| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Pomagamy prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej

Pomagamy prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej

Instalacja solarna to nie są same kolektory. Aby mieć pewność, że również pozostałe jej elementy są do siebie odpowiednio dobrane, powierzmy jej zaprojektowanie fachowcom. Firma Vaillant ma w swojej ofercie cały szeregsystemowych rozwiązań, z których łatwo wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Autor: VAILLANT

Zastosowanie kolektorów słonecznych do wspomagania instalacji grzewczej pozwala zredukować koszty jej eksploatacji. Oszczędności będą jednak wtedy, gdy wszystkie elementy instalacji zostaną właściwie dobrane.

Instalacja solarna do przygotowania ciepłej wody do mycia

Powierzchnia kolektorów słonecznych musi być dostosowana do liczby domowników oraz ilości zużywanej przez nich ciepłej wody. W praktyce przyjmuje się 1-1,5 m2 powierzchni kolektora płaskiego na osobę. W instalacji, w której będą pracować kolektory próżniowe, można ich powierzchnię zmniejszyć o 20-25%. Wynika to z ich mniejszych strat ciepła w porównaniu z płaskimi oraz możliwości wykorzystywania również promieniowania rozproszonego (np. podczas pochmurnego dnia).

Kolejnym ważnym elementem instalacji jest zasobnik ciepłej wody. Jego pojemność powinna pozwalać na zgromadzenie w czasie słonecznej pogody zapasu energii na następny dzień, który może okazać się pochmurny. Dlatego dobiera się zasobnik o pojemności od 1,5 do 2 razy większej od dobowego zużycia ciepłej wody. Jeśli na przykład w domu czteroosobowa rodzina zużywa dziennie około 200 l, to pojemność zasobnika nie powinna być mniejsza niż 300-400 l.

Autor: VAILLANT

Płaski kolektor auroTHERM VFK 145 V z absorberem serpentynowym. System auroSTEP rozwiązuje problem eksploatacji instalacji solarnej podczas letniego urlopu. Zbiornik buforowy auroSTOR VPS SC 700 zastępuje kilka urządzeń w kotłowni

Połączenie kolektorów z ogrzewaniem domu i przygotowaniem c.w.u.

W nowoczesnych domach wyposażonych w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe) coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. Najczęściej na każde 10 m2 powierzchni domu dobiera się od 0,8 do 1,1 m2 kolektora płaskiego lub od 0,5 do 0,8 m2 kolektora próżniowego.

Aby jednak uniknąć kłopotów z eksploatacją instalacji w okresie letnim, nie należy dobierać większej powierzchni paneli słonecznych niż dwukrotna wartość wynikająca z potrzeb przygotowania ciepłej wody. Przykładowo, jeśli do wspomagania ogrzewania potrzeba około 15 m2 kolektorów, a na potrzeby ciepłej wody wystarczy 6 m2, to maksymalnie powinniśmy zastosować 12 m2 kolektorów.

Rozwiązania systemowe

Kolektory kupuje się obecnie najczęściej w specjalnych zestawach. Polecanym rozwiązaniem dla instalacji solarnej przygotowującej ciepłą wodę do mycia jest zastosowanie kompaktowego systemu auroSTEP. Składa się on tylko z trzech elementów:

  • zasobnika ciepłejwody ze zintegrowanym osprzętem,
  • kolektorów słonecznych,
  • rur połączeniowych.

Kompaktowa budowa i zastosowana technologia Drainback skracają czas montażu systemu – nie ma bowiem potrzeby stosowania dodatkowych elementów, takich jak: naczynie wzbiorcze, sterownik, manometr. Układ nie wymaga również czasochłonnego napełniania i odpowietrzania. Zasobnik jest bowiem od razu dostarczany z odpowiednią ilością czynnika grzewczego (glikolu) w wężownicy solarnej. W słoneczny dzień wbudowany sterownik załącza pompę, która pobiera glikol z wężownicy i przetłacza go przez kolektory. Jeśli nie ma wystarczającego nasłonecznienia, lub gdy ciepło od kolektorów nie zostaje odbierane (np. użytkownicy wyjechali na wakacje), glikol nie jest tłoczony i pozostaje w wężownicy zasobnika solarnego, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury w kolektorach słonecznych.

W instalacji solarnej wspomagającej ogrzewanie domu oraz zapewniającej ciepłą wodę do mycia warto jest skorzystać z zestawu z wielofunkcyjnym zbiornikiem auroSTOR VPS SC 700. Jego konstrukcja umożliwia współpracę w jednej instalacji kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym i kolektorów słonecznych.

Dowiedz się więcej o instalacji solarnej >>

Przeczytaj dodatkowo:
Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.