| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Rozbudowa domu kostki. Dobudowa piętra czy poszerzenie budynku?

Rozbudowa domu kostki. Dobudowa piętra czy poszerzenie budynku?

Jest kilka sposobów na to, by uzyskać większą przestrzeń mieszkalną w efekcie przebudowy kostki. Najwięcej możliwości daje rozbudowa domu wszerz. Jeśli względy formalne i wielkość działki to uniemożliwiają, warto zdecydować się na dobudowę piętra lub adaptację piwnicy.

Wiele kostek to budynki parterowe. Wieńczący je dach płaski ma konstrukcję pulpitową (ze spadkiem w jedną stronę) lub kopertową. Pod dachem jest przestrzeń strychowa doświetlana małymi oknami, które umożliwiają także jej przewietrzanie. W najwyższym miejscu strychu wysokość dochodzi nawet do 160-180 cm. Nadbudowa użytkowej kondygnacji wydaje się wtedy najtańszym sposobem powiększenia powierzchni mieszkalnej domu. Jeśli plan miejscowy i usytuowanie budynku względem granic działki dopuszczają jego rozbudowę, korzystniejsza może być rozbudowa w bok. To szansa na połączenie domu z ogrodem, a także uzyskanie nowej strefy dziennej o większej wysokości. Czasem rozwiązaniem wystarczającym może się okazać dobudowanie nowej klatki schodowej i powiększenie pomieszczeń o przestrzeń, którą zajmowały stare schody. Jeżeli kostka jest piętrowa, a ze względu na ograniczenia urbanistyczne nie można rozbudować domu w górę ani w bok, jedyną możliwość uzyskania dodatkowych kilkudziesięciu metrów powierzchni mieszkalnej bywa adaptacja piwnicy. Wszystkie przebudowy, nawet z bardzo małym zakresem prac budowlanych, wymagają ekspertyzy konstruktora i projektu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nadbudowa domu

Nowa kondygnacja dodatkowo obciąży istniejącą konstrukcję murowanymi ścianami i meblami. Strop nie zawsze ma wystarczającą nośność, jednak często da się go wzmocnić. W stropie drewnianym można wzmocnić belki (robiąc nadbitki z desek lub balików dobijanych z obu boków belek stropowych), a także je zagęścić (wstawić dodatkowe belki między istniejące, zmniejszając rozstaw belek w stropie). Nośność stropu Kleina można zwiększyć przez wzmocnienie dwuteowych belek stalowych albo ceglanych płyt. Belki stropowe można nadbetonować lub przyspawać do ich półek stalowe płaskowniki. Płyty ceglane można nadbetonować albo wzmocnić je żelbetowymi żeberkami, którymi zastępuje się pasy cegieł. Stropy żelbetowe (płytowy i gęstożebrowy) można wzmocnić nadbetonem – dodatkową płytą zbrojoną. W stropie gęstożebrowym wzmocnieniem mogą być dodatkowe żebra umieszczone równolegle do już istniejących.

Na nowym stropie

Tam, gdzie wzmacnianie starej konstrukcji jest nieopłacalne lub niemożliwe, nową kondygnację trzeba wybudować na nowym stropie. Aby uniknąć rujnowania kondygnacji pod stropem, zwłaszcza gdy dom jest zamieszkany, nowy strop można zrobić bezpośrednio nad istniejącym. Nadbudowa parterowej kostki to dla wielu inwestorów pokusa, by zmienić kształt dachu. Zmiana dachu płaskiego na stromy wiąże się jednak z innym układem obciążeń przekazywanych na istniejącą konstrukcję. Większa powierzchnia dachu z umieszczonymi w nim warstwami ocieplenia i wykończenia wymaga dodatkowych podpór przekazujących obciążenia na ściany i strop. Niezbędne może być wzmocnienie ścian słupkami oraz spięcie ich żelbetowym wieńcem.

Autor: Piotr Mastalerz

Nadbudować można też niższe przybudówki – nad którymi do tej pory był taras. Nie tylko powiększysz w ten sposób część mieszkalną, lecz także pozbędziesz się kłopotu z często przeciekającym tarasem. Jego styk ze ścianą jest nieocieplony i jest przyczyną dużych strat ciepła w sezonie grzewczym

Adaptacja piwnicy

Obniżając poziom posadzki w piwnicy, można zaadaptować jej pomieszczenia na mieszkanie. Opłaca się to w domach, w których piwnica jest wyniesiona ponad teren. Ponieważ fundamenty schodzą do strefy przemarzania gruntu (minimum 80 cm pod powierzchnię terenu), a posadzka znajduje się niewiele poniżej powierzchni terenu, można to dość łatwo zrobić. Przemawia za tym również fakt, że najczęściej jest to strefa ogrzewana, a dawniej w posadzkach nie układano ocieplenia. Łatwo więc obniżyć poziom podłogi nawet o 50 cm. W nowej podłodze niezbędnymi warstwami będą hydroizolacja i ocieplenie. Jeśli górna powierzchnia starej posadzki znajduje się zaledwie 10-12 cm powyżej ławy fundamentowej, aby ją obniżyć, koniecznie trzeba obniżyć całą ławę fundamentową, czyli podbić fundamenty. Żeby uzyskać w pełni użytkowe wnętrza, należy je odpowiednio doświetlić. Część mieszkalną trzeba „wydobyć z ziemi”.

Rozbudowa w bok

Do domu można dobudować fragment, który połączy się z istniejącym budynkiem, przebijając otwory przejściowe. Można przy tym wykorzystać istniejącą ścianę zewnętrzną, by oprzeć na niej nowe stropy i dach, lub dostawić osobną bryłę zamkniętą ze wszystkich stron ścianami. Poziom nowych fundamentów powinien być taki sam jak istniejących. Jeśli dom jest podpiwniczony, a nowa część nie, to dobudowane pomieszczenia mogą być wyższe. Podłoga znajdzie się wtedy niżej niż w starej części, stropy będą na tym samym poziomie. W tym wypadku zapewne wystarczy posadowić dobudowaną część płycej niż istniejącą. Ale nowy fundament trzeba będzie połączyć ze starym ławą schodkową. Inaczej, gdy pod dobudowywaną częścią, z której chcesz mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, chcesz mieć piwnicę. Poziom fundamentów pod nową częścią wypadnie wtedy głębiej niż pod starą. Istniejące fundamenty wymagają w tej sytuacji podbicia, aby zejść z ich głębokością do poziomu nowych fundamentów. Ścianę zewnętrzną, która po dobudowaniu stanie się wewnętrzną, można odchudzić. Wystarczy usunąć z niej ocieplenie oraz wyprawę elewacyjną i zastąpić je tynkiem wewnętrznym.

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny. Kiedy jest możliwa przebudowa budynku gospodarczego?

Kiedy adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny będzie możliwa i opłacalna? Przebudowa budynku...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...