Ściana nad blatem w kuchni. Pomysły na aranżację

2019-07-05 14:18 Julia Wiśniewska
Jak wykończyć ścianę nad blatem w kuchni.
Autor: Photo by Squarely on Unsplash

Czym wykończyć ścianę nad blatem w kuchni? Płytki ceramiczne to zawsze sprawdzony sposób nad kuchenny blat, ale coraz częściej i chętniej wybieramy inne materiały. Tapeta, farba, a może drewno? Podpowiadamy.

Pomysłów na wykończenie ściany nad kuchennym blatem jest naprawdę wiele. Oczywiście wszystko zależy od stylu, jak i kwoty, jaką możemy przeznaczyć. Dobrym rozwiązaniem są farby lateksowe, a nawet szkło. Na ścianie nad blatem sprawdza się także drewno, czy kamień lub konglomerat – tylko to już bardziej kosztowne rozwiązanie. Każdy na pewno wybierze coś dla siebie.

Jaki materiał wybrać na ścianę nad blatem kuchni?

Na pewno powinien być dobrany do stylu, w jakim mamy bądź chcemy mieć urządzona kuchnię. Jeśli chcemy mieć ciepłą, rustykalną kuchnię, to do wykończenia ściany nad blatem warto wybrać płytki, drewno albo cegłę.

Przeczytaj też:

Ci, którzy lubią grafiki albo dekory mogą wybrać fototapety na wymiar albo inne formy płytek, które są bardziej oryginalne (cały czas chętnie wybierane są płytki heksagonalne albo układane w jodełkę – niekoniecznie w jednolitej kolorystyce). Dla loftowych wnętrz, do ściany nad blatem idealny będzie beton, szkło czy farba tablicowa. W elegantszych i klasycznych wnętrzach zawsze sprawdzą się płytki, mozaika, czy kamień albo marmur (lub jego imitacja w postaci np. płytek). Czym charakteryzują się poszczególne materiały?

Wykończenie ściany nad blatem farbą

Farba to sposób na szybkie odnowienie kuchennej ściany. Są specjalnie dedykowane do kuchni, np. lateksowe, ceramiczne, tablicowe, akrylowe albo farby strukturalne. Tak pomalowane ściany można spokojnie czyścić, są bardziej odporne na zabrudzenia i zapobiegają rozwojowi grzybów.

Ciekawym rozwiązaniem może być położenie tylko jednego poziomu płytek tuż nad blatem, a resztę wystarczy pomalować farbą.

Przeczytaj też:

Tapeta na ścianę nad blatem w kuchni

A dokładnie fototapeta, to bogactwo designerskich możliwości. Jest stworzona z takich materiałów, że łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Można ją także „przykryć” specjalnie hartowanym szkłem.

Szkło na ścianę w kuchni

A jeśli o szkle mowa, to pasuje do kuchennych wnętrz w każdym stylu. Pod przezroczystym można położyć wspomnianą fototapetę albo po prostu wykończyć ścianę wybrana farbą. Innym pomysłem jest lakierowane szkło na konkretny kolor.

Przeczytaj też:

Drewniana ściana w kuchni
Autor: gettyimages Drewno takie jak na boazerię jest rzadko stosowane w kuchni, ale na pewno wygląda efektownie.

Ściana nad blatem w kuchni wykończona drewnem

Rzadziej stosowane jest lite drewno (np. takie jak na boazerię) – ale to na pewno efektowny sposób na ścianę nad blatem. Wykańcza się ją także panelami fornirowanymi. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego samego rodzaju drewna np. na blatach, czy frontach mebli.

Kamień do wykończenia ściany nad blatem

Najbardziej popularny i najchętniej stosowany w kuchni to granit. Jest odporny na zarysowania, uderzenia, temperaturę i plamy. Można także użyć np. zaimpregnowany marmur, łupek albo piaskowiec. Kamień daje bardzo ładny efekt w kuchni – można go użyć w zasadzie w każdym stylu, ale najlepiej wygląda w klasycznych i minimalistycznych wnętrzach.

Stal na ścianie w kuchni

Pasuje do loftowego charakteru kuchni i takiej, która aranżowana jest na bardziej profesjonalną i przywodzącą na myśl przestrzeń kuchenną w restauracjach. To praktycznie niezniszczalny materiał. Można do niej przyczepiać akcesoria kuchenne np. za pomocą magnesów albo montażu relingów – poprzez wywiercenie otworów w stali.

Ściana nad blatem w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski

Jak widać możliwości wykończenia ściany nad blatem w kuchni jest wiele i wcale nie trzeba decydować się tylko na płytki. Choć oczywiście bogactwo ich faktur, kolorystyki oraz kształtów jest tak duże, że i tu jest w czym wybierać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE