Dom kostka przed i po - rozbudowa i nowoczesna elewacja. Efekt robi wrażenie!

2022-08-12 15:30
Rozbudowa kostki jj
Autor: Elżbieta Kusak Stary typowy dom-kostka

Dom kostka, pamiątka z PRL-u. Dom klocek, kwintesencja złych rozwiązań. Jeśli stoi na ładnej działce w atrakcyjnej okolicy, warto go unowocześnić. Zobacz, jak zrobiła to inwestorka architektka. Nowa elewacja domu kostki i rozbudowa zupełnie go odmieniła!

Stary dom miał trzy podstawowe wady: dużo elementów żelbetowych ograniczających ingerencję w konstrukcję, wąską klatkę schodową i wysoko wyniesiony parter, co kłóci się z trendem zacierania granicy między domem a ogrodem. Nowy budynek miał być nowoczesny, z dużymi przeszkleniami, rozłożystymi tarasami i płaskim dachem.

Prace remontowe zostały zaplanowane na dwa etapy:

  • Pierwszy - generalny remont starej części domu, tak aby mogła ona funkcjonować zupełnie niezależnie, oraz budowa nowej.
  • Drugi - wykończenie nowej części, połączenie dwóch brył oraz wykończenie elewacji, które zatrze granicę między nowym a starym.

Dostawiona część domu jest niezależna konstrukcyjnie. Przy ścianach nośnych starego domu wznoszą się ściany nośne dobudowanej części ze szczelinami dylatacyjnymi  (3 cm) wypełnionymi styropianem.

GALERIA: zobacz zdjęcia domu PRZED i PO remoncie

Projekt rozbudowy domu kostki

Na znaczną rozbudowę domu pozwalało jego usytuowanie na działce i jej wielkość (750 m2). Z niedużej kostki (124,7 m2) podzielonej na niewielkie pomieszczenia powstała wygodna i przestronna willa (238,7 m2) z otwartym na ogród salonem z dużym tarasem. Elewacja ogrodowa z tarasem ma wystawę południowo-zachodnią. W dobudowanej części znajdują się główne wejście z podcieniem na samochód, duży salon z kuchnią, toaleta, pokój gościnny z niewielką łazienką. Część piętra nowego domu zajmuje widna, przeszklona pracownia z wyjściem na taras będący jednocześnie zadaszeniem pozostałego fragmentu dobudowanego domu. Na parterze istniejącego domu powstanie sypialnia z pokojem do pracy i łazienką, a na piętrze – 2 pokoje z łazienką.

Wysoki parter

Parter był wyniesiony ponad poziom terenu o 90 cm. Działka natomiast okazała się zagłębiona w stosunku do ulicy o mniej więcej 30 cm, co jest niekorzystne, biorąc pod uwagę coraz częstsze ostatnio obfite deszcze. Trzeba było więc podnieść teren działki i zrównać go z poziomem ulicy. Dzięki temu znacznie zmniejszyła się różnica poziomów parteru i terenu. Ponadto nowe wielkie okna widoczne na elewacji frontowej są osadzone bezpośrednio na podłodze przez co dodatkowo zaciera się wrażenie wysokiego parteru. Dobudowana część natomiast została wyniesiona o 17 cm w stosunku do poziomu terenu, czyli o wysokość jednego stopnia schodów. W wyniku tych zabiegów różnica poziomów między nową częścią a starym domem wynosi jedynie trzy stopnie.

NIE PRZEGAP: PROJEKTY gotowe nowoczesnych DOMÓW z płaskim dachem >>>

Rozbudowa kostki jj
Autor: Piotr Mastalerz W miejscu starego wejścia do domu obecnie jest przejście ze starej części do nowej. Projekt przebudowy Elżbieta Kusak

Rozbudowa domu kostki - wyburzenie ścian działowych

Żeby uzyskać większe przestrzenie w starym budynku, wszystkie ściany działowe zostały wyburzone (posadzki drewniane zerwane, okna, drzwi i wszystkie instalacje zdemontowane). Teraz ściany działowe wymurowano według nowej koncepcji. Ściana nośna dzieląca wnętrze domu niemal na pół była dużym ograniczeniem.

Przeczytaj też:

Na parterze wybito w niej otwór zabezpieczony podciągiem górnym, łączący dawną kuchnię z pokojem, co dało całkiem dużą otwartą przestrzeń. Dodatkowo powiększono wnętrza przez włączenie wnęk loggii – otwory okienne zostały maksymalnie poszerzone, a wysokie okna zamontowane na krawędzi wnęk. W ten sposób powstały ciekawe nisze, a sypialnie na parterze i piętrze mają po 27,6 m2 powierzchni. Pomieszczenie gospodarcze na piętrze po połączeniu z przestrzenią po wyburzonych schodach zamieniono w obszerną łazienkę.

Rozbudowa kostki jj
Autor: Piotr Mastalerz Po usunięciu zbędnych ścian w starej części domu powstały przestronne pomieszczenia. projekt przebudowy Elżbieta Kusak

Wykończenia w starym domu

Ponieważ ściany i sufity nie były proste ani gładkie, obłożono je płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu aluminiowym i pomalowano. Instalacje elektryczna, hydrauliczna i centralnego ogrzewania zostały zaprojektowane i wykonane na nowo. Nowe były też posadzki, dlatego w pomieszczeniach, gdzie na podłodze był zaplanowany kamień, wykonano ogrzewanie podłogowe. Elewację obłożono styropianem o grubości 15 cm i przygotowano do położenia tynku zewnętrznego w późniejszym etapie prac. Fundamenty również ocieplono i zaizolowano przeciw wilgoci.

Nowy wysoki parter

Wysokość pomieszczeń nowej części domu pełniącej funkcję dzienną wynosi sporo – 2,9 m, gdyż strop nad nimi, jest zrównany ze stropem piętra starego domu i tworzy duży taras z wyjściem z górnej kondygnacji. Jednak przy dość dużym pomieszczeniu (54 m2) ta wysokość nie jest przytłaczająca, wręcz przeciwnie, daje poczucie przestronności i lekkości. Wewnętrzne otwory drzwiowe są także wyższe niż standardowe – mają 2,5 m i są proporcjonalne do wysokości pomieszczenia.

Rozbudowa kostki jj
Autor: Piotr Mastalerz W nowej części domu pomieszczenia mają wysokość 2,9 m

Rozbudowa domu kostki - schody w innym miejscu

Konieczne było przeniesienie klatki schodowej zupełnie gdzie indziej. Ponieważ istniejące schody były bardzo niewygodne – miały wysokie stopnie i wąski bieg, zostały wyburzone, a uzyskaną powierzchnię włączono do łazienek na dole i górze. Schody na piętro są zaprojektowane w nowej części, a wejście na górę do starej części budynku usytuowano w miejscu istniejącego otworu okiennego w ścianie zewnętrznej. Tymczasowo zamontowano tu drzwi budowlane, aby zamknąć starą część. Nowe schody mają być lekkie, na konstrukcji stalowej z drewnianymi stopnicami. Na razie na piętro można dostać się schodami budowlanymi.

Media i ogród - prace remontowe na zewnątrz

Prace remontowe trwały także na zewnątrz – dom podłączono do kanalizacji miejskiej, przeniesiono licznik gazu na ogrodzenie, podniesiono poziom terenu. Wymieniono także ogrodzenie, wykonano drugą bramę wjazdową. W miejscach, gdzie prace budowlane już się zakończyły, ułożono kostkę, posiano trawniki oraz posadzono drzewa i krzewy.

Rozbudowa kostki jj
Autor: Piotr Mastalerz Wielką atrakcją nowego domu jest rozległy taras nad parterem. Projekt przebudowy Elżbieta Kusak

Zobacz udane remonty i metamorfozy domów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE