| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie gazem było bezpieczne

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie gazem było bezpieczne

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny jest również sam kocioł gazowy. Nowoczesne piece mają nie tylko wyższą sprawność, ale są też bezpieczniejsze w działaniu. Zobacz, co zrobić, aby nie groziło nam zatrucie czadem, a ogrzewanie gazem było komfortowe.

Autor: VAILLANT

Dlaczego zatrucie czadem jest niebezpieczne?

Jak wskazują statystyki, co roku kilkadziesiąt osób ginie z powodu zatrucia czadem (tlenkiem węgla). Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, przy ograniczonym dostępie powietrza. Tlenek węgla w pomieszczeniach pojawia się na przykład z powodu źle działającego kotła gazowego (w przypadku ogrzewania gazem), pieca węglowego czy kominka lub słabego ciągu w kominie.

Już po kilku minutach przebywania w pomieszczeniu, w którym stężenie czadu wynosi około 70% dochodzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Przy większej ilości tlenku węgla śmierć może nastąpić błyskawicznie. Co gorsze, przy zatruciu czadem, nie występują żadne sygnały ostrzegawcze, jak bóle głowy czy nagła słabość, gdyż jest to gaz bezbarwny i bezwonny.

Kotły gazowe - możliwe przyczyny zatrucia tlenkiem węgla

Do zakłóceń w działaniu kotłów gazowych dochodzi najczęściej z następujących przyczyn:

  • Zatykanie kratek nawiewnych. Zwykle wiszące kotły gazowe umieszczane są w kuchniach i łazienkach. Jeśli urządzenia te mają otwartą komorę spalania, to aby właściwie pracowały muszą mieć zapewniony nawiew świeżego powietrza przez kratkę nawiewną. Są to niemałe ilości, bo aż 25-30 m3 na godzinę. Zimą, szczególnie podczas dużych mrozów powoduje to znaczne wychłodzenie pomieszczenia. Użytkownicy chcąc temu zaradzić, zaklejają lub przesłaniają kratkę nawiewną. W wyniku tego, do kotła nie dopływa odpowiednia ilość powietrza i w spalinach zaczyna pojawiać się czad. Zostaje też zaburzone właściwe działanie wentylacji i część spalin może wypłynąć do pomieszczenia. Na szczęście gazowe kotły atmosferyczne są wyposażone w czujnik ciągu kominowego, który w takich sytuacjach zamyka dopływ gazu do palnika. Gorzej, gdy urządzenie jest stare i wyeksploatowane. Wówczas czujnik ciągu może reagować z opóźnieniem. Bywają też sytuacje, gdy domowa „złota rączka” znalazła sposób na blokowanie czujnika ciągu, by kocioł nie wyłączał się przy zamkniętych kratkach.
  • Przeróbki instalacji wentylacyjnej. Wiele osób chcąc wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej montuje w kuchni lub łazience dodatkowe wentylatory wyciągowe. Wytwarzane przez nie podciśnienie jest o wiele wyższe od wartości ciągu panującego w kominie. Powoduje to wyciągnie spalin z kotła z otwartą komorą do pomieszczenia i ich „wędrówkę” po całym domu.
  • Brak doprowadzenia powietrza do kominka. Zgodnie z przepisami do kominka trzeba odprowadzić powietrze w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW mocy wkładu. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas rozgrzany kominek może wytwarzać intensywny ciąg i zasysać powietrze do spalania poprzez komin kotła gazowego.
  • Brak przeglądów kotłów gazowych. Wieloletnia eksploatacja kotła bez okresowej konserwacji powoduje zanieczyszczenie urządzenia. Często spaliny wręcz nie są w stanie przepłynąć przez wymiennik ciepła. Uchodzą wówczas z urządzenia poprzez boczną obudowę omijając w ten sposób czujnik ciągu kominowego.
Autor: VAILLANT

Kocioł kondensacyjny zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa działania. Jest też cichszy i tańszy w eksploatacji niż model atmosferyczny. Dzięki szczelnej obudowie wypływ spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania do pomieszczenia, w którym go zamontowano jest niemożliwy.

Autor: VAILLANT

Kotły z zamkniętą komorą są wyposażone w dodatkowy wentylator i pobierają powietrze bez pośrednio z zewnątrz. Na rynku dostępne są zarówno kotły, jak i podgrzewacze z zamkniętą komorą spalnia

Co zrobić, by ogrzewanie gazem było bezpieczne?

Aby w pełni bezpiecznie użytkować kotły gazowe należy przestrzegać na stępujących zasad:

  • minimum raz w roku (zgodnie z przepisami) dokonywać przeglądów technicznych. Uprawnieni są do tego wyłącznie autoryzowani przez producentów instalatorzy;
  • dwa raz w roku kontrolować drożność przewodów spalinowych;
  • dbać o czystość zarówno kratki nawiewnej, jak i wywiewnej;
  • nie stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej, gdy dom ogrzewa kocioł z otwartą komorą spalania;
  • po zamontowaniu dodatkowego źródła ciepła w domu np. kominka z paleniskiem zamkniętym, zadbać o doprowadzenie do niego osobnego nawiewu powietrza;
  • wymieniając stary kocioł na nowy wybierzmy nie dużo droższy, ale bezpieczniejszy model czyli kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kocioł kondensacyjny. Oba te urządzenia pobierają powietrze do spalania z zewnątrz osobną rurą. Poza tym kocioł kondensacyjny charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, dochodzącą nawet do 109%. Dzięki temu opłaty za ogrzewanie gazem mogą być niższe nawet o 15-20%.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.