Kamień i cegła - dekoracyjne okładziny ścian, które są wciąż na topie
Kamień i cegła od wieków są stosowane do wznoszenia domów oraz ich dekorowania. Rozwój technologii materiałów budowlanych pozwolił rozszerzyć paletę możliwych do wykorzystania wzorów i kolorów, a wykończenie ścian kamiennym lub ceglanym wzorem podkreśli charakter wnętrz utrzymanych w przeróżnych stylach, od loftowego po klasyczny.
Nowoczesne materiały dekoracyjne mogą świetnie naśladować inne surowce. Mają piękny wygląd niemal identyczny z oryginałem, a nie posiadają jego wad. Przykładem takiego kamienia naturalnego jest trawertyn. Niezwykle szlachetny w wyrazie, ma charakterystyczne większe lub mniejsze zagłębienia, które utrudniają utrzymanie okładziny w czystości. Płyty wyprodukowane z betonu architektonicznego mogą wiernie naśladować ten kamień. Za to utrzymanie nieskazitelnej prezencji tak wykończonej ściany nie będzie nastręczać problemów.
Innym kamieniem, który cały czas jest w modzie jest cegła. Świetnie pasuje do domów w stylu klasycznym, ale także do wnętrz nowoczesnych, czasem wręcz industrialnych. Odpowiednio wykończone cegły wprowadzą klimat dawnych wnętrz, także typu loft - stary browar, cegielnia lub młyn.
Wykończenie ścian: do wnętrz i na zewnątrz
Coraz częściej decydujemy się na wyróżnienie części ściany, żeby wprowadzić ciekawy element do danego pomieszczenia. Fragmenty ścian obłożone oryginalnie wykończonymi płytkami wyróżnią każdy salon. Mogą stanowić tło dla części wypoczynkowej albo fragmentu, w którym urządzono jadalnię. Ściana wyłożona kamieniem dekoracyjnym ciekawie zagra w tle wielkiego łoża w sypialni. Równie interesująco będzie wyglądać w kuchni, a także łazience. W wielu domach są to pokoje kąpielowe, w których spędzamy dużo czasu. Kamienie ścienne sprawdzą się też w holu, przedpokoju, korytarzu, czyli miejscach często uczęszczanych - nie tylko cieszą oko, ale są łatwe w utrzymaniu w czystości.
Kamień dekoracyjny można również zastosować na elewacji, np. fragmentach ścian obok wejścia, przy wyjściu na taras lub między oknami, gdzie stworzy on wizualny łącznik między obiema przestrzeniami - wewnętrzną i zewnętrzną.
Materiały dekoracyjne do wykończenia ścian: różne surowce
Nowoczesne materiały dekoracyjne na ściany są przygotowywane z różnych surowców. Na elewacjach musimy zastosować płytki odporne na czynniki atmosferyczne - wykonane z betonu lub keramzytobetonu, które posiadają nieregularny przebieg połączeń wąskich łupanych slabów. Nie ulegną zniszczeniu i nie odkształcą się pod wpływem wilgoci, mrozu, czy palącego słońca. We wnętrzach, zwłaszcza pomieszczeniach suchych, dobrze będzie wykonać okładziny z materiałów gipsowych. Są bardzo lekkie i łatwe w obróbce, dzięki czemu ich położenie nie będzie wymagało skomplikowanego przygotowania. Można je przytwierdzać odpowiednimi klejami montażowymi. Jeśli sięgniemy po Tineo Cegła z fugą, praca będzie jeszcze prostsza. Producent przygotował elementy poszerzone o pasek fugi, więc po ułożeniu okładziny nie jest konieczne jej spoinowanie.
Materiały dekoracyjne do ścian: nowe możliwości
Wiele kamieni naturalnych występuje w określonej palecie kolorów, np. trawertyn jest beżowy. Nie jest to obecnie najmodniejszy kolor, aktualnie wnętrza i elewacje chętnie wykańcza się w szarej tonacji. Dlatego warto przeglądnąć ofertę kamieni ściennych dostępnych na rynku. Na uwagę zasługują płyty Architector Trawertyn, które są dostępne w czterech kolorach: białym, jasno szarym, ciemno szarym i niemal czarnym (karbon). Płyty są dostępne w wymiarze 30 x 60 cm. Można je układać poziomo lub pionowo. Mają grubość tylko 1,5 cm, więc nie wymagają specjalnej podkonstrukcji, jak często kamienie naturalne. Płyty Architector Trawertyn są produkowane zarówno wersji gips, przeznaczonej do wnętrz, jak i beton na ściany zewnętrzne budynków.
WIDEO: Beton architektoniczny - oryginalna aranżacja wnętrz
Szeroki asortyment dekoracyjnych okładzin ścian pozwoli nam stworzyć wymarzone wnętrze - niezależnie od stylu, w jakim planujemy urządzić mieszkanie lub dom. Industrialny charakter aranżacji podkreśli wykończenie ścian okładziną przypominającą cegłę lub beton, zaś płyty dające efekt trawertynu dodadzą elegancji wnętrzom bardziej tradycyjnym, czy wręcz klasycznym. Solidne i wysokiej jakości płyty naścienne nie będą sprawiały trudności w utrzymaniu, długo ciesząc nienagannym wyglądem. Dobrze sprawdzą się nie tylko w salonach i miejscach reprezentacyjnych, ale i w holach, korytarzach i strefach wejściowych.