytłaczać dowolne wzory 3D, podobnie jak w przypadku paneli gipsowych. Mogą to być fale, kwadraty, kółka, dołki i górki, dowolne esy-floresy. Panele trójwymiarowe są koloru naturalnego (piaskowego). Można je pomalować farbami do wnętrz. Ich powierzchnia jest nieco chropowata, dlatego dobrze jest nałożyć nawet 2-3 warstwy farby akrylowej lub lateksowej. Panele mają najczęściej kształt kwadratu lub prostokąta. Najpopularniejsze wymiary to 60 x 60, 60 x 100 cm. Elementy z tworzywa sztucznego są lekkie, trwałe, odporne na ścieranie, zabrudzenia. Można je łatwo umyć. Są wodoodporne, więc bez obaw można je montować w kuchni lub łazience.
Montaż paneli 3D
Długie panele z PCV montuje się na stelażu drewnianym albo aluminiowym. Poszczególne elementy trzeba dociąć na wymiar odpowiadający rozstawowi listew w stelażu, a panele dosunąć do siebie, żeby powstała lita płaszczyzna. Przykręca się je do listew montażowych wkrętami, zszywkami, gwoździami lub systemowymi klipsami. U góry i u dołu mocuje się listwy maskujące. Panele z poliuretanu są przeznaczone do przyklejania na ściany. Należy używać klejów do polistyrenu niezawierających rozpuszczalników organicznych. Klej nakłada się punktowo i dociska panel do ściany