Dom kostka - rozbudowa. Poszerzenie czy dobudowa piętra?

2022-08-16 17:32
Adaptacja piwnicy
Autor: Andrzej Szandomirski Płytko posadowiona piwnica w domu kostce doskonale nadaje się do adaptacji na mieszkalną część. Konsekwencją obniżenia poziomu posadzki, by uzyskać pomieszczenia wysokości 2,5 m, bywa konieczność podbicia ław fundamentowych. Duże przeszklenie daje możliwość wyjścia z pokoju na zagłębiony w ziemi taras

Dom kostka można rozbudować lub przebudować w taki sposób, by nabrał nowoczesnego wyglądu i miał większą powierzchnię użytkową. Jest kilka sposobów na to, by uzyskać większą przestrzeń mieszkalną podczas przebudowy kostki. Najwięcej możliwości daje rozbudowa domu wszerz. Jeśli względy formalne i wielkość działki to uniemożliwiają, warto zdecydować się na dobudowę piętra lub adaptację piwnicy.

Wiele kostek to budynki parterowe. Wieńczący je dach płaski ma konstrukcję pulpitową (ze spadkiem w jedną stronę) lub kopertową. Pod dachem domu typowej kostki jest przestrzeń strychowa doświetlana małymi oknami, które umożliwiają także jej przewietrzanie. W najwyższym miejscu strychu wysokość dochodzi nawet do 160-180 cm. Nadbudowa użytkowej kondygnacji wydaje się wtedy najtańszym sposobem powiększenia powierzchni mieszkalnej domu kostki. Jeśli plan miejscowy i usytuowanie budynku względem granic działki dopuszczają jego rozbudowę, korzystniejsza może być rozbudowa domu w bok. To szansa na połączenie domu z ogrodem, a także uzyskanie nowej strefy dziennej o większej wysokości. Czasem rozwiązaniem wystarczającym podczas remontu domu kostki może się okazać dobudowanie nowej klatki schodowej i powiększenie pomieszczeń o przestrzeń, którą zajmowały stare schody. Jeżeli kostka jest piętrowa, a ze względu na ograniczenia urbanistyczne nie można rozbudować domu w górę ani w bok, jedyną możliwość uzyskania dodatkowych kilkudziesięciu metrów powierzchni mieszkalnej bywa adaptacja piwnicy. Wszystkie przebudowy domu kostki, nawet z bardzo małym zakresem prac budowlanych, wymagają ekspertyzy konstruktora i projektu!

Galeria: zobacz 12 ciekawych przebudów starych domów kostek

Nadbudowa domu kostki - nowa kondygnacja

Nowa kondygnacja dodatkowo obciąży istniejącą konstrukcję murowanymi ścianami i meblami. Strop nie zawsze ma wystarczającą nośność, jednak często da się go wzmocnić. W stropie drewnianym można wzmocnić belki (robiąc nadbitki z desek lub balików dobijanych z obu boków belek stropowych), a także je zagęścić (wstawić dodatkowe belki między istniejące, zmniejszając rozstaw belek w stropie). Nośność stropu Kleina można zwiększyć przez wzmocnienie dwuteowych belek stalowych albo ceglanych płyt. Belki stropowe można nadbetonować lub przyspawać do ich półek stalowe płaskowniki. Płyty ceglane można nadbetonować albo wzmocnić je żelbetowymi żeberkami, którymi zastępuje się pasy cegieł. Stropy żelbetowe (płytowy i gęstożebrowy) można wzmocnić nadbetonem – dodatkową płytą zbrojoną. W stropie gęstożebrowym wzmocnieniem mogą być dodatkowe żebra umieszczone równolegle do już istniejących.

Rozbudowa domu kostki - nowy strop

Tam, gdzie wzmacnianie starej konstrukcji jest nieopłacalne lub niemożliwe, nową kondygnację trzeba wybudować na nowym stropie. Aby uniknąć rujnowania kondygnacji pod stropem, zwłaszcza gdy dom kostka jest zamieszkany, nowy strop można zrobić bezpośrednio nad istniejącym. Nadbudowa parterowej kostki to dla wielu inwestorów pokusa, by zmienić kształt dachu. Zmiana dachu płaskiego na stromy wiąże się jednak z innym układem obciążeń przekazywanych na istniejącą konstrukcję. Większa powierzchnia dachu z umieszczonymi w nim warstwami ocieplenia i wykończenia wymaga dodatkowych podpór przekazujących obciążenia na ściany i strop. Niezbędne może być wzmocnienie ścian słupkami oraz spięcie ich żelbetowym wieńcem.

Nadbudowa tarasu
Autor: Piotr Mastalerz Nadbudować podczas remontu domu kostki można też niższe przybudówki – nad którymi do tej pory był taras. Nie tylko powiększysz w ten sposób część mieszkalną, lecz także pozbędziesz się kłopotu z często przeciekającym tarasem. Jego styk ze ścianą jest nieocieplony i jest przyczyną dużych strat ciepła w sezonie grzewczym

Rozbudowa kostki - adaptacja piwnicy

Obniżając poziom posadzki w piwnicy, można zaadaptować jej pomieszczenia na mieszkanie. Opłaca się to w domach, w których jest piwnica wyniesiona ponad teren. Ponieważ fundamenty schodzą do strefy przemarzania gruntu (minimum 80 cm pod powierzchnię terenu), a posadzka znajduje się niewiele poniżej powierzchni terenu, można to dość łatwo zrobić. Przemawia za tym również fakt, że najczęściej jest to strefa ogrzewana, a dawniej w posadzkach nie układano ocieplenia. Łatwo więc obniżyć poziom podłogi nawet o 50 cm. W nowej podłodze niezbędnymi warstwami będą hydroizolacja i ocieplenie. Jeśli górna powierzchnia starej posadzki znajduje się zaledwie 10-12 cm powyżej ławy fundamentowej, aby ją obniżyć, koniecznie trzeba obniżyć całą ławę fundamentową, czyli podbić fundamenty. Żeby uzyskać w pełni użytkowe wnętrza, należy je odpowiednio doświetlić. Część mieszkalną trzeba „wydobyć z ziemi”.

Zobacz też: 5 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL

Rozbudowa domu kostki w bok

Do domu kostki można dobudować fragment, który połączy się z istniejącym budynkiem, przebijając otwory przejściowe. Można przy tym wykorzystać istniejącą ścianę zewnętrzną, by oprzeć na niej nowe stropy i dach, lub dostawić osobną bryłę zamkniętą ze wszystkich stron ścianami. Poziom nowych fundamentów powinien być taki sam jak istniejących. Jeśli dom jest podpiwniczony, a nowa część nie, to dobudowane pomieszczenia mogą być wyższe. Podłoga znajdzie się wtedy niżej niż w starej części, stropy będą na tym samym poziomie. W tym wypadku zapewne wystarczy posadowić dobudowaną część płycej niż istniejącą. Ale nowy fundament trzeba będzie połączyć ze starym ławą schodkową.

Nie przegap:

Inaczej, gdy pod dobudowywaną częścią, z której chcesz mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, chcesz mieć piwnicę. Poziom fundamentów pod nową częścią wypadnie wtedy głębiej niż pod starą. Istniejące fundamenty wymagają w tej sytuacji podbicia, aby zejść z ich głębokością do poziomu nowych fundamentów. Ścianę zewnętrzną, która po dobudowaniu stanie się wewnętrzną, można odchudzić. Wystarczy usunąć z niej ocieplenie oraz wyprawę elewacyjną i zastąpić je tynkiem wewnętrznym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE