| muratordom.pl » BALEX METAL - THERMANO » Pianka Thermano – wygodny i funkcjonalny materiał do ocieplenia domu

Pianka Thermano – wygodny i funkcjonalny materiał do ocieplenia domu

Ocieplenie domu pianką Thermano pozwala funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń pod dachem. Dodatkowym atutem dla osoby budującej dom lub remontującej dach z wykorzystaniem Thermano jest wygodne, szybkie i bezpieczne wykonanie takiej izolacji.

Jakie zalety architektoniczno-użytkowe ma pianka poliuretanowa?

Zastosowanie Thermano daje możliwość wyeksponowania więźby dachowej. Możliwość wyeksponowania pięknej z natury faktury drewna jest dla wielu inwestorów i architektów wnętrz istotnym uatrakcyjnieniem pomieszczeń. Sama zróżnicowana geometria więźby dachowej często w znacznym stopniu uwalnia większą swobodę aranżacji przestrzeni.

Większa przestrzeń mieszkalna przy zastosowaniu płyty Thermano. Przy ociepleniu domu izolacją Thermano łatwiej jest zaaranżować przestrzeń pod dachem. Uzyskujemy bowiem dodatkowe miejsce pod wyższym sufitem, można też wykorzystać przerwy międzykrokwiowe, czy też ustawić pod ścianą wyższe meble przy konstrukcji ściany kolankowej bez zbędnego jej podnoszenia na wieńcu. Instalacja między- i podkrokwiowa możliwości te istotnie ogranicza.

Autor: Balex Metal

Zastosowanie ocieplenia Thermano to więcej miejsca na poddaszu

Zastosowanie pianki to zwiększenie prześwitu bram w garażach podziemnych. Wykorzystanie Thermano tylko w warstwach ocieplających posadzkę w garażu podziemnym, to uzyskanie od kilku do kilkunastu centymetrów prześwitu miedzy powierzchnią użytkową posadzki a garażowym sufitem.

Łatwiejsze zapewnienie „szczelności budynku”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi szczelność powietrzna budynków (parametr n50*), w zależności od rodzaju zastosowanej wentylacji, powinna być mniejsza niż 3,0 lub 1,5 na jedną godzinę. W budynkach pasywnych wartość współczynnika n50 powinna być mniejsza niż 0,6 1/h i wymóg ten nakłada obowiązek wykonywania badań szczelności tych obiektów. Z technicznego punktu widzenia umieszczona na krokwiach równa powierzchnia Thermano, uszczelniona systemowymi klejącymi taśmami i folią, w znacznej części warunek ten jest w stanie wypełnić po drobnych uzupełnieniach uszczelnień zależnych od konkretnej konstrukcji więźby dachowej. System ten jest przeznaczony do takich zadań w stopniu najwyższym w porównaniu z innymi systemami ocieplania i krycia połaci dachowych.

Pianki poliuretanowe to materiał, który można wykorzystać do ocieplenia wielu miejsc budynku. Poliuretany w ogólnym przeglądzie grupy tzw. sztucznych tworzyw, to materiały o najbardziej uniwersalnych właściwościach, a w grupie spienionych sztywnych budowlanych materiałów termoizolacyjnych pianki PUR i PIR stanowią grupę o najszerszym spektrum praktycznego wykorzystania. Z podstawowych zastosowań, ze względu na właściwości wymienić można następujące przykłady: dachy skośne (instalacje nakrokwiowe, międzykrokwiowe i podkrokwiowe), dachy płaskie - nowe i remontowane, budownictwo energooszczędne i pasywne, ściany trójwarstwowe, posadzki z ogrzewaniem podłogowym, posadzki na gruncie, na stropie, tarasy na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, balkony, „zielone dachy” i „dachy odwrócone”, parkingi na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, budownictwo inwentarskie i rolnicze oraz wiele innych zastosowań.

Dlaczego praca z płytami z pianki poliuretanowej jest szybka i wydajna?

Thermano – szybki montaż, duża wydajność pracy. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne, wymiary oraz proste czynności montażowe, wydajność szacowana czasem wykonania typowego dekarskiego zadania jest przy wykorzystaniu tego materiału dość wysoka w porównaniu z innymi technologiami. Praca jest szybka i pozwala wykonawcy obsłużyć większą ilość zainteresowanych inwestorów.

Thermano – łatwy montaż, małe obciążenia mechaniczne, praca bez pyłu. Ze względu na niezwykle małą gęstość PIR-u (ok. 32k/m3), praca, nawet z dużymi elementami, nie nastręcza specjalnych trudności. Nie jest fizycznie męcząca, a co najważniejsze przy przestrzeganiu najbardziej elementarnych zasad BHP, ryzyko wypadku, tak przy transporcie, jak i montażu jest nieporównywalnie mniejsze niż praca z ciężkimi elementami przy zastosowaniu innych technologii termoizolacji.

Praca z Thermano nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka, czego nie można powiedzieć o wszystkich materiałach termoizolacyjnych. Pył z obróbki Thermano powstający głównie w procesie cięcia i czasem szlifowania nie wykazuje najmniejszych właściwości toksycznych. Jego cząsteczki nie działają drażniąco, zwłókniająco, alergicznie, rakotwórczo czy mutagennie.

Materiał termoizolacyjny wytrzymały na ściskanie. To w wykonawczej praktyce instalacyjnej niezwykle ważna właściwość. Wytrzymałość i twardość podłoża jakim jest płyta minimalizuje bowiem możliwość mechanicznego naruszenia ciągłości (rozdarcia, dziurawienia) wszystkich elementów arkuszowych i powłok instalowanych na ociepleniu (głównie folii i membran). To zupełnie inny komfort pracy na dachu.

*n50 - wskaźnik określający liczbę wymian powietrza na godzinę przy różnicy ciśnień 50 Pa

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może...

Wymagania odnośnie parametrów materiałów stosowanych do ocieplania domów wciąż rosną....

Izolacja nakrokwiowa - sposób na ciepły i trwały...

Metoda izolacji nakrokwiowej dobrze się sprawdza przy ocieplaniu dachu płytami poliuretanowymi PIR i PUR....

Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego...

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne...

Ocieplenie płytami PIR dachu, posadzek i ścian w...

Płyty izolacyjne zbudowane z poliuretanu PIR są rozwiązaniem idealnym do zastosowania w budynkach...

Docieplenie budynków inwentarskich. Dlaczego...

Współczesne budynki inwentarskie powinny charakteryzować się wysoką energooszczędnością. O ich...

Problem wymiany ciepła i pary wodnej przez...

„Oddychanie ścian” to temat poruszany dość często. Jednak o „oddychaniu dachu”...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.