| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Decyzja o pozwoleniu na budowę: czy sąsiad może się sprzeciwić budowie domu?
Problemy związane z pozwoleniem na budowę

Decyzja o pozwoleniu na budowę: czy sąsiad może się sprzeciwić budowie domu?

Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna, jeśli w ciągu 14 dni nikt się od niej nie odwoła. Nikt, tzn. ani inwestor, ani właściciele lub użytkownicy wieczyści sąsiedniej nieruchomości. Sprawdź, jak się odwołać od decyzji o pozwoleniu na budowę i ile jest ona ważna.

Kto może się odwołać od decyzji o pozwoleniu na budowę?

Od decyzji o pozwoleniu na budowę mogą się odwołać tak zwane strony postępowania. Prawo budowlane stanowi, że stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele (lub użytkownicy wieczyści) sąsiednich nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Urząd wyznacza go na podstawie przepisów odrębnych, w tym technicznych, które określają warunki usytuowania obiektu, naświetlenia, odległości od granic nieruchomości oraz istniejących obiektów budowlanych.

Jeśli budowa domu nie narusza interesów sąsiednich działek, czyli nie pogarsza nasłonecznienia sąsiednich domów i zachowuje wymagane prawem odległości zabudowy od granic, sąsiedzi nie powinni być uznani za strony postępowania. W przeciwnym razie mogą oprotestować budowę i wydłużyć czas oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę.

Gdzie się odwołać od decyzji?

Odwołanie wnosi się do wojewody, ale za pośrednictwem organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę – w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Z kolei na decyzję wojewody można wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni.

WARTO WIEDZIEĆ

Ile się czeka na pozwolenie na budowę?

Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być wydana w terminie do 65 dni od złożenia wniosku. Do tego okresu nie wlicza się jednak czasu przewidzianego w przepisach na dokonanie określonych czynności przez urząd (uzgodnień z innymi organami) oraz opóźnień spowodowanych winą inwestora (braki w dokumentacji). Jeśli nikt się nie odwoła od decyzji w ciągu 14 dni od doręczenia, staje się ona ostateczna.

Jak długo jest ważne pozowlenie na budowę?

Pozwolenie na budowę jest ważne bezterminowo, co oznacza, że budowa domu może trwać wiele lat. Jednak trzeba ją rozpocząć w ciągu trzech lat od dnia, w którym stała się ostateczna, bo w przeciwnym razie straci ważność.

Czy, aby uzyskać pozowlenie, trzeba coś zapłacić?

Decyzje w sprawach budownictwa mieszkaniowego są zwolnione z opłaty skarbowej. Za pozwolenie na budowę innych obiektów należy zapłacić: 1 zł za 1 mkw. powierzchni budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej (ale nie więcej niż 539 zł), 48 zł za garaż lub budynek gospodarczy, 155 zł za inną budowlę. W przypadku wydawania pozwolenia na budowę budynku o funkcji mieszanej, przy obliczaniu opłaty skarbowej nie uwzględnia się jego powierzchni mieszkalnej.

Co powinien zawierać projekt budowlany domu, aby wniosek o pozwolenie na budowę był kompletny?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, musisz mieć projekt budowlany. Składają się na niego 2...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Dom Energooszczędny

Chcesz wiedzieć jak zbudować dom energooszczędny? Interesują Cię nowoczesne technologie i materiały,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.