Robot kuchenny
Drobnym sprzętem AGD nazywamy wszystkie charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami urządzenia, używane na co dzień przy pracach domowych.
Roboty kuchenne
Wieloczynnościowe roboty kuchenne, spełniają wiele funkcji i są bardzo pomocne w każdym gospodarstwie domowym. Ich podstawowym atutem jest nie tylko liczba funkcji, ale też niewielkie rozmiary. Roboty kuchenne składają się z kilku podstawowych elementów.
Pojemnik miksera i malaksera
W nim gromadzone są siekane warzywa, ucierane produkty, ubijana piana. Pojemniki są różnej wielkości od 0,25 do 4,3 litra. Można w nim przygotowywać koktajle, zupy i przeciery. Ma kształt dzbanka, o pojemności od 1 do 1,5 litra. Jest przezroczysty, a na ściankach ma umieszczoną podziałkę. Pokrywka, którą jest przykryty, ma otwór przez który można dolewać na przykład śmietanę lub kefir do koktajlu. Czasem pojemnik miksera spełnia również funkcje sokowirówki.
Tarcze
Stanowią wyposażenie każdego robota. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, rzadziej z innego metalu. Najczęściej spotyka się tarcze:
- jarzynową drobną – na niej ucieramy w drobne wiórki;
- jarzynową grubą – utarte produkty mają postać grubych wiórków;
- do cięcia w plasterki;
- do miałkiego ścierania – na przykład do przygotowania placków ziemniaczanych;
- do frytek;
- do chipsów;
- noże do siekania – szatkują cebulę, czosnek czy gotowane jajka, a obracając się jednocześnie mieszają powstającą masę.
Inne elementy
Część robotów kuchennych wyposażona jest w mieszadła do wyrabiania ciasta, wkładkę do ubijania piany, wyciskarkę do cytrusów, młynek do kawy, sitko. Niektóre roboty mają pojemnik na części. Większość ma popychacz, ułatwiający ścieranie warzyw do samego końca.
Panel sterowania
Może być ręczny lub elektroniczny, a dodatkowo umieszczone na nim obrazki ułatwiają obsługę. Przy ręcznym kontrolowaniu pracy urządzenia mamy przede wszystkim możliwość regulacji prędkości. Pokrętło może zmieniać prędkość stopniowo – do 3 stopni, albo płynnie. Niektóre modele mają tak zwaną funkcję pulsacji, dzięki której urządzenie chwilowo osiąga maksymalne obroty. Przy sterowaniu automatycznym urządzenie samo dostosowuje swoją prędkość do wykonywanego zadania, a jeśli nam ona nie odpowiada, możemy ją zmienić przez dotknięcie odpowiedniego przycisku.
Bezpieczeństwo
Gdy silnik robota przegrzeje się albo uszkodzony zostanie jakiś element wypo-sażenia (na przykład narzędzie), automatycznie uruchamia się blokada wyłączająca sprzęt. Niektóre modele nie mogą pracować, gdy pojemnik jest źle założony. Prawie wszystkie mają antypoślizgowe zabezpieczenia w postaci przyssawek lub gumowych podkładek od spodu.
Konserwacja
Robot kuchenny można rozłożyć na części, co ułatwia mycie i czyszczenie. Podczas czyszczenia trzeba wyłączyć urządzenie z gniazdka. Nie wolno zanurzać w wodzie części mechanicznej robota. Jeśli ubrudziliśmy obudowę, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką z detergentem. Tarcze i większość elementów można myć w zmywarce. Podłączenia. Roboty zasilane są prądem 230 V/50 A. Różnią się mocą – od 230 do 750 W, ważą 2–10 kg.
Wzornictwo
Prawie wszystkie wieloczyn-nościowe roboty kuchenne są białe. Mają zielone, błękitne lub czerwone wykończenia, a naczynia mogą być bezbarwne lub w kolorze przydymionego szkła. Do robota określonej firmy można stosować jedynie części przeznaczone do tego konkretnego modelu, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia urządzenia.