Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy panele?

2015-12-03 16:50

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak różne, że wybór jest naprawdę trudny. Problem sprawia już sama klasyfikacja. Czy dany produkt to parkiet, deska czy panel? Tradycyjne nazwy przestają być pomocne w obliczu różnorodności oferty. Dlatego musimy zacząć od wyjaśnienia, co kryje się w tytułowym podziale.

Parkiet czy panele
Autor: Andrzej Szandomirski

Parkiet to klepki z litego drewna przyklejane do podłoża

Technika układania parkietu i wymiary elementów pozwalają uzyskać różne, często dekoracyjne wzory. Tradycyjne wymiary parkietu to 7 (szerokość) x 2,2 cm (grubość), ale od wielu lat wielkość elementów się zwiększa i dziś zbliża się do wymiarów charakterystycznych dla desek. Oprócz klasycznego parkietu jest też parkiet lamelowy – klepki cieńsze i krótsze, łączone bez pióra. Natomiast w mozaikach deszczułki są układane we wzór i sprzedawane w płytach. Są mniejsze niż w parkiecie lamelowym, jednak podobnie przylegają do siebie (bez połączenia piórem). Istnieje też parkiet przemysłowy. Są to deszczułki z reguły o szerokości 8-10 mm, grubości 10-23 mm, sztorcowo ustawione i sprzedawane w brytach. Nowoczesną odmianą parkietu jest finishparkiet. Są to drewniane elementy warstwowe: tylko wierzchnią warstwę mają z drewna wysokogatunkowego. Przykleja się je jak tradycyjny parkiet, ale nie trzeba ich wykańczać po ułożeniu, bo są fabrycznie pokryte olejem lub lakierem.

Panele - różnorodność materiałów i sposobu montażu

Podstawowa cecha tej ogromnej grupy różnych produktów to sposób montażu. Są przeznaczone do układania bez użycia kleju. Podobna jest też wielkość pojedynczego elementu – dostosowana do sposobu układania. Poza tym jednak te produkty są najróżniejsze zarówno pod względem materiałów, jak i właściwości użytkowych.

Drewniane – przez producentów nazywane chętniej deskami warstwowymi – to elementy podłogowe, które mają wierzchnią warstwę z drewna wysokogatunkowego. Występują w ogromnej liczbie wariantów, jeśli chodzi o kolorystykę, wzornictwo i sposób zabezpieczenia drewna.

Laminowane – to grupa paneli drewnopochodnych z warstwą dekoracyjną zabezpieczoną laminatem, przezroczystą warstwą ochronną (melaminą, korundem).

Winylowe – są najcieńsze. Mają 4-5 mm grubości. Pod dekoracyjną wierzchnią warstwą winylu jest podkład ze spienionego PCW albo korka.

Więcej na temat wyboru parkietu i paneli przeczytasz w najnowszym numrze miesięcznika Murator 11/2015

Nasi Partnerzy polecają