Ile kosztuje budowa domu: ceny 2021. Na czym można zaoszczędzić?

2021-01-28 13:20
Budżet na budowę
Autor: Piotr Mastalerz Co pierwsze? Projekt? Działka? A może prąd na działce? Nie, pierwszy jest budżet - powinieneś wiedzieć, ile chcesz wydać na budowę domu

Kto przed budową nie zadaje sobie pytania: ile kosztuje budowa domu? Cena budowy domu w średnim standardzie to 5-6 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Świadomy inwestor może zbudować dom taniej, a nawet znacznie taniej. Źle przygotowany inwestor przekroczy budżet. Statystyka mówi, że nawet o 20%.

Ile kosztuje budowa domu?

Analizując koszty budowy domów jednorodzinnych w ciągu ostatnich lat, można zauważyć, że przez kilka lat nie było istotnych zmian. Koszt budowy domu wynosił mniej więcej 4100-4200 zł za 1 m2. Jednak w roku 2019 koszty ruszyły w górę i w IV kwartale osiągnęły 4597 zł. Ten wzrost utrzymywał się również w 2020 r. Zostało to spowodowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz robocizny.

Według danych GUS koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w 2020 roku wyniósł:

 • I kwartał - 4567 zł,
 • II kwartał -5000 zł,
 • III kwartał - 4987 zł.

Ile kosztuje budowa standardowego domu? Na wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba mieć około 750 tys. zł. Można skutecznie ograniczyć koszty, budując oszczędnie.

Jednak należy się spodziewać, że w najbliższym czasie koszty te jeszcze wzrosną. Przede wszystkim rosną koszty robocizny. Rosnący brak na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych staje się problemem dla wielu inwestorów.

Ponadto od 2021 r. nowo budowane domy powinny spełniać podwyższone wymogi pod względem termoizolacyjności. Wszystkie domy jednorodzinne powinny być energooszczędne, a to wymaga zastosowania nowych materiałów i technologii. Przede wszystkim przegrody zewnętrzne (ściany, dach, okna, drzwi itp.) powinny być lepiej ocieplone. Do budowy trzeba więc użyć nowszych, lepiej izolujących termicznie komponentów, a one są droższe. Zmiany w przepisach wymagają również zdecydowanego zmniejszenia zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep, czyli zastosowania nowocześniejszych urządzeń grzewczych, a także wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.

GALERIA: zobacz wybrane projekty gotowe domów jednorodzinnych

Budowa bez błędów: dom z betonu komórkowego

W związku z coraz większą świadomością ekologiczną inwestorów wielu z nich już dziś stosuje takie rozwiązania. Możliwe dotacje z programów Mój prąd lub Czyste powietrze oraz ulga podatkowa sprawiły, że w 2020 r. zdecydowanie wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką, zwłaszcza w parze z pompą ciepła jako źródłem ogrzewania domu. Choć są to drogie inwestycje, w 2020 r. zanotowano ich znaczący wzrost.

Spis treści

 1. Ile kosztuje budowa domu?
 2. GALERIA: zobacz wybrane projekty gotowe domów jednorodzinnych
 3. Ile trzeba wydać na nowoczesne technologie
 4. Koszt projektu domu
 5. Kupno domu od dewelopera
 6. Cenniki systemu Sekocenbud
 7. Czy każdy metr kwadratowy domu kosztuje tyle samo?
 8. Jak budować dom?
 9. Koszty cząstkowe budowy
 10. Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu
 11. Ile kosztuje wykończenie domu
 12. A na czym oszczędzać nie wolno podczas budowy domu?
 13. Kontroluj koszty budowy domu
 14. Ile kosztuje budowa domów prefabrykowanych

Ile trzeba wydać na nowoczesne technologie

Przyjmuje się, że koszt wykonania 1 kWp instalacji fotowoltaicznej kosztuje 5 tys. zł. Do domu jednorodzinnego potrzebna jest instalacja o mocy 5-10 kWp. czyli kosztująca 25-50 tys. zł. Jednak wsparcie finansowe państwa i samorządów pozwala te koszty znacznie zmniejszyć.

Oto przykładowy koszt instalacji fotowoltaicznej i źródła ciepła do nowego domu (powierzchnia do ogrzewania 100 m2):

 • Instalacja fotowoltaiczna 5,7 kWp z uwzględnieniem dofinansowania i ulgi podatkowej – 19 tys. zł
 • Pompa ciepła i instalacja ogrzewania podłogowego – 45 tys. zł
 • Łączny koszt inwestycji 64 tys. zł

Koszt zakupu pompy ciepła do dobrze ocieplonego domu o powierzchni użytkowej 130 m2 można oszacować na 30 tys. zł (pompa z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.). Koszt wykonania gruntowego kolektora poziomego (300-350 m) wyniesie mniej więcej 10 tys. zł. Kolektory pionowe są znacznie droższe. Koszt odwiertu to 80-100 zł/m.

Za system wentylacji mechanicznej z przyzwoitym rekuperatorem zapłacimy w średniej wielkości domu około 20 tys., w dużym – około 30 tys. Rekuperator do domu 150-200 m2 może kosztować 8-15 tys. zł.

Dla domu z katalogu Muratora Jesienna zaduma - wariant I o 155 m2 powierzchni użytkowej obliczono na podstawie średnich cen rynkowych wg Sekocenbudu , że kompletny koszt materiałów instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wynosi około 15 tys. zł. Koszt elementów systemu wentylacji grawitacyjnej (kominy, nawiewniki, kratki itp.) określono na 8 tys. zł. Różnica jest spora, ale w zamian otrzymujemy komfort - czyste powietrze i zmniejszone koszty ogrzewania.

Instalacja odkurzacza centralnego do domu o powierzchni 150-200 m2 – jednostka centralna, akcesoria i materiały do wykonania instalacji – może kosztować 7-10 tys. zł

Żeby mieć nowoczesną oczyszczalnię biologiczną trzeba wydać: 2-3 tys. na osadnik z tworzywa, a do tego reaktor ze złożem biologicznym – 6-12 tys. zł lub reaktor z osadem czynnym – 7-20 tys. zł. Przy takiej instalacji trzeba wydać 200-300 zł na rok lub dwa za wybranie osadu. Szambo z prefabrykatu betonowego kosztuje 3-3,5 tys. zł/6 m3, a z tworzywa sztucznego 1,5-2 tys. zł/6 m3. Jednak wybranie szamba kosztuje 300 zł. Przy dużej rodzinie robi się to co miesiąc, a przeciętnej wielkości - co 2-3 miesiące.

Planujesz budowę niedużego domu? Zajrzyj do kolekcji: Projekty małych i tanich domów >>>

Koszt projektu domu

Sam projekt gotowy domu o powierzchni od 100 do 150 m2 kosztuje od 3 do 5 tys. zł. W promocjach, które często się zdarzają, można znaleźć projekty tańsze nawet o 1 tys. zł. Jeśli chcielibyśmy zamówić projekt indywidualny w pracowni architektonicznej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 70-250 zł/m2 domu - zależnie od zakresu projektu. Czyli indywidualny projekt domu o powierzchni 150 m2 może kosztować od 10 500 zł do nawet 37 500 zł. Ważna jest również renoma architektów. Za projekty sygnowane przez najdroższe nazwiska i pracownie można zapłacić i ponad 50 tys. zł. Zdecydowanie taniej więc jest wykorzystać projekt gotowy, tym bardziej że kolekcje są bardzo zróżnicowane, a pod względem atrakcyjności architektonicznej wiele domów nie ustępuje projektom indywidualnym.

Kupno domu od dewelopera

Do własnego domu można pójść najkrótszą drogą i kupić nieruchomość na rynku pierwotnym? Deweloperzy oferują gotowe domy na sprzedaż w cenie od 3500 do 9000 zł/m2 zależnie od lokalizacji. Jeśli więc chcemy mieszkać w domu o powierzchni 150 m2, u dewelopera zapłacimy od 525 do 1 350 tys. zł.

Cenniki systemu Sekocenbud

Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych systemu Sekocenbud, na podstawie którego przygotowywane są orientacyjne kosztorysy budowy, podaje, że w IV kwartale 2020 r. średni koszt wybudowania 1 m2 powierzchni netto wynosi 2875 zł netto. Odpowiednio wartość minimalna wynosi 2350 zł netto, a wartość maksymalna 4150 zł netto (kwoty netto, czyli bez uwzględnienia podatku VAT). Rozbieżność jest więc dość duża. Bierze się ona między innymi ze zróżnicowania cen w poszczególnych regionach kraju i różnych standardów budowy oraz wykończenia domów.

Czy każdy metr kwadratowy domu kosztuje tyle samo?

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje budowa domu, gdy porównuje się domy odmiennej wielkości wykończone w podobnym standardzie, okazuje się, że domy o większej powierzchni mają niższe koszty wybudowania 1 m2. Wynika to z tego, że w małym budynku są mniejsze pomieszczenia, więc na każdy metr kwadratowy powierzchni przypada większy procent elementów konstrukcyjnych – ścian, schodów. W dużym domu są większe pomieszczenia, czyli na 1 m2 przypada mniej ścian działowych, fundamentów, drzwi wewnętrznych.

Należy również pamiętać, że zazwyczaj powierzchnia netto domu jest większa od powierzchni użytkowej. Ta pierwsza to powierzchnia całego domu po odliczeniu powierzchni zajętej przez elementy konstrukcyjne (ściany, kominy, piony kanalizacyjne). Ta druga to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (sypialnie, kuchnia, łazienki, korytarze). Nie wlicza się do niej powierzchni garażu, kotłowni, pomieszczeń technicznych.

Planując budowę domu, warto pamiętać, że w przypadku budynków o podobnej wielkości, bryle, technologii budowy i poziomie wykończenia 1 m2 powierzchni w budynku piętrowym będzie tańszy niż w domu z poddaszem użytkowym, a w tym drugim będzie tańszy niż w domu parterowym.

Jak budować dom?

Nie budujemy jak kiedyś przede wszystkim własnymi rękami (system gospodarczy), angażując wujka – emerytowanego budowlańca, lecz coraz częściej zlecamy kolejne etapy budowy profesjonalnym firmom i wykonawcom. Sami stajemy się jakby deweloperem. To budowa systemem kontraktowym. Do roli szefa budowy własnego domu trzeba się naprawdę solidnie przygotować. I mieć jeszcze dużo czasu, żeby znajdować kolejne ekipy oraz nadzorować ich pracę. Dlatego coraz więcej inwestorów zleca budowę swojego domu jednej firmie - pod klucz. W takiej sytuacji kluczowe jest znalezienie sprawdzonej, poleconej, doświadczonej ekipy. Na rynku takie usługi są wyceniane bardzo różnie. Dobremu wykonawcy warto zapłacić nawet 20% więcej (czasem też trzeba na niego długo czekać), ale w zamian będziemy mogli spać spokojnie.

Koszty cząstkowe budowy

Ilu to inwestorów po zakończeniu etapu stanu surowego, patrząc z dumą na stojący już dom, myśli, że już prawie kończy budowę. Tymczasem stan surowy to nawet nie połowa kosztów – tylko zaledwie 30-40% finansowego zaawansowania inwestycji!

Warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się:

 • w 60% koszt materiałów,
 • w 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu.
 • 20% kosztów to robocizna!

Skoro tak, to można od razu założyć, że czas własny poświęcamy na zarabianie. Jak bardzo potrzebny jest respekt wobec budowy domu, przekona nas statystyka. 30% inwestorów kończących budowę przyznaje, że przekroczyło budżet o 11-20% (dane Oferteo.pl). To znaczy, że dom zamiast na przykład 500 tys. zł, kosztował nawet o 100 tys. zł więcej! Inwestorzy tego nie planowali. Ambicją każdego budowniczego amatora jest zbudować taniej, niż gdyby kupił dom od dewelopera. A później... wychodzi różnie.

Procentowy udział kosztów
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Na schemacie pokazano, jak procentowo wzrastają koszty budowy na jej kolejnych etapach

Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu

Wolno, a nawet trzeba oszczędzać na etapie wyboru projektu i prac wykończeniowych. Jeśli chcesz tanio zbudować dom, musi być on prosty - o zwartej bryle, nieskomplikowanym dachu i bez feerii ozdobników.

 • Projekt niewielkiego domu
 • z dwuspadowym dachem,
 • bez balkonów,
 • z powierzchnią pokoi dopasowaną do realiów,

to nasz czek z pokaźną niewydaną gotówką i premia za rozsądek. Jaka to kwota? Jeśli nie zafundujemy sobie czterech balkonów, zaoszczędzimy 20 tys. zł. Ponadto balkony budowane tradycyjnie to wielkie mostki cieplne. A jak mieszkasz w domu, to masz taras do podziwiania ogrodu.

Sprawdź też:

Jeżeli zrezygnujemy z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2 zaoszczędzimy ponad 75 tys. zł. Jeśli wybierzemy wiatę garażową zamiast garażu w bryle budynku – dodamy kolejne 80 tys. zł oszczędności. Przy wyborze projektu szczególnie bacznie trzeba patrzeć na dach – skomplikowany wielopołaciowy łamaniec z wolim oczkiem może być dwa razy droższy od prostego dwuspadowego!

Jeśli marzy ci się mały domek, wybierz, kompaktowy budynek z poddaszem użytkowym.

Jeśli potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni do mieszkania, postaw dom piętrowy o zwartej bryle. Będzie tańszy i łatwiejszy do zbudowania, a na piętrze będziesz mieć pełnowartościowe wnętrza.

Czy decydujesz się na dom z piwnicą? Jeżeli nie potrzebujesz tej przestrzeni, zrezygnuj – zaoszczędzisz 20% kosztów. Okna łukowe lub o innym nietypowym kształcie? Są o 30% droższe od prostokątnych.

Zastanawiając się, ile będzie Cię kosztowała budowa domu, pamiętaj że najlepiej wybierać proste, sprawdzone technologie, które dobrze znają wykonawcy, to stawki za robociznę nie będą wygórowane. Mury z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego wzniesie każdy budowlaniec. Ściany dwuwarstwowe są mniej więcej o połowę tańsze od trójwarstwowych, a mogą być tak samo ciepłe. Ponadto to powszechnie znana technologia, więc unikniemy błędów, które mogłyby nastąpić przy budowie wymagających technologicznie ścian trójwarstwowych. Szybko i tanio zrobimy strop gęstożebrowy z gotowych elementów systemowych.

Ile kosztuje wykończenie domu

Oszczędności na etapie wykończenia to sprawa gustu, ale przede wszystkim samodyscypliny. Przyjmuje się, że wariant standardowy z tanimi panelami podłogowymi i glazurą w łazience tylko w ilości niezbędnej kosztuje 1000 zł/m2. Średni koszt wykończenia domu na wyższym poziomie wynosi 2000-3500 zł/m2. A można to zrobić także znacznie drożej! Niedużą łazienkę można elegancko wykończyć za 20 tys. zł, ale jeśli pójdziesz w marmury i złote przyciski do toalety, i 50 tys. zł będzie za mało. Tak samo jest z wykończeniem podłóg, zabudową kuchni, wyborem schodów. Tanie panele trójwarstwowe lub elastyczne kosztują mniej niż 50 zł/m2 i można ułożyć je samemu. Parkiet egzotyczny kosztuje nawet 300-400 zł/m2 i trzeba jeszcze zapłacić co najmniej 100 zł/m2 parkieciarzowi.

Drzwi wewnętrzne z płyt MDF kupimy już za 500 zł (skrzydło i ościeżnica białe). Średnia cena drzwi wewnętrznych białych o standardowym wykonaniu wynosi mniej więcej 1000 zł. Ale drzwi (skrzydło i ościeżnica) z klejonego drewna sosnowego mogą kosztować nawet 3500 zł, a z dębiny ponad 5 000 zł.

Przyzwoitej jakości stalowe drzwi wejściowe do domu kupimy już za 3-4 tys. zł, ceny aluminiowych zaczynają się od 5-6 tys., drzwi drewniane kosztują podobnie. Górna granica to może być nawet ponad 20 tys. złotych za nowocześnie wyposażone drzwi aluminiowe.

Proste schody żelbetowe wykończone okładziną z płytek gresu lub drewnem będą kosztować 15-20 tys. zł. Możemy zlecić tę pracę stolarzowi, ale wtedy koszt drewnianych schodów może wynosić nawet 30 tys. zł. Za modne konstrukcje schodów dywanowych, z giętymi wstęgami drewna, spiralnych, szklanych lub ze szklanymi balustradami można zapłacić grubo ponad 50 tys. zł.

Wg danych z Sekocenudu schody żelbetowe z okładziną drewnianą mogą kosztować 2-3 tys. zł/m2 (płyta schodów z okładziną drewnianą – materiał i robocizna. Schody drewniane ażurowe lub pełne – mniej więcej 500-650 zł za stopień (materiał i robocizna ze standardową poręczą).

Trzeba kontrolować wydatki, a pomaga w tym kosztorys budowy.

A na czym oszczędzać nie wolno podczas budowy domu?

Zacznijmy od żelaznej zasady dobrze prowadzonej budowy: stan surowy powinna wykonać jedna firma budowlana. Tu nie ma miejsca na kilka ekip, które natychmiast zrobiłyby z budowy wieżę Babel. No i właśnie na stanie surowym naszego domu nie wolno oszczędzać. Najlepsze sprawdzone materiały i ekipa wykonawcza z rekomendacjami to gwarancja solidnie zbudowanego domu trwałego na lata – te słowa naprawdę warto wziąć sobie do serca.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego? Trzeba przyjąć, że ten etap budowy stanowi 35% kosztu budowy domu. Na okna i drzwi zewnętrzne trzeba przeznaczyć 10% kwoty przeznaczonej na całą budowę. Na tynki wewnętrzne wydamy kolejne 5%. Wykończenie elewacji pochłonie 11% kosztu domu. Tyle naprawdę warto wydać bez ryzykowania wątpliwych oszczędności.

Nie przegap:

Pokus na każdym etapie jest dużo. Ekipa pana Janusza Znikąd zawsze będzie o połowę tańsza niż oferta firmy budowlanej płacącej podatki, oferującej budowę domu w określonym czasie i jakość z gwarancją. Inwestor ma na początku budowy zapał do oszczędzania. W tym przypadku powinien jednak pozbierać rekomendacje i – nie trzymając się za kieszeń – wybierać tylko najlepszych. Od tej decyzji zaczynają się oszczędności! Kolejne ekipy będą tańsze, bo ściany proste, dach symetryczny, a otwory okienne idealnie wyprowadzone. Taka budowa kończy się bez konieczności rozpoczynania remontu...

Kontroluj koszty budowy domu

By osiągnąć dobry efekt, trzeba być naprawdę świadomym i konsekwentnym inwestorem. Specjaliści szacują, że jeśli rozpoczynamy budowę bez przygotowania, mamy tylko 20% szans na to, że zakończymy ją w przewidzianym czasie, budżecie i jakości. Decydujesz się na budowę? Firmy wykonawcze trzeba umówić z rocznym, a czasem nawet większym wyprzedzeniem. Minimum to trzy-sześć miesięcy przed rozpoczęciem prac. Przygotuj kosztorys, zestawienie materiałów, harmonogram pierwszego etapu. Masz inspektora nadzoru? Zaczynasz? Trzymamy kciuki!

Tabela: Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu

Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu
Stan zero Stan surowy otwarty Stan surowy zamknięty Dom z instalacjami wewnętrznymi Dom wykończony wewnątrz Dom gotowy do zamieszkania
Roboty ziemne 2% Ściany nadziemia 11% Okna i drzwi zewnętrzne 9% Instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe 4% Wyposażenie kotłowni 4% Urządzenie i wyposażenie domu, ogrodzenie, brama wjazdowa 15%
Fundamenty 3% Stropy i schody żelbetowe 5% Podłoża wewnątrz budynku i podkłady podłogowe 3% Tynki 5% Posadzki 7%
Ściany podziemia 3% Więźba i pokrycie dachu 9% Izolacje nadziemia 3% Elewacje 11% Drzwi wewnętrzne 2%
Izolacje fundamentów i ścian podziemia 2% Malowanie i inne prace wykończeniowe 2%
Warto wiedzieć

Czerwona kartka dla inwestora - najczęstsze błędy

 • Zaczynając budowę, nie wiesz, ile dom będzie kosztował.
 • Chcesz budować tanio, a wybierasz dom ze skomplikowaną bryłą i dachem.
 • Chcesz oszczędzać na materiałach i wykonawcach, a nie na wielkości i bryle domu.
 • Najlepsze materiały chcesz kupować na etapie wykończenia domu.
 • Dopuszczasz myśl, że na Twojej budowie zdarzą się błędy.
Domy prefabrykowane
Beton komórkowy

Autor: Andrzej Szandomirski

Ile kosztuje budowa domów prefabrykowanych

Dla osób, które się śpieszą, dobrym rozwiązaniem jest technologia prefabrykowana. Dom w postaci gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce montuje się w kilka dni, a wykańcza w 2-3 miesiące. Można wybrać domy szkieletowe prefabrykowane w szkielecie drewnianym lub stalowym, prefabrykaty betonowe, keramzytobetonowe itp. Koszt takich domów może być nieco wyższy od typowego domu wymurowanego systemem gospodarczym. Koszt wykończonego pod klucz domu w szkielecie drewnianym może wynieść 3500-6500 zł/m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE