Wraca moda na kwietniki do domu. Doniczkowe rośliny na kwietnikach

2019-10-11 8:27

Kwietniki na rośliny doniczkowe pozwalają ładnie wyeksponować kwiaty we wnętrzach. Od jakiegoś czasu wraca moda na kwietniki do domu. Jakie kwietniki pasują do wnętrz klasycznych, a jakie do nowoczesnych? Przegląd kwietników do roślin doniczkowych.

Dawniej kwietniki na rośliny doniczkowe można było spotkać niemal w każdym domu, lecz później całkiem z nich zrezygnowano, uznając za przestarzałe i staroświeckie. Obecnie znów powracają do łask i to zarówno w starym stylu, jak i w dużo nowocześniejszym wydaniu.

Kwietniki w stylu retro i vintage

W klasycznych wnętrzach doskonale sprawdzą się kwietniki w tylu retro lub vintage, nawiązujące wyglądem do dawnych, tradycyjnych, ale też stylowych i pięknych wzorów.
W dużym, klasycznie urządzonym salonie dobrze będzie wyglądał drewniany, smukły, wysoki kwietnik z okrągłą podstawą wspartą na trzech nóżkach z giętego drewna. Dobrze zaprezentuje się na nim roślina o rozłożystym kształcie i przewieszających się liściach (np. nefrolepis wyniosły, zielistka Sternberga, szparag Sprengera) lub o wzniesionym, nieco rozłożystym pokroju (np. skrzydłokwiat, kalatea, alokazja, anturium). Będzie to też dobre miejsce dla okazałego, pięknie kwitnącego falenopsisa w ładnej donicy.

We wnętrzach o bardziej romantycznym lub rustykalnym charakterze dobrze będzie wyglądał tradycyjny kwietnik ze stalowych prętów fantazyjnie giętych w łuki lub ślimaki z ozdobnymi motywami roślinnymi, zwieńczony okrągłymi podstawkami na kwiaty. Na takim kwietniku dobrze będą wyglądały niższe rośliny o rozłożystym pokroju, np. bromelie czy paprocie.

Przeczytaj: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach >>>

Kwietniki domowe
Autor: GettyImages Na takim kwietniku można zmieścić dużo kwiatów, także tych o pokroju zwisającym

Interesująco zaprezentuje się między innymi prosty, piętrowy kwietnik wykonany ze stalowych elementów zwieńczonych na różnych wysokościach kwadratowymi, prostymi półkami na kwiaty (tzw. kwietnik industrialny). Dobrze będzie na nim wyglądać kolekcja kaktusów lub zestaw kilku niewielkich roślin jak np. sitowie zwisłe, nieduża sansewieria czy cyklameny. Metalowa konstrukcja może być też zwieńczona prostą, kwadratową lub prostokątną donicą, w której znajdzie się miejsce na modnego zamiokulkasa, ciekawą palmę (np. arekę), egzotycznego sagowca odwiniętego czy kilka kwitnących storczyków.

Przeczytaj: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki >>>

Kwietniki domowe
Autor: GettyImages Kwietniki ścienne pozwalają na wykorzystanie powierzchni ściany do ekspozycji kwiatów doniczkowych

Metaloplastyka zapewni nam też ciekawe, gięte kwietniki naścienne, na których ładnie prezentują się rośliny o przewieszających się liściach (np. nefrolepis wyniosły, zielistka Sternberga).
Możemy też pokusić się o zainstalowanie we wnętrzu metalowego kwietnika rozporowego (od podłogi do sufitu) z regulowanymi półkami na kwiaty. Na takiej konstrukcji doskonale będą wyglądały pnącza (np. bluszcze, cissusy, epipremnum złociste, filodendron pnący, hoja, syngonium), ale też rośliny o przewieszających się liściach lub pędach (np. paprocie, szlumbergera, reo meksykańskie, trzykrotka pasiasta, monstera, fitonia). W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się z kolei kwietniki charakteryzujące się oszczędnym i minimalistycznym, ale też ciekawym i pomysłowym wzornictwem.

Kwietniki domowe
Autor: GettyImages

Kwietniki nowoczesne

Nowoczesne kwietniki zaskakują nietypową formą i wzornictwem. Czasem mogą mieć postać wiszącego koła z miejscem na roślinę (dobrze wyglądają w nich np. oplątwy), innym razem formę ażurowej, geometrycznej, metalowej klatki, postawionej na komodzie lub podwieszanej pod sufitem na łańcuszkach. Niezwykle nowoczesne są też tzw. kwietniki w stylu loftowym o prostym i oszczędnym, ale też eleganckim i efektownym designie. Na tego typu kwietnikach, dobrze zaprezentują się rośliny o równie nowoczesnym wyglądzie jak np. zamiokulkas, juka, dracena, pachira czy skrzydłokwiat.

Kwietniki domowe
Autor: GettyImages Te metalowe kwietniki są nie tylko podstawą dla roślin, ale same w sobie stanowią dekorację wnętrza

Inne ciekawe kwietniki

Na rynku można też spotkać stoliki-kwietniki, które doskonale pełnią zarówno funkcję stolika kawowego, jak i miejsca eksponowania roślin. Bardzo ciekawe mogą być też kwietniki w postaci drabinki zwieńczonej tablicą kredową, na których doskonale będą wyglądać różnego rodzaju zioła (np. tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano, mięta). Taki kwietnik można ustawić w kuchni, ale też na balkonie czy tarasie.
Jego skromniejszą wersją, pasującą do salonów urządzonych w stylu eklektycznym będzie niewielka konstrukcja, przypominająca opartą o ścianę drabinę z szerokimi stopniami, na których możemy ustawić doniczki z kwiatami.
Ciekawą propozycją kwietnika może być też potrójny, wiszący kwietnik ceramiczny, który sprawdzi się w kuchni (np. dla ziół) lub kąciku wypoczynkowym w salonie (z kompletem trzech paprotek np. adiantum, orliczek, ciemnotek lub oplątw).

Przeczytaj: Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach >>>

Kwietniki domowe
Autor: GettyImages Kwietni-drabina to dobry pomysł na ekspozycję roślin doniczkowych w sporym pomieszczeniu

Zobacz wideo: Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa