Strop drewniany - rodzaje, zalety i wady stropów drewnianych

2010-07-26 14:20

Poznaj rodzaje stropów drewnianych, ich wady i zalety. Stropy drewniane nadają się do wszystkich rodzajów budynków; są lekkie i szybko się je buduje. Starannie wykonany i ładnie wykończony strop drewniany może dodać uroku wnętrzom. Niestety nie są pozbawione wad.

Strop drewniany
Autor: Mariusz Bykowski

Strop drewniany belkowy

Strop belkowy to rodzaj stropu drewnianego stosowanego najczęściej w domach murowanych lub drewnianych, wznoszonych metodą tradycyjną. Elementami nośnymi stropu mogą być belki z litego drewna albo prefabrykowane, na przykład z płyty OSB i drewna klejonego. Orientacyjne wymiary belek stropowych to: 20-40 cm wysokości, 8-20 cm szerokości i do 15 m długości. Rozstaw poszczególnych belek jest dość duży – waha się w granicach 60-150 cm. Dlatego poszycie stropu najczęściej wykonuje się z desek. Od spodu można zamontować sufit podwieszany, który osłoni elementy konstrukcyjne stropu. Można też zostawić konstrukcję odsłoniętą, co ma swoje walory dekoracyjne. Wszystkie elementy stropu drewnianego muszą być wówczas dokładniej wykonane. Jeśli zależy nam na widocznym belkowaniu sufitu warto zastosować lite drewno. Jeśli belki mają być zamknięte wewnątrz stropu, tańsze będą elementy prefabrykowane.

Warto wiedzieć

Stropy na belkach stalowych. Stosuje się je podczas remontów domów murowanych, zastępując nimi stropy drewniane. Ich elementami konstrukcyjnymi są belki dwuteowe, zwane tregrami, które opiera się na ścianach nośnych w odstępach 90-120 cm. Przestrzeń między belkami wypełnia się zwykle płytami żelbetowymi lub wykonuje cienką płytę monolityczną. Wadą takich stropów są charakterystyczne rysy na sufitach spowodowane klawiszowaniem oraz smugi wzdłuż stalowych belek.

Strop drewniany żebrowy

Strop żebrowy to rodzaj stropu drewnianego wykonywany najczęściej w domach drewnianych szkieletowych (na przykład w popularnych „kanadyjczykach”). Elementami nośnymi drewnianego stropu żebrowego są gęsto rozstawione (co 30-60 cm) żebra, a więc elementy stosunkowo cienkie i wysokie. Wykonuje się je z drewna litego, drewna klejonego, a także z drewnianych, drewnopochodnych lub drewniano-stalowych dwuteowników. Długość żeber stropowych dochodzi do 5 m. Aby uchronić je przed zwichrzeniem, pomiędzy żebrami montuje się przewiązki (stężenia) – z desek, skrzyżowanych łat drewnianych lub taśm stalowych. Do tak wykonanej konstrukcji mocuje się płyty poszycia. Poszycie stropu może być zrobione ze sklejki, z płyt wiórowych zwykłych i OSB, rzadziej z desek. Od spodu można zamontować sufit podwieszany.

Stropy drewniane słabo izolują akustycznie, warto więc w nich stosować podwójną izolację akustyczną: pomiędzy belkami oraz w podłodze. Aby nie dopuścić do skrzypienia podłogi, płyty poszycia trzeba przykleić do belek lub oddzielić od nich podkładkami z filcu.

Strop drewniany belkowo-żebrowy

Strop belkowo-żebrowy to rodzaj stropu drewnianego będący połączeniem stropu belkowego i stropu żebrowego. Elementami nośnymi strop belkowo-żebrowego są belki i żebra, przy czym żebra opierają się na belkach lub mogą być do nich doczepione za pośrednictwem specjalnych metalowych wsporników. Rozpiętość tego stropu, podobnie jak belkowego, dochodzi do 15 m. Wbrew pozorom do jego budowy zużywa się mniej drewna. Koszt materiału jest więc niższy, ale za to robocizna jest droższa niż w przypadku stropów belkowych lub żebrowych.

Zalety stropów drewnianych

  • konstrukcja stropu drewnianego, jeśli jest starannie wykonana i ładnie wykończona, może pozostać nieosłonięta, dodając w ten sposób uroku wnętrzom;
  • stropy drewniane nadają się do wszystkich rodzajów budynków;
  • strop drewniany jest lekki;
  • stropy drewniane są proste i szybkie do zbudowania;
  • strop drewniany łatwo zmienić lub przebudować.

Wady stropów drewnianych

  • bez odpowiedniego zabezpieczenia stropy drewniane nie są odporne na ogień;
  • stropy drewniane są mniej wytrzymałe od stropów betonowych;
  • strop drewniany ma gorsze właściwości akustyczne;
  • bez odpowiedniego zabezpieczenia stropy drewniane są narażone na niszczące działanie grzybów domowych i owadów;
  • stropy drewniane są podatne na zmiany wilgotności i temperatury („pracują”).
Jak zbudowany jest dom szkieletowy - konstrukcja
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie