Kamień i cegła - dekoracyjne okładziny ścian, które są wciąż na topie

2019-08-07 11:04 MATERIAŁ PARTNERSKI | Bruk-Bet
Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Kamień dekoracyjny Cori w kolorze antique white wygląda jak naturalny kamień i wprowadza klimat natury w nowoczesne wnętrze

Kamień i cegła od wieków są stosowane do wznoszenia domów oraz ich dekorowania. Rozwój technologii materiałów budowlanych pozwolił rozszerzyć paletę możliwych do wykorzystania wzorów i kolorów, a wykończenie ścian kamiennym lub ceglanym wzorem podkreśli charakter wnętrz utrzymanych w przeróżnych stylach, od loftowego po klasyczny.

Nowoczesne materiały dekoracyjne mogą świetnie naśladować inne surowce. Mają piękny wygląd niemal identyczny z oryginałem, a nie posiadają jego wad. Przykładem takiego kamienia naturalnego jest trawertyn. Niezwykle szlachetny w wyrazie, ma charakterystyczne większe lub mniejsze zagłębienia, które utrudniają utrzymanie okładziny w czystości. Płyty wyprodukowane z betonu architektonicznego, np. Architector Trawertyn firmy Bruk-Bet, mogą wiernie naśladować ten kamień. Za to utrzymanie nieskazitelnej prezencji tak wykończonej ściany nie będzie nastręczać problemów.

Innym kamieniem, który cały czas jest w modzie jest cegła. Świetnie pasuje do domów w stylu klasycznym, ale także do wnętrz nowoczesnych, czasem wręcz industrialnych. Odpowiednio wykończone cegły, np. Stara Cegła lub Tineo Cegła z fugą z firmy Bruk-Bet, wprowadzą klimat dawnych wnętrz, także typu loft - stary browar, cegielnia lub młyn.

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Kamień dekoracyjny Tineo Cegła z fugą nie wymaga dodatkowego fugowania

Wykończenie ścian: do wnętrz i na zewnątrz

Coraz częściej decydujemy się na wyróżnienie części ściany, żeby wprowadzić ciekawy element do danego pomieszczenia. Fragmenty ścian obłożone oryginalnie wykończonymi płytkami wyróżnią każdy salon. Mogą stanowić tło dla części wypoczynkowej albo fragmentu, w którym urządzono jadalnię. Ściana wyłożona kamieniem dekoracyjnym ciekawie zagra w tle wielkiego łoża w sypialni. Równie interesująco będzie wyglądać w kuchni, a także łazience. W wielu domach są to pokoje kąpielowe, w których spędzamy dużo czasu. Kamienie ścienne sprawdzą się też w holu, przedpokoju, korytarzu, czyli miejscach często uczęszczanych - nie tylko cieszą oko, ale są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Kamień dekoracyjny można również zastosować na elewacji, np. fragmentach ścian obok wejścia, przy wyjściu na taras lub między oknami, gdzie stworzy on wizualny łącznik między obiema przestrzeniami - wewnętrzną i zewnętrzną.

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Białe płytki Tineo Cegła z fugą firmy Bruk-Bet wyglądają jak cegły klinkierowe

Materiały dekoracyjne do wykończenia ścian: różne surowce

Nowoczesne materiały dekoracyjne na ściany są przygotowywane z różnych surowców. Na elewacjach musimy zastosować płytki odporne na czynniki atmosferyczne - wykonane z betonu lub keramzytobetonu, np. Cori firmy Bruk-Bet, które posiadają nieregularny przebieg połączeń wąskich łupanych slabów. Nie ulegną zniszczeniu i nie odkształcą się pod wpływem wilgoci, mrozu, czy palącego słońca. We wnętrzach, zwłaszcza pomieszczeniach suchych, dobrze będzie wykonać okładziny z materiałów gipsowych. Są bardzo lekkie i łatwe w obróbce, dzięki czemu ich położenie nie będzie wymagało skomplikowanego przygotowania. Można je przytwierdzać odpowiednimi klejami montażowymi. Jeśli sięgniemy po Tineo Cegła z fugą, praca będzie jeszcze prostsza. Producent przygotował elementy poszerzone o pasek fugi, więc po ułożeniu okładziny nie jest konieczne jej spoinowanie.

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Kamień dekoracyjny Tineo cegła z fugą w kolorze ceglanym sprawdzi się idealnie w salonie

Materiały dekoracyjne do ścian: nowe możliwości

Wiele kamieni naturalnych występuje w określonej palecie kolorów, np. trawertyn jest beżowy. Nie jest to obecnie najmodniejszy kolor, aktualnie wnętrza i elewacje chętnie wykańcza się w szarej tonacji. Dlatego warto przeglądnąć ofertę kamieni ściennych dostępnych na rynku. Na uwagę zasługują płyty Architector Trawertyn, które są dostępne w czterech kolorach: białym, jasno szarym, ciemno szarym i niemal czarnym (karbon). Płyty są dostępne w wymiarze 30 x 60 cm. Można je układać poziomo lub pionowo. Mają grubość tylko 1,5 cm, więc nie wymagają specjalnej podkonstrukcji, jak często kamienie naturalne. Płyty Architector Trawertyn są produkowane zarówno wersji gips, przeznaczonej do wnętrz, jak i beton na ściany zewnętrzne budynków.

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Zamiast grubych, ciężkich i trudnych do układania cegieł lub kamieni naturalnych dobrze jest wykorzystać naśladujące je płyty. Okładzina będzie prosta do wykonania. Na zdjęciu Architector Trawertyn firmy Bruk-Bet

W ostatnim czasie bardzo modne stały się wykończenia ścian, które nawiązują do klimatów industrialnych. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie kamień dekoracyjny Stara Cegła firmy Bruk-Bet, która  pozwala wykonać niezwykle oryginalne okładziny, ponieważ obejmuje elementy nieco wydłużone i pocienione w stosunku do tradycyjnych cegieł. Elementy mają wymiary 28,5 x 6 cm. Płytki są dostępne w kolorach: białym, karbon, klinkierowym (tonacja czerwieni) i ochra. Pierwsze dwie barwy rzadko występują w kolekcjach cegieł wyrabianych z gliny, dlatego możemy je wykorzystać przy wymarzonych przez nas aranżacjach wnętrz. Płytki wykonane z betonu sprawdzą się w salonie, jako obudowa kominka, nad blatem kuchennym, a także na elewacji.

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Czarna ściana wykonana z kamienia ściennego Stara Cegła w kolorze karbon stanowi ciekawe tło we wnętrzu typu loft

WIDEO: Beton architektoniczny - oryginalna aranżacja wnętrz

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Szeroki asortyment dekoracyjnych okładzin ścian pozwoli nam stworzyć wymarzone wnętrze - niezależnie od stylu, w jakim planujemy urządzić mieszkanie lub dom. Industrialny charakter aranżacji podkreśli wykończenie ścian okładziną przypominającą cegłę lub beton, zaś płyty dające efekt trawertynu dodadzą elegancji wnętrzom bardziej tradycyjnym, czy wręcz klasycznym. Solidne i wysokiej jakości płyty naścienne nie będą sprawiały trudności w utrzymaniu, długo ciesząc nienagannym wyglądem. Dobrze sprawdzą się nie tylko w salonach i miejscach reprezentacyjnych, ale i w holach, korytarzach i strefach wejściowych. 

Kamień i cegła na ścianach
Autor: Bruk-Bet Kamień dekoracyjny Cori jest dostępny w bardzo modnym kolorze antracytowym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE