Pozwolenie na budowę przez internet od lipca 2021 r. Jakie wnioski złożysz on-line

Pozwolenie na budowę przez internet
Autor: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Już od lipca wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet (elektronicznie). Wchodzą w życie kolejne zmiany w cyfryzacji procesu budowlanego. Sprawdzamy, jakie dokumenty można złożyć w wersji cyfrowej.

W 2021 r. ruszył zapowiadany już wcześniej proces cyfryzacji formalności związanych z procesem budowlanym. Wprowadzone zmiany mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur. Inwestorzy nie będą musieli jeździć do urzędów, żeby załatwić wiele spraw i otrzymać potrzebne dokumenty. Przy użyciu profilu zaufanego możemy załatwiać coraz więcej urzędowych spraw bez wychodzenia z domu.

Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę przez internet możemy skorzystać z serwisu e-budownictwo.gunb.gov.pl uruchomionego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) i za jego pośrednictwem złożyć dokumenty. Na stronie internetowej należy wypełnić elektroniczny wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki, a następnie zalogować się w serwisie ePUAP przez profil zaufany lub e-dowód i napisać pismo ogólne do odpowiedniego urzędu. Po podpisaniu się podpisem zaufanym korespondencja zostanie wysłana.

Serwis e-Budownictwo stał się popularnym narzędziem, z którego coraz chętniej korzystają inwestorzy i obywatele. „Rosnąca popularność serwisu będzie jeszcze większa, ponieważ już wkrótce czekają nas kolejne rewolucyjne zmiany w zakresie cyfryzacji i kolejne formularze online” – zapowiada p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Spis treści

 1. Pozwolenie na budowę przez internet: od 1 lipca 2021 r.
 2. Wnioski przez internet od 5 lipca 2021 r.
 3. Jakie wnioski można składać przez internet
 4. Cyfryzacja procesu budowlanego
 5. SPRAWDŹ: jak wypełnić wzory i formularze

Pozwolenie na budowę przez internet: od 1 lipca 2021 r.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że od 1 lipca 2021 r. będzie można za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl złożyć wnioski o:

 • odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
 • pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
 • wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
 • zmianę pozwolenia na budowę,
 • pozwolenie na użytkowanie,
 • wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
 • wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,

Przez internet możemy zawiadomić także o zakończeniu budowy.

W związku z możliwością wysłania wniosku o pozwolenie na budowę przez internet zmieni się forma i zakres projektu budowlanego. Projektanci będą mogli sporządzać projekt w postaci pliku pdf, a inwestorzy bądź pełnomocnicy podpisany projekt kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym bądź profilem osobistym (e-dowód) będą mogli załączać do elektronicznych wniosków.

Wnioski przez internet od 5 lipca 2021 r.

Od 5 lipca 2021 r. będzie można elektronicznie zgłosić:

 • budowę lub roboty budowlane  z projektem zagospodarowania działki lub terenu i z projektem architektoniczno-budowlanym.

Jakie wnioski można składać przez internet

Pierwsze wnioski w formie elektronicznej można składać od lutego 2021 r.  Za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.gunb.gov.pl można:

złożyć wniosek o

 • pozwolenie na rozbiórkę,
 • przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,
 • przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
 • przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
 • wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,
 • legalizację,
 • sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,

zgłosić:

zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, czy złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Cyfryzacja procesu budowlanego

Cyfryzacja procesu budowlanego ma umożliwić załatwianie wszelkich formalności związanych online. Na 2021 r. są jeszcze przewidziane dalsze usprawnienia. Ma być wprowadzony:

 • Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane w wersji elektronicznej (e-CRUB),
 • Elektroniczny Dziennik Budowy.

Docelowo serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl ma integrować wszystkie placówki samorządowe i powstałe systemy informatyczne. W przyszłości urzędy powinny móc same uzyskiwać z innych instytucji informacje i dokumenty potrzebne do załatwienia wniosków inwestorów, tak żeby ci nie musieli dostarczać licznych załączników.

„Będziemy przekształcać e-Budownictwo w portal dostępu do wszystkich e-usług związanych z budownictwem, m.in. tych realizowanych w naszym urzędzie” – zapowiada p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Chodzi o Elektroniczny Dziennik Budowy, Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego czy elektroniczny Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB) i Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Aktualnie w GUNB tworzony jest także interfejs programistyczny celem zintegrowania aplikacji e-Budownictwo z dziedzinowymi programami biurowymi wykorzystywanymi w powiatowych wydziałach architektury i budownictwa. Dzięki temu rozwiązaniu już w przyszłym roku urzędnicy otrzymają dane inwestorów, pełnomocników i nieruchomości w systemie. Nie będą musieli wprowadzać tych danych ręcznie”.

Więcej informacji o cyfryzacji w budownictwie: www.gunb.gov.pl

Źródło informacji: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

SPRAWDŹ: jak wypełnić wzory i formularze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE