Zobacz, jak optycznie powiększyć mały pokój. Jak urządzić taki salon?

2009-08-24 2:00

Mały pokój może się wydawać większy niż w rzeczywistości. Urządzenie salonu może okazać się nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak dzięki kilku prostym zabiegom możesz optycznie powiększyć mały pokój.

Pokój rośnie w oczach
Autor: Marcin Czechowicz Pokój rośnie w oczach

Sposoby na powiększenie małego pokoju

Najprościej byłoby usunąć ścianę oddzielającą mały pokój od kuchni i w ten sposób zyskać kilka dodatkowych metrów powierzchni. Proste rozwiązania nie zawsze jednak dają ciekawy efekt.

Dlatego architekt Tomasz Wieczorek do powiększenia przestrzeni postanowił wykorzystać triki wywołujące złudzenia optyczne. Ich działaniu poddawani jesteśmy już od wejścia do mieszkania. W przedpokoju zamontowano dwa duże lustra ciągnące się od podłogi do sufitu. Za ich sprawą mały pokój wydaje się dwa razy większy. Lustrzane tafle umieszczono również w rogach salonu, na ścianie na wprost wejścia oraz na części sufitu. Odbijają się w nich półki na książki zainstalowane na bocznych ścianach pomieszczenia oraz wnęka z telewizorem. Taka aranżacja salonu powoduje, że wydaje się on dłuższy i wyższy.

Kolory w małym pokoju
Autor: Marcin Czechowicz Poziome zabudowy w małym pokoju utrzymane w mocnych barwach są bardziej wyeksponowane niż jasne, pionowe podziały. Półki wydają się przestronniejsze.

Pomocne kolory przy urządzaniu salonu

W salonie na wprost wejścia znajduje się wnęka. Pomalowano ją farbą strukturalną w takim samym odcieniu jak gładkie ściany wokół, a wewnątrz umieszczono półki, które nie dotykają tylnej ściany wnęki. Po podświetleniu halogenami dystans między ścianą a półkami wydaje się większy, a wnęka głębsza.

W powiększeniu przestrzeni dużą rolę odgrywają meble. Przezroczysty stolik jest niemal niewidoczny, nie ogranicza przestrzeni pokoju. Podobnie niskie szafki, które zastępują masywne regały.

Zdaniem projektanta

Jak optycznie powiększyć salon? Jakie materiały są potrzebne aby urządzić salon?

  • Pomalować ściany jasną farbą. Ciemniejsze mogą być tylko wybrane elementy, np. półki na książki i bibeloty.
  • Na ścianie, najlepiej w rogu pokoju, przykleić duże lustro. Jeśli zamontujemy je na wprost kanapy, będziemy mieć wrażenie, że ktoś oprócz nas jest w pokoju – mało komfortowe uczucie.
  • Dodatki takie jak lampki, doniczki czy wazony powinny mieć naturalny kolor. Nie będą przyciągać wzroku i stwarzać wrażenia bałaganu.
  • Nie przesadzać z wzorzystymi materiałami. Wystarczy jeden taki element.

Tomasz Wieczorek, architekt