| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej wody. Rozwiązanie do małej kotłowni
Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie na brak miejsca w kotłowni

Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej wody. Rozwiązanie do małej kotłowni

Nawet w największym domu, bardzo często powierzchnie pod względem funkcjonalności są wykorzystanie do maksimum. Trudno o dodatkowe miejsce, nawet gdy w grę wchodzi zwiększenie komfortu użytkowników.

W dobie projektowania domów energooszczędnych o niskich parametrach zapotrzebowania na energię, istnieje konieczność zwartej budowy, zapewniającej jak najniższe straty ciepła. Zwarta kompaktowa budowa o stosunkowo niewielkiej powierzchni powoduje chęć maksymalnego wykorzystania powierzchni przez inwestora na cele użytkowe.

W związku z tym pomieszczenia kotłowe, w których umieszczane są urządzenia grzewcze wraz z osprzętem, pomniejszane są do minimalnych rozmiarów, co powoduje ograniczenia związane z umieszczeniem tam rozbudowanych zestawów grzewczych takich jak kocioł, zasobnik i osprzęt wspomagający.

Jak rozwiązać problem braku miejsca w kotłowni?

Co w takim razie z wydajnym, komfortowym systemem ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody, który często zajmuje dużo miejsca i wymaga rozległego pomieszczenia kotłowego? Oszczędność miejsca nie musi wcale oznaczać rezygnacji z komfortu. Proponowanym rozwiązaniem na brak miejsca w kotłowni są kotły typu kompakt o zwartej budowie, posiadające wszystkie potrzebne elementy wraz z zasobnikiem ciepłej wody umieszczone w jednej obudowie.

Taka konstrukcja jest idealna dla małych pomieszczeń kotłowych a swoimi parametrami nie ustępuje rozwiązaniom opartym na klasycznych układach, gdzie kocioł i zasobnik to dwa oddzielne elementy połączone ze sobą plątaniną rur. Kotły typu kompakt często przewyższają parametrami swoich „klasycznych” konkurentów pod względem wydajności i możliwości dopasowania pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Autor: VAILLANT

Nawet w dużym domu powierzchnie są wykorzystanie do maksimum pod względem funkcjonalności. Często trudno jest o dodatkowe miejsce, mimo że w grę wchodzi zwiększenie komfortu użytkowników. Ale jest na to sposób

Jak połączyć kompaktową budowę z wysoką wydajnością?

Aby kocioł kompaktowy sprostał wymaganiom jakie stawia przed nim inwestor, jego konstrukcja musi być wykonana z najwyższej klasy materiałów. Ponadto urządzenie musi być wyposażone w najnowocześniejsze podzespoły zapewniające niezawodną i ekonomiczną pracę.

Jak połączyć kompaktową budowę z wysoką wydajnością i niezawodnością? Proponowanym rozwiązaniem dla ograniczonych powierzchni i zapewnienia pełnego komfortu cieplnego związanego z centralnym ogrzewaniem i wysoką wydajnością dostarczenia ciepłej wody są kotły kompaktowe kondensacyjne. Urządzenia te łączą w sobie:

  • nowoczesne rozwiązania dotyczące ekologii i ekonomiki (praca kondensacyjna),
  • elektronikę sterującą, która jest sercem układu (sterowanie pogodowe, zdalne sterowanie pojedynczymi obiegami,
  • wysoką wydajność ciepłej wody użytkowej (wbudowany wysokowydajny zasobnik),
  • możliwości zabudowy dodatkowych elementów hydraulicznych (opcjonalne zestawy pompowe).

Podsumowując, powinny to być urządzenia nowoczesne, o szerokim zakresie zastosowań, zapewniające użytkownikowi pełen zakres funkcjonalności, jednocześnie niezajmujące dużej przestrzeni. Duże znaczenie ma również wygląd zewnętrzny, ergonomia oraz możliwość zastosowania wszystkich podzespołów w obrębie jednej zabudowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kompaktowego?

Aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników kotły kompaktowe powinny spełniać szereg wymogów jakie przed nimi stawia inwestor. Chcąc określić te wymagania, należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących rodzaju instalacji c.o. oraz ciepłej wody. Nawet najlepszy kocioł nieprawidłowo dobrany może nie spełnić oczekiwań. Dobór to zadanie dla instalatora, projektanta lub osoby mającej wiedzę na temat budowanej instalacji.

  • Parametrem, na który należy zwrócić uwagę to wydatek ciepłej wody – jej nigdy za wiele. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zasobnik warstwowy, który jest bardziej wydajny od zasobnika z wężownicą i szczególnie przydatny przy wysokich odbiorach wody. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy instalujemy dużą wannę czy deszczownicę, lub gdy dom posiada kilka łazienek, w których istnieje możliwość jednoczesnego poboru wody.
  • Kolejną sprawą jest możliwość instalacji niezależnych obiegów grzewczych. W przypadku stosowania mieszanej instalacji c.o. (grzejniki i ogrzewanie podłogowe) niezależne obiegi grzewcze zapewniają większy komfort i możliwość regulacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Istnieje również opcja podłączenia instalacji solarnej, która w dużym stopniu minimalizuje koszty zużycia gazu.
  • Ważnym elementem nowoczesnego kotła są podzespoły umożliwiające zużycie energii elektrycznej na możliwie najniższym poziomie, płynną i ekonomiczną prace w każdych warunkach. Są to wysokowydajne pompy obiegowe, elektroniczne, sterowane zawory oraz nowoczesne rozwiązania sterowania.

Profesjonalny kocioł typu kompakt zawiera w sobie wszystkie wymienione powyższej elementy, jest jedną bryłą bez potrzeby rozbudowy o elementy „wystające” poza kocioł. Dzięki takim rozwiązaniom kocioł kompaktowy stanowi idealne rozwiązanie dla małych kotłowni. Sprawdzi się także w sytuacji, kiedy chcesz zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu kotłowym.

Wszystko o ogrzewaniu domu i pompach ciepła >>

Autor: VAILLANT

Kocioł kompaktowy ecoCOMPACT marki Vaillant to urządzenie najnowszej generacji, które łączy funkcję centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w jednej niewielkiej obudowie. Nowoczesna technika kondensacyjna w połączeniu z wydajnymi zasobnikami warstwowymi oraz niewielkie wymiary urządzenia w połączeniu z możliwością ulokowania wszystkich niezbędnych akcesoriów pod obudową urządzenia, zapewniają komfort użytkowania, najwyższą wydajność oraz nienaganną estetykę przestrzeni

Przeczytaj dodatkowo:
Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.