Szafa czy garderoba?
Gdzie przechowywać ubrania i buty? Co wybrać: szafy wolno stojące, zabudowane wnęki czy osobne pomieszczenia – garderoby? Jakie są ich wady i zalety?
Autor: Mariusz Bykowski
Do niedawna podczas planowania domu rzadko uwzględniano miejsce na ubrania. Efektem były szafy upychane w sypialniach, w holach i na korytarzach. We współcześnie budowanych domach garderoby i szafy przeżywają prawdziwy renesans. Przyszedł czas większej dbałości o stroje, a wraz z nim moda na obszerne, elegancko urządzone garderoby o powierzchni średniego pokoju w bloku.
Jak zaplanować domowe magazyny odzieży, aby uniknąć ścisku w szafach, a jednocześnie zachować zdrowy rozsądek? Według Standardu Muratora® w domu średniej wielkości (około 150 m2) na osobne garderoby należy przeznaczyć nie mniej niż 6 m2, urządzając jedną większą lub dwie mniejsze garderoby.
Szafy wolnostojące
Stawia się je w sypialniach, holach i przedpokojach. Nadal mają swoich zwolenników. Pełne uroku stare, przepastne szafy ze skrzypiącymi drzwiami wprowadzają klimat starego domu.
Autor: archiwum muratordom
Modułowe systemy meblowe
To rozwiązanie pośrednie między szafą wolno stojącą a szafą wykonaną na zamówienie. W skład systemów wchodzą elementy o różnych wymiarach, które można ze sobą dowolnie zestawiać.
Autor: archiwum muratordom
Szafa wbudowana
Jeśli w domu jest wnęka w ścianie, najlepiej zabudować ją półkami i zasłonić drzwiami przesuwnymi lub składanymi. To dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie.
Garderoba
Podstawowy program to niewielkie pomieszczenie wypełnione drążkami i półkami, na których mamy komplet ubrań na co dzień i od święta. Jednak garderoba może mieć też charakter schowka na sezonowe rzeczy, rzadko używany sprzęt sportowy, zapasową pościel, torby i walizki.