Ściana w kuchni. Ciekawe pomysły na aranżację i wykończenie ściany w kuchni

2010-10-14 13:20
Ściana w kuchni
Autor: Eugeniusz Filipiuk Ściany w kuchni wyłożone spiekami są eleganckie, niezwykle trwałe i stanowią doskonałe tło do aranżacji

Ściana w kuchni może być wykończona na wiele sposobów. Możliwości jest naprawdę dużo. Do wyboru są różne materiały, dzięki którym w ciekawy i oryginalny sposób można zaaranżować ścianę w kuchni.

Malowanie ściany w kuchni specjalną farbą

Najszybciej i najtaniej będzie po prostu wykonać malowanie ścian. Można w ten sposób uzyskać powierzchnię o niemal dowolnym kolorze, jednolitą, bez połączeń i podziałów, a gdy wybierze się farbę odpowiednich właściwościach, także wodoodporną i zmywalną. Przed pomalowaniem ścianę w kuchni powinno się dokładnie wyrównać, bo farba, zwłaszcza błyszcząca i w intensywnym kolorze, uwydatni ewentualne nierówności.

Wykończenie ściany w kuchni tapetą

Łatwiej będzie ukryć nierówności, przyklejając do ściany w kuchni tapetę – winylową albo z włókna szklanego – grubszą od papierowej, niepalną, odporną na wilgoć i nadającą się do mycia. Przedtem ścianę trzeba oczyścić z brudu i tłuszczu.

Przeczytaj także:

Tapeta w kuchni. Pomysły na ciekawą dekorację ściany w kuchni >>

Ściana w kuchni wyłożona płytkami ceramicznymi

Wśród materiałów używanych do wykańczania ścian w kuchni niesłabnącą od lat popularnością cieszą się płytki ceramiczne – łatwe do czyszczenia, odporne na wysoką temperaturę i wodę. Zwykle wykłada się nimi tylko ścianę między blatem i wiszącymi szafkami, pozostałe – maluje lub wykańcza w inny sposób. Bogate wzornictwo, kolorystyka i rozmiary dostępnych w sprzedaży płytek – od drobnych, mozaikowych, po wielkoformatowe – pozwolą dopasować je do stylu każdej kuchni. Do ułożenia na ścianach w kuchni najlepiej wybierać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę pokrytą grubą warstwą szkliwa, szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier.

Na płytkach nieszkliwionych i o wyraźnej, niezabezpieczonej szkliwem fakturze łatwo będzie się osadzał brud i trudno go będzie usunąć. Lepiej więc ich unikać. Aby mieć mniej problemów z czyszczeniem powierzchni nad blatem, zwłaszcza w okolicy kuchenki i zlewozmywaka, bezpieczniej będzie wybrać większe płytki. Między nimi będzie mniej fug, które znacznie szybciej się brudzą i trudniej je wyczyścić niż powierzchnię płytek. Warto zastosować fugi epoksydowe, bo nie wchłaniają tłuszczu i łatwiej z nich usunąć brud. Do kuchni można też wybrać płytki rektyfikowane, które na ścianie utworzą jednolitą płaszczyznę.

Ściana w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Płytki z geometrycznym wzorem na ścianie w kuchni. Wnętrze zyskuje wyrazu, dzięki ciemnym, graficznym wzorom na ścianie między szafkami

Ułożenie na ścianie w kuchni płytek kamiennych

W taki sposób układa się na przykład płytki kamienne. Najlepsze do kuchni są granitowe, bo nie wchłaniają tłuszczów, są odporne na działanie związków chemicznych, a dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się je czyści. Jeśli płytki są z kamienia o porowatej strukturze, na przykład trawertynu, trzeba je zaraz po ułożeniu starannie zabezpieczyć – najgłębsze i największe otwory wypełnić masą kamienną, a całą powierzchnię zaimpregnować. Odpowiedniej warstwy ochronnej wymaga też ułożony na ścianie kuchni marmur. Niezabezpieczony będzie wchłaniał tłuszcz i łatwo się plamił.

Przeczytaj także: 

Kamień i cegła. Dekoracyjne okładziny ścian, które wciąż są na topie >>

Ściana w kuchni
Autor: Maria Miklaszewska Cegła na ścianie to jeden z najmodniejszych obecnie trendów w wykańczaniu wnętrz

Blacha jako dekoracja ściany w kuchni

Wrażenie nieskazitelnie higienicznej, ale zimnej będzie robiła ściana w kuchni wyłożona gładką lub ryflowaną blachą. Będzie za to odporna na wysoką temperaturę i wodę oraz łatwa do czyszczenia.

Konglomerat na ścianę w kuchni

Nie będzie problemu z utrzymaniem w czystości ściany nad blatem, jeżeli przymocuje się do niej okładzinę z konglomeratów kamienia. Wchodzące w ich skład minerały – granit i kwarc – nadają im twardość, wytrzymałość na uszkodzenia, wysoką temperaturę i tłuszcz. Dodatek pigmentów sprawia, że mogą mieć różne kolory. Niektóre do złudzenia przypominają naturalny granit lub marmur. Idealne jako materiał wykończeniowy na kuchenne ściany, ale drogie, są kompozyty (połączenie akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu) – są przyjemne i ciepłe w dotyku, bardzo trwałe oraz odporne na zabrudzenia i działanie agresywnych środków czyszczących. Można je dowolnie formować i dyskretnie łączyć. Ubytki i zadrapania powstające w trakcie użytkowania dają się łatwo usunąć bez uszczerbku dla barwy i jakości powierzchni.

Szkło na ścianie w kuchni? Czemu nie

Ciekawym sposobem wykończenia ściany w kuchni nad blatem może być przymocowanie do niej tafli szkła bezbarwnego, przez które będzie widać znajdującą się pod spodem ścianę (na przykład surowe cegły, ulubioną grafikę, zdjęcie), albo matowego, lakierowanego czy z sitodrukowym deseniem. Równie dobrym zabezpieczeniem przed trwałymi zabrudzeniami będzie naklejone na płytę pilśniową, a następnie przymocowane do ściany lustro (jego powłoka odbijająca musi być wodoodporna). Dzięki takiej okładzinie będzie można uzyskać dodatkowy efekt – optyczne powiększenie przestrzeni kuchni.

Ściana w kuchni
Autor: Konrad Kalbarczyk Możliwości wykończenia ściany w kuchni jest wiele - jednym z nim jest tradycyjne pomalowanie ściany farbą, która dedykowana jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, a dodatkowo plamoodporna

Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym

Zamiast farby czy tapety można położyć na ścianie w kuchni dekoracyjny tynk cienkowarstwowy, najlepiej akrylowy, co pozwoli uzyskać strukturalną powierzchnię, na przykład przypominającą drobnoziarnisty granit. Warto ją pomalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed szybkim zabrudzeniem. Podłoże pod tynk powinno być wyrównane i oczyszczone z farby.

Przeczytaj także:

Tynk dekoracyjny: jak efektownie wykończyć ściany >>

Drewno też może być na ścianie w kuchni

Jest też coś dla miłośników drewna i materiałów drewnopochodnych. Panele podłogowe drewniane lub laminowane, wodoodporna sklejka czy specjalne grube płyty wiórowe pokryte fornirem z różnych gatunków drewna albo naśladującym go laminatem dzięki nowym technologiom produkcji i materiałom impregnującym także nadają się do ułożenia na ścianach w kuchni narażonych na zachlapanie wodą czy tłuszczem. Jeśli dokładnie przyklei się je do ściany albo zamontuje za pomocą specjalnych systemów mocujących, tak aby nie powstały szpary, w których mogłaby się gromadzić para wodna, przetrwają wiele lat.

Najlepsze materiały na blat kuchenny

Galeria zdjęć: modne ściany w kuchni

Sonda
Czym wykończysz ścianę nad blatem w kuchni?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają