Dom z płaskim dachem - czy jest tańszy? Czy warto zbudować dom z płaskim dachem?

2024-02-07 16:35

Dom z płaskim dachem daje duże możliwości i ma liczne zalety, stąd popularność rozwiązania. Dach płaski można zbudować na budynku o dowolnej bryle. Dom z dachem płaskim jest tańszy od tego ze skosami. Jaki dach jest więc lepszy - płaski czy spadzisty?

Spis treści

  1. Dach płaski - jakie daje możliwości?
  2. Pełna kondygnacja pod dachem płaskim
  3. Domy z dachem płaskim - zobacz ciekawe projekty
  4. Mniejszy koszt wykonania dachu płaskiego
  5. Szczelny i trwały dach płaski
  6. Jak wykorzystać dach płaski?
  7. Czy dach płaski ma wady?

Dach płaski - jakie daje możliwości?

Dach płaski kojarzy się z nowoczesnym budownictwem, ale jest stosowany także w tradycyjnych budynkach wznoszonych od dawna w naszym kraju. Dach płaski mają chociażby tradycyjne kostki budowane powszechnie w PRL-u. Dom z płaskim dachem może być prosty w formie albo dowolnie rozbudowany. Właściwie nie ma pod tym względem ograniczeń. Daje on duże pole do popisu architektom, więc jest tak chętnie stosowany w nowoczesnych domach, na przykład złożonych z kilku brył o różnej wysokości.

W przypadku dachu spadzistego konieczne byłoby postawienie skomplikowanej więźby dachowej, która podrożałaby koszt budowy, a efekt wizualny nie zadowoliłby każdego.

Ważne!

Jedynym ograniczeniem w przypadku wyboru dachu płaskiego może być zastrzeżenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dopuszczające na danym terenie wyłącznie budowę domów z dachami spadzistymi. Więc jeśli marzymy o domu z dachem płaskim, a nie mamy jeszcze działki, przed jej wyborem trzeba sprawdzić zapisy planu.

Pełna kondygnacja pod dachem płaskim

Jeśli weźmiemy pod uwagę podobnej wielkości dom piętrowy z dachem płaskim i dom z poddaszem użytkowym, to porównanie wypada na korzyść tego pierwszego. W przypadku domu piętrowego uzyskamy większą przestrzeń do mieszkania. Na dodatek jest to przestrzeń pełnowymiarowa umożliwiająca dowolne jej zaaranżowanie i wygodne mieszkanie. Skosy na poddaszu mają swoje uroki, ale niosą wiele ograniczeń. Na piętrze wstawimy w elewacji dowolnej wielkości okna i uzyskamy dobrze doświetlone pomieszczenia. Okna dachowe mają ograniczenia co do wielkości i są droższe od elewacyjnych. Gdybyśmy chcieli zastosować lukarny z oknami ponownymi, to także podniesiemy koszt budowy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę podobne domy, to koszt zbudowania 1 m² powierzchni użytkowej będzie niższy w budynku piętrowym z dachem płaskim niż w domu z dachem skośnym.

Domy z dachem płaskim - zobacz ciekawe projekty

Mniejszy koszt wykonania dachu płaskiego

Koszt wykonania dachu płaskiego jest mniejszy niż w przypadku skośnego. Sama powierzchnia dachu jest mniejsza, co już wpływa na koszt. Nie potrzeba również rozbudowanej więźby. Dodatkowo pokrycie z papy jest zdecydowanie tańsze niż materiały na skośne połacie. W przypadku dachu skośnego, który stanowi tak zwaną piątą elewację, przywiązuje się wielką wagę do estetyki wykończenia. Pokrycie ze szlachetnych dachówek ceramicznych, łupku, czy płytek włóknocementowych będzie znacznie droższe niż z papy.

Szczelny i trwały dach płaski

Przed laty pokutowała opinia, że z dachami płaskimi jest kłopot, bo przeciekają i trzeba je co kilka lat konserwować. Niestety, było to konsekwencją słabej jakości materiałów i złego wykonawstwa. Obecnie nowoczesne materiały i technologie pozwalają budować szczelne i trwałe dachy płaskie. Papy termozgrzewalne są produkowane z bitumów modyfikowanych, przez co mają wysokie parametry użytkowe i nie wymagają konserwacji co kilka lat, jak to było kiedyś ze zwykłymi papami. Zamiast papy można też wykorzystać membranę EPDM lub pokrycie bezspoinowe. Dach płaski może mieć różną konstrukcję, najlepszy pod względem szczelności i trwałości jest stropodach odwrócony.

Jak wykorzystać dach płaski?

Właściciele domów z dachem płaskim mogą urządzić tam wygodny taras. Dla osób myślących o ekologii atrakcyjna będzie możliwość wykonania dodatkowego ogrodu w postaci dachu zielonego. W takim wypadku potrzebne będą jednak specjalne rozwiązania, które podniosą koszt.

Dach płaski pozwala także na schowanie na nim urządzeń obsługujących mieszkańców, np. klimatyzatorów. Dzięki temu elewacja może służyć wyłącznie do dekoracji domu. Na dachu płaskim można też zamontować panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne (wymaga to dodatkowej podkonstrukcji).

Czy dach płaski ma wady?

Wadą dachu płaskiego jest konieczność jego sprzątania i odśnieżania. Gruba warstwa śniegu, zwłaszcza mokrego lub zlodzonego, stanowi zagrożenie dla konstrukcji. Na dach płaski można łatwo się dostać. Jego obsługa wymaga ostrożności i staranności.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie