Pachira wodna - jak ją pielęgnować? [Porada eksperta]

2019-10-11 8:29
Pachira
Autor: www.thinkstockphotos.com

Kiedyś dostałem pachirę - fajnie wygląda, ale nie wiem jak ją pielęgnować. Liczę na pomoc.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Pachira wodna (Pachira aquatica) nazywana jest też drzewem butelkowym. W naszych warunkach z czasem tworzy nieduże drzewko około 100 cm wysokości. Często sprzedawane są okazy z pędami splecionymi w formie warkocza.

Pachira silnie rośnie i nie jest trudna w uprawie. Polecana jest nawet dla osób, którym zdarza się zaniedbać rośliny. Najlepsze dla niej jest stanowisko jasne, ale latem lepiej znaleźć jej miejsce, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca. W okresie letnim roślinę podlewamy obficie, ale nie za często - dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa gleby. Nadmiar wilgoci powoduje choroby. Zimą podlewamy rzadziej i raczej oszczędnie.

Pachira najlepiej czuje się w temperaturze 20-24 st.C. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 12 st.C. Roślina ta pochodzi z tropików Ameryki Południowej i lubi dużą wilgotność powietrza. Z tego względu warto często zraszać jej liście. W sezonie wiosenno-letnim można zasilać ją co dwa tygodnie płynnymi nawozami do roślin zielonych. Pachira nie potrzebuje bardzo dużej donicy i nie trzeba zbyt często jej przesadzać. Najlepsze będzie dla nich podłoże do roślin o ozdobnych liściach lub do palm - gleba powinna być próchniczna o pH 5-6,5. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE