Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zimowym

2016-01-07 11:53 Anna Skórkowska

Rośliny umieszczone w ogrodzie zimowym wymagają systematycznej pielęgnacji. Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny w oranżerii.

Rośliny rosnące w ogrodzie zimowym muszą być starannie pielęgnowane. Należy pamiętać o ich systematycznym podlewaniu, nawożeniu i doświetlaniu (jeśli to konieczne). Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny w oranżerii.

Podlewanie roślin w ogrodzie zimowym

W słoneczne dni większość roślin w oranżerii trzeba podlewać codziennie, a czasami dwa razy dziennie (kaktusy i sukulenty podlewa się raz na tydzień). Gdy jest pochmurno, wystarczy robić to wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Zimą rośliny wchodzą w okres spoczynku i im jest chłodniej w pomieszczeniu, tym potrzebują mniej wody.

Nawożenie roślin w ogrodzie zimowym

Rośliny nawozi się od marca do września co dwa-trzy tygodnie. Pierwszą dawkę podajemy trzy-cztery tygodnie po posadzeniu roślin. Najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych do określonych grup roślin, np. palm, kaktusów, storczyków, azalii i różaneczników itp. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, które aplikuje się raz na trzy miesiące lub na pół roku.

Doświetlanie roślin w ogrodzie zimowym

Jeżeli ogród zimowy jest od północy lub północnego wschodu, a chcemy uprawiać w nim rośliny o większych wymaganiach świetlnych, możemy zdecydować się na doświetlanie lampami, których widmo jest zbliżone do słonecznego: na przykład sodowymi, żarowo-rtęciowymi (160 W/m2) czy świetlówkami (200 W/m2). Doświetlanie przez około 6 godzin dziennie sprawi, że nawet rośliny, które nie przechodzą zimą okresu spoczynku w tych trudnych warunkach, będą dobrze
rosły.

Ochrona roślin w ogrodzie zimowym. Zwalczanie szkodników i chorób

Do najpopularniejszych szkodników przenoszonych wraz z innymi roślinami należą tarczniki i wełnowce, a także mszyce, przędziorki i mączliki, z chorób zaś – mączniak prawdziwy i szara pleśń oraz rozmaite choroby wirusowe. Najlepiej zwalczać je specjalistycznymi preparatami biologicznymi, np. Bioczos BR, Spruzit 04 EC (mączliki, mszyce), Biosept 33 SL (mączniak prawdziwy), Biochicol 020 PC (choroby grzybowe, bakteryjne, wirusowe), AgrEvo przeciwko owadom na roślinach ozdobnych, a tylko ostatecznie chemicznymi, np. Pirimix Al lub Pirimor (ale wtedy trzeba kategorycznie przestrzegać wskazówek podanych na opakowaniu preparatu i starannie wietrzyć wnętrze oranżerii). Dobre są też napary z czosnku lub tytoniu, które możemy wykonać samodzielnie, zalewając na kilka godzin ząbek czosnku lub garść tytoniu papierosowego litrem ciepłej wody. Gotowym preparatem kilkakrotnie opryskujemy rośliny.

Kwarantanna nowych roślin przed umieszczeniem w ogrodzie zimowym

W ogrodzie zimowym, który jest zamkniętym środowiskiem, choroby i szkodniki roślin rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Dlatego zanim nowo kupiony egzemplarz trafi między inne rośliny, powinien przejść kilkudniową kwarantannę w jasnym pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze. Wiele szkodników trudno zauważyć gołym okiem, a gdy widać skutki żerowania, jest już za późno. Dlatego podczas kwarantanny warto obejrzeć przez lupę pąki kwiatowe, szczyty pędów, miejsca u nasady liści, ich spodnią stronę oraz kąty między pędami. Dopiero gdy okaże się, że roślina jest zdrowa, można ją umieścić wśród innych w ogrodzie zimowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE