| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na marzeniach kończą, a inni – wcielają je w życie. Tak powstał dom na skraju puszczy – Stanica Kresowa.

Autor: Irena Walczak

Stanica Kresowa - dom z okładki Muratora :)

Murator 2/2016

Solidne podstawy – od pasji do budowy domu

Wyższe wykształcenie, uznany dorobek zawodowy, dobra praca, rodzina, dom na przedmieściach. Dla wielu to szczyt marzeń. Ale są ludzie, którzy nie tylko chcą więcej, ale przede wszystkim inaczej.

Państwo Szubscy do nich właśnie należą.
Pomysł „escape” ewoluował przez lata. Obydwoje wiedzieli, że nie chcą do emerytury pracować po 16 godzin na dobę, stać w  korkach i planować z kalendarzem 10 dni urlopu w roku.

Najpierw była pasja – konie. A potem idea, by połączyć tę pasję ze pomysłem na życie. No i powstała Stanica Kresowa.

Tu na razie jest ściernisko… czyli jak szybko kupić działkę

Działka w Poczopku na Podlasiu była przypadkiem. Znajomy – znajomemu powiedział, że coś takiego jest, to pojechali obejrzeć. Zima. Dwa metry śniegu. Granice? A kto wie gdzie! Ale okazja to raz, dwa - lokalizacja, trzy – możliwość preferencyjnego kredytu „Młody rolnik”. Zaryzykowali. I do dziś nie żałują.

Budować po staropolsku czy nowocześnie?

Zarówno koncepcja zagospodarowania terenu, jak i urbanistyczna jest ich własna.

Jak mówi Pan Michał „Stanica miała być taka "Chreptiowska", jak z powieści Sienkiewicza”. Szkic stajni zrobił ojciec Pana Michała, architekt. Projektu nie zdążył. Wcieleniem idei w życie zajęli się dwaj „młodzi-gniewni” architekci z Białegostoku - Grzegorz Maciej Kowalewski i Andrzej Gałecki z pracowni BiG Architekci. Początki nie były łatwe. Trzeba było się dotrzeć, a koncepcja inwestorów i architektów nieco się rozmijała. Właściciele chcieli bardziej staropolsko, architekci – bardziej nowocześnie. Argument właścicieli „taki nowy Biskupin” zupełnie nie trafił do wyobraźni projektantów. „Cepelii projektować nie będziemy” – usłyszeli inwestorzy. Ostatecznie właścicieli przekonał argument, że jeżeli chcą być tacy konsekwentni, to w projekcie nie będzie toalet, a nowoczesne  rozwiązania instalacyjne będą zastąpione piecami i kominkami. To nie było to, czego chcieli Szubscy. 

Kobieta na budowie

„To inny świat” opowiada Pani Edyta gdy wspomina wędrówkę po urzędach i specyficzny, „południowy” charakter urzędników. Po tym formalnym torze przeszkód, w kwietniu 2009 roku ruszyła budowa. Gumiaki, kufajka i telefon stały się codziennymi atrybutami szefowej budowy. A mąż? W pracy. Ale dojeżdżał czasem na weekendy. Stereotypy na Podlasiu nie łatwo przełamać, ale Pani Edyta silną ręką i z uporem, której pozazdrościłby jej nie jeden mężczyzna przeprowadziła całą inwestycję i zyskała uznanie zarówno w oczach wykonawców, jak i lokalnej społeczności. No i przede wszystkim męża! W 2011 roku stał dom, stajnia i domek dla gości. Konie w stajni, projekt agroturystyczny można odpalać. Plan wykonany!  

Technologia budowy i detale architektoniczne, czyli smaki, smaczki…

Fasada staropolskiego dworu to jedynie „przykrywka”. Dom zbudowany jest w technologii szkieletowej. Elewacja to szalówka stylizowana na pełny bal – grubsza, frezowana, szersza od standardowej. Właściciele zdecydowali się na podpiwniczenie całego domu, dzięki czemu dziś można w piwnicach rozgrywać na przykład mecze bilardowe.

Na dachu - prawdziwa perełka. Tradycyjny wiór podlaski - pokrycie charakterystyczne dla północno-wschodniej części Polski. Zagłębie produkcyjne to Sejny i okolice. Są to strugane osikowe deseczki o grubości kilku milimetrów. Są one układane w przynajmniej 9 warstwach na połaciach dachu, a w kalenicy jest ich około 12. Ponieważ wiór układany jest świeży, więc materiał jest bardzo plastyczny.

Krwiobieg całego gospodarstwa to system grzewczy oparty na 2 kotłach - jedna kotłownia połączona ciepłociągami z poszczególnymi budynkami. Kocioł na pelety oraz tradycyjny na drewno zapewniają ciepło domownikom, koniom i gościom. Panele słoneczne ogrzewają wodę użytkową, w sumie 3000 litrów dla całego gospodarstwa. Woda z własnego ujęcia. Ścieki zaś kierowane są do dwóch przydomowych oczyszczalni biologicznych.

„Najtrudniejsze w utrzymaniu prawidłowych funkcji  jest… stałość przepływów” mówi Pani Edyta, co przy sporych rotacjach z gośćmi nie jest łatwe. Nie może być za mało, ani za dużo. A jak to zrobić, skoro raz jest kilka, a innym razem kilkanaście osób. Ale i z tym właściciele sobie radzą.

Jak się tu żyje? Spokojnie, wolniej, zgodnie z rytmem natury. Do takiego życia trzeba dojrzeć, albo je kochać.  To miejsce magiczne.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....

Jak ważny jest wybór wykonawcy. Poznaj opinię...

Nawet, gdy zatrudni się polecanego wykonawcę budowlanego, nie ma gwarancji, że będzie on dobrym fachowcem....

Parterowy budynek z kolekcji Muratora. Jak budowę...

Pani Łucja i Pan Wiesław mieszkają już w domu C126b - „Dom vis-à-vis - wariant II”....

Jak zatrudniać wykonawców robót budowlanych. O...

Zanim zaczniesz prace budowlane, dokładnie zasatanów się nad tym jaką ekipę budowlaną chcesz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.