Wybieramy farby do malowania ścian
Aby remont zakończył się pełnym sukcesem, musisz wybrać odpowiednie farby do malowania ścian. Inna bowiem farba sprawdzi się do ścian w kuchni, inna do ścian w salonie. Podpowiadamy, jak malować pokój i od czego zacząć. Co malować najpierw: sufit czy ściany? Jak równomiernie nakładać farbę i od czego zależą uzyskane kolory? Kiedy zdecydować się na natryskowe malowanie ścian? Odpowiedzi w naszym poradniku.
Zmiana koloru wnętrza wiąże się z wyborem odpowiedniej farby do malowania ścian. Farby powinny mieć trzy podstawowe cechy – być trwałe i odporne na ścieranie, bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz mieć dobrą przyczepność do podłoża.
Przygotowana do malowania ścian musi być sucha, równa, oczyszczona z zabrudzeń, a także odpowiednio zagruntowana. Można kupić gotowe środki gruntujące lub użyć rozcieńczonej farby.
Przeznaczenie farb do malowania ścian
Szczególnie narażone na poplamienie i zabrudzenie są ściany w kuchniach, przedpokojach i pokojach dziecięcych. Kupując farbę do tych wnętrz, najlepiej wybrać odporną na wodę i ścieranie, nadającą się do zmywania np. wilgotną gąbką. Może to być np. akrylowa farba emulsyjna.
Jeśli chodzi o pokoje dziecięce, farby do malowania ścian powinny być nieszkodliwe. Najlepiej użyć zwykłej, wodorozcieńczalnej, niezawierającej rozpuszczalników ani amoniaku, nadającej się więc do wnętrz, w których nie powinny występować czynniki alergizujące.
Tam, gdzie sucho, np. w sypialni i salonie, stosuje się wszystkie rodzaje farb wodorozcieńczalnych. Świetnie sprawdzą się tu farby emulsyjne, dobrze kryjące i wydajne. Natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka) powinno się stosować farby wodoodporne – akrylowe lub lateksowe.
Wideo: 4 sposoby na plamy na ścianie
Podkładowe farby do malowania ścian
Malowanie podkładowe jest niezbędne kiedy powierzchnia ściany jest chropowata lub chcemy zakryć bardzo ciemny kolor poprzedniej farby. Do wykonywania tej czynności zaleca się używanie specjalnych farb podkładowych, których celem jest wzmocnienie podłoża przez zwiększenie chłonności, zmniejszenie porowatości, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrywania powłok. Farby podkładowe zwiększają siłę krycia i zapewniają właściwy kolor farby wierzchniej. Tym samym zmniejszamy liczbę warstw ostatecznej powłoki.
Farby podkładowe są sprzedawane w formie gotowej do użycia. Można je również rozcieńczyć wodą - do 20%. Nakłada się je pędzlem, wałkiem lub techniką natryskową. Czas jaki powinien upłynąć od pomalowanie ściany podkładem do wykonania warstwy dekoracyjnej to 6 godzin.
Autor: Tomasz Bardadin
Czarna ściana w salonie jest idealna do wnętrz minimalistycznych
Malowanie ścian: nakładanie farby
Malowanie pokoju zaczynamy od malowania sufitu, przesuwając się od okna do przeciwległej ściany. Ściany malujemy, zaczynając od naroży. Do miejsc trudno dostępnych, np. przy gniazdkach, wyłącznikach, w rogach używamy małego pędzelka. Malowanie pędzlem z reguły pozostawia widoczne ślady. O wiele lepiej kryją wałki o różnej twardości włosia.
Technika malowania ścian jest nastęująca. Farbę trzeba nakładać krzyżującymi się ruchami, na koniec rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni. Zapobiegnie to powstawaniu miejsc o innym odcieniu i połysku. Powinniśmy starać się pomalować za jednym razem przynajmniej jedną ścianę.
Równomierne nałożenie farby zapewnia malowanie natryskowe. Współczesne, natryskowe farby do malowania ścian są trwałe, odporne na uderzenia, zarysowania i zmywanie środkami chemicznymi, nie odbarwiają się pod wpływem słońca. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Nakłada się je za pomocą pistoletu pneumatycznego. Można je stosować na każdy rodzaj tynku, gips, cegłę, drewno, ceramikę, metale i szkło.
WIDEO: Akademia Malarska - przygotowanie ścian
Kolory farb do malowania ścian
Jeżeli marzą nam się konkretne kolory ścian, pamiętajmy, że farba mokra będzie miała inny odcień niż sucha. Jeżeli nie chcemy się rozczarować, najlepiej kupić farbę przygotowaną w mieszalniku. Interesujący nas odcień wybieramy z wzorników. Warto zapisać symbol farby na wypadek, gdyby jej zabrakło lub chcielibyśmy kolor powtórzyć.
Możemy też sami zmieszać farbę z gotowymi pigmentami. Robimy to dzień przed malowaniem ścian, by pigmenty dobrze połączyły się z bazą. Należy też zmieszać farbę na zapas – może być potrzebna do poprawek, napraw itd., a taki sam odcień trudno jest ponownie uzyskać. Trzeba też wiedzieć, że farby akrylowe po wyschnięciu nieco jaśnieją, natomiast farby lateksowe odwrotnie – ciemnieją. Jeśli ściana narażona jest na działanie słońca – wyblaknie, najlepiej więc od razu wybrać trochę intensywniejszy odcień farby dobrej jakości.
Efekty ozdobne na ścianie, tzw. przecierki, uzyskuje się po nałożeniu na ścianę farby podkładowej, którą pokrywa się warstwą farby wykończeniowej, np. farby strukturalnej. Gdy jest jeszcze mokra, wykonuje się na niej wzory za pomocą szmatki, packi, szablonu.
Farby lateksowe, akrylowe czy winylowe?
Dostępne na rynku farby emulsyjne zasadniczo dzieli się na trzy rodzaje. Są to farby akrylowe, winylowe i lfarby ateksowe. Spotyka się też mieszanki: farby akrylowo-winylowe lub winylowo-lateksowe, które mają pośrednie w stosunku do głównych typów właściwości.
- Najczęściej używane, choć najsłabsze, są farby akrylowe. Wprawdzie najszybciej spośród farb emulsyjnych ulegają wycieraniu i najszybciej blakną, ale są także najtańsze.
- Farby lateksowe, najmocniejsze, są wodoodporne i warto ich używać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Tworzą na ścianie cienką, jakby gumową warstwę. Ściany „oddychają”, ale nie przepuszczają wody, tylko powietrze. Farby lateksowe najwolniej spośród farb emulsyjnych tracą kolor. Ściany nimi pomalowane są zmywalne i, w przeciwieństwie do emulsji akrylowej, czynność ta może być wykonywana wielokrotnie, a mimo tego kolor zostaje zachowany.
- Farby winylowe – pośrednie pomiędzy akrylowymi a lateksowymi. Rzadko spotyka się farbę winylową w czystej postaci. Częściej można kupić mieszaninę winylu z akrylem (co poprawia trwałość farby akrylowej) lub winylu z lateksem (połączenie dla zniwelowania połysku farby lateksowej).Fot. Mariusz Bykowski
Kiedy zacząć malowanie ścian i sufitów?
Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych i malowaniem musi być przerwa, w czasie której tynki odpoczywają. Czas sezonowania tynków zależy od ich rodzaju. Zanim się je pomaluje, muszą być gotowe i zupełnie suche.
- Tynk gipsowy – czas jego wysychania to dwa-trzy tygodnie (14 dni jeśli wnętrza są wentylowane, jest ruch powietrza, temperatura powyżej 15°C, a tynk ma grubość 15 mm).
- Tynki cementowo-wapienne – powinny schnąć około miesiąca. Im dłużej są sezonowane, tym korzystniej dla ich trwałości i jakości. Czas zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum przyjmuje się 20 dni.
- Płyty gipsowo-kartonowe – układa się je później, po wyschnięciu wylewek i mokrych tynków. Po montażu muszą być szpachlowane na mokro i szlifowane. Po ukończeniu tych czynności trzeba poczekać dzień z malowaniem, aż wyschną.
- Gładź – jest nakładana jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku (nie tylko gipsowego). Wysycha szybko, więc może być już gruntowana i malowana następnego dnia. Po jej wyschnięciu ściany się gruntuje i pokrywa farbą podkładową. Przygotowane w ten sposób mogą poczekać na ostateczne malowanie farbą dekoracyjną do czasu, kiedy zostaną wykonane inne prace wykończeniowe, na przykład podłogi czy montaż drzwi.
WIDEO: Akademia Malarska - problemy ze ścianami
Czy będzie konieczna gładź?
Gładź to bardzo cienka warstwa wykończeniowa, która pozwala osiągnąć nieskazitelną powierzchnię dzięki szlifowaniu na sucho. Ściany domów i mieszkań oddawanych w stanie deweloperskim mają często tylko warstwę tynku pokrytą farbą. Dobrze jest wtedy wykończyć je gładzią, zagruntować i dopiero potem pomalować wybraną farbą. Często wykańcza się gładzią chropawy tynk cementowy. Jednak nowsze tynki cementowo-wapienne o drobnym ziarnie (na przykład do 0,5 mm) po wyschnięciu mają powierzchnię gotową do malowania. Nie ma sensu stosować gładzi na przykład wtedy, gdy chropowatość ściany pokrytej tynkiem nam nie przeszkadza albo kiedy chcesz użyć farb strukturalnych. Bardzo gładka ściana nie jest idealnym podłożem malarskim – na takiej powierzchni farba może mieć mniejszą przyczepność. Dlatego ściany pokryte gładzią trzeba przed malowaniem przetrzeć i zmatowić albo dokładnie zagruntować.Kolory farb do malowania ścian - które będą najdłużej czyste?
Zgodnie z podstawową zasadą – im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić – najlepiej dostosować stopień połysku farby do miejsca, w którym ma być użyta. Sufit można pomalować matową, ściany półmatową, a miejsca szczególnie narażone na zabrudzenie – nawet błyszczącą. Spośród farb dyspersyjnych radykalne zabiegi higieniczne najlepiej znoszą lateksowe. Jednak poszczególne ich rodzaje mogą znacznie różnić się składem. Z reguły producenci określają precyzyjnie, czy farbę można czyścić tylko na sucho, czy też zmywać albo nawet szorować. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas czyszczenia ścian, należy zwracać uwagę na dopuszczalną liczbę cykli zmywań określoną w karcie technicznej produktu. Jeżeli jest ich 150, lepiej ściany pokrytej taką farbą w ogóle nie czyścić na mokro – dopiero powyżej 800 cykli farbę można uznać za zmywalną.
Wideo: Akademia Malarska - farby i tajniki malowania ścian
Akademia malarska - jak pomalować ściany krok po kroku pokazuje i objaśnia Krzysztof Skibniewski. W tym odcinku: akrylowanie ścian, malowanie ścian, malowanie narożników.
Farby do malowania ścian - 6 najczęstszych błędów
- Złe oczyszczenie podłoża - brudna, zapylona lub zatłuszczona powierzchnia pomalowanej ściany spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność, czyli nie będzie się trzymała powierzchni. Widać to od razu po nałożeniu farby – trudno ją będzie równo rozprowadzić, a na ścianie pojawią się smugi.
- Nanoszenie farby na wilgotną lub mokrą powierzchnię - ściana przygotowana do malowania musi być zupełnie sucha. Farba traci przyczepność w miejscach wilgotnych i może to być przyczyną pojawienia się pęcherzy. Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki powietrza, należy zeskrobać, a następnie przetrzeć papierem ściernym.
- Nierówne nakładanie farby - w efekcie niestarannego lub nieumiejętnego malowania powierzchnia będzie niejednolita – pozostaną widoczne ślady prowadzenia wałka lub pędzla. Doświadczeni malarze stosują zasadę mokrego brzegu, czyli malują kolejne fragmenty, póki farba jest mokra. Nie można przerywać malowania, dopóki nie pokryje się farbą całej ściany. Malując ścianę pionowymi pasami, należy pilnować, aby kierunek nakładania jednej warstwy pasów był taki sam, czyli na przykład z góry na dół, i aby kolejne pasy nachodziły na siebie. Inna technika polecana przez malarzy to „malowanie w literę V”. Farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V po czym szybkimi ruchami rozprowadza się ją w lewą i prawą stronę.
- Zbyt mocne przyciskanie wałka w trakcie malowania - rozcieńczona farba będzie się rozpryskiwać, a gęsta pozostawiać na ścianie ślady brzegów wałka. Malując, nie wolno za bardzo naciskać, zwłaszcza kiedy wałek jest mocno nasączony. Najlepiej używać krótkich pociągnięć wałka, które nakładają się na przynajmniej połowie szerokości pasów – wtedy przejścia nie będą widoczne.
- Nadmierne rozcieńczanie farby - rozcieńczona farba niedostatecznie przykrywa ścianę. Należy na to uważać, szczególnie jeżeli stosuje się kolory takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony, które „z natury” gorzej kryją. W takich przypadkach warto zastosować najpierw farbę podkładową w kolorze zbliżonym do tego, który chcesz uzyskać.
- Malowanie „na sucho” - farba po wyschnięciu nie stanowi gładkiej powłoki. Próby poprawiania niedomalowań, kiedy farba przeschnie, nie dają dobrych efektów. Na suchej już ścianie widoczne będą szpecące ślady pędzla lub wałka. Taka niewyrównana powierzchnia i przypadkowe ślady mogą też być skutkiem malowania w zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu.
Autor: Norbert Banaszyk/DADA
Ściany gabinetu w żywym limonkowym odcieniu koloru zielonego.