Żelbetowe schody kręcone. Pomysł na bardzo efektowne i nietypowe rozwiązanie
Schody kręcone wyglądają lekko i filigranowo. Jeżeli są przy tym żelbetowe, okazują się niezwykle solidne. I choć budowa takich schodów jest dość długotrwała, to z pewnością warto poczekać na efekt końcowy. Zresztą sam zobacz. Prezentujemy schody o kształcie betonowej spirali z drewnianymi stopniami.
Autor: Piotr Mastalerz
Schody kręcone z żelbetu wyglądają lekko, ale są bardzo stabilne
Schody żelbetowe w wersji "light"
Schody kręcone zaprojektował architekt Karol Cudziłło. Postanowił wykorzystać ogromne możliwości żelbetu. Uznał, że da się z niego stworzyć filigranową konstrukcję nośną sprawiającą wrażenie lekkiej, a jednocześnie na tyle solidną, żeby dała podparcie stopniom i sprawiła, że schody kręcone będą miały wymaganą sztywność.
Budowa schodów
Niestety, budowa schodów nie jest ani łatwa, ani tania. Montaż schodów jest podzielony na kilka etapów, z których te związane z betonowaniem trwają długo, bo mieszanka potrzebuje co najmniej kilku tygodni na osiągnięcie wymaganej wytrzymałości. Aby mogła powstać konstrukcja z lanego betonu, najpierw trzeba zaprojektować i zbudować odpowiednie deskowanie, które stanie się formą dla betonowej mieszanki. Szalunek taki najprościej zmontować z desek i elastycznej sklejki wodoodpornej. Sklejka jest tu idealna, ponieważ dobrze się wygina oraz ma gładką powierzchnię i później łatwo odchodzi od stwardniałego betonu.
Lekka i finezyjna konstrukcja schodów kręconych, aby mogła taka być, wymagała naprawdę solidnego zbrojenia z grubych prętów stalowych. Nie łączono ich drutem wiązałkowym, tylko zespawano. Sporo trudności sprawiło połączenie schodów ze stropem.
Deskowanie wypełniono betonem klasy C16/20. Budowa deskowania i betonowanie odbywały się w dwóch etapach, między którymi musiała nastąpić trzytygodniowa przerwa.
Więcej zdjęć z budowy schodów znajdziesz w artykule "Schody kręcone w betoniarce"