Dlaczego liście alokazji żółkną i usychają? [Porada eksperta]

2015-03-17 12:01
Problemy z alokazją
Autor: GettyImages Liście alokazji nie wyglądają najlepiej

Mam problem z alokazją 'Polly'. Gdy ją kupiłam, miała 6-7 pięknych, dużych i małych liści. Około miesiąc temu te największe, najstarsze zaczęły zasychać i wyrastały nowe liście i wtedy te nowe, jeszcze nierozwinięte zaczęły żółknąć i usychać. Teraz nawet z tymi małymi tak się dzieje. Co to może być? Dodam, że przesadziłam ją do nowej ziemi.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyną żółknięcia liści alokazji może być szok związany z przeniesieniem z warunków szklarniowych/kwiaciarnianych do mieszkania z centralnym ogrzewaniem, albo błędy w pielęgnacji (mogą też dokuczać jej szkodniki, ale tu należałoby sprawdzić stan liści, korzeni, podłoża i poszukać “sprawców”).

Alokazja wymaga stanowiska jasnego (znosi też lekkie zacienienie), ale może być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, bo liście ulegną poparzeniu. Potrzebuje dużo ciepła przez cały rok. Latem temperatura otoczenia powinna wynosić ponad 20 st.C, natomiast zimą nie może spadać poniżej 18 st.C (także nocą). Podłoże musi być żyzne, próchniczne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Powinno też być stale lekko wilgotne, ale należy pamiętać, że roślina ta nie znosi stagnującej wody. Trzeba dbać, aby jej nie zalewać ani nie przesuszać. W okresie zimowym trzeba podlewanie nieco ograniczyć. Na dnie doniczki koniecznie musi znaleźć się drenaż (najlepiej z keramzytu). Dzięki temu korzenie będą dobrze napowietrzone, a nadmiar wody będzie spływał do podstawki (po 15-20 minutach po podlaniu rośliny wodę należy wylać).

Alokazja wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, co jest trudne do uzyskania w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Dlatego należy ją zraszać miękką wodą (przegotowaną lub odstaną, można też używać deszczówki). Dobrym rozwiązaniem jest zamgławianie (można ustawić obok nawilżacz powietrza lub zamgławiacz). Korzystnie działa też ustawienie alokazji na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem oraz wodą w takiej ilości, aby dno doniczki się z nią nie stykało.

Przesadza się wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę, a starszym dużym roślinom najlepiej wymieniać tylko wierzchnią warstwę podłoża. W okresie bujnego wzrostu (IV-VIII) alokazja wymaga regularnego zasilania ale nie częściej, niż co 14 dni nawozem wieloskładnikowym. Nadmiar nawozu może negatywnie wpływać na tę roślinę.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.