Aranżacja jadalni: jak dobrać stół do jadalni?

2011-03-31 16:21

To, jaką rolę przypiszemy rodzinnemu stołowi, w dużej mierze zależy od tego, gdzie go ustawimy, jakie będzie jego otoczenie, jaki model i kształt wybierzemy, a także z jakiego materiału będzie wykonany. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni stół wielofunkcyjny.

Postawmy na stół
Autor: IKEA

Stół miał w przeszłości wielu konkurentów i ma ich również dzisiaj. W drugiej połowie ubiegłego wieku koniecznie chciano go wyrugować z naszych domów, zastępując niskim stolikiem w kąciku wypoczynkowym. Przy takim stoliku można było jeść w pozycji zgarbionej lub trzymając talerz na kolanach. Tak zwany ławostół trzeba było rozłożyć w taki sposób, aby dało się przy nim zjeść posiłek – jednak było to bardzo niewygodne i nikt nie decydował się na rozkładanie mebla na co dzień. W wąskich blokowych kuchniach stół kuchenny próbowano zastąpić kącikiem śniadaniowym z rozkładanym przyściennym stolikiem, przy którym mogły się w najlepszym wypadku zmieścić dwie-trzy osoby. Były też czasy, gdy rolę stołu miał przejąć barek z wysokimi krzesełkami. Trudno jednak zbudować dobrą atmosferę posiłku, gdy domownicy zmuszeni są siedzieć do siebie bokiem. Dzisiaj stół próbuje się zastąpić kuchenną wyspą – to ma być wielofunkcyjny mebel, przy którym się gotuje i jednocześnie spożywa posiłki. Czy taka jest przyszłość naszego rodzinnego stołu?

Już na etapie wyboru projektu warto się zastanowić, w jakim miejscu będzie stał stół. W wielu projektach z katalogu możemy zobaczyć to na aranżacji pomieszczeń: warto sprawdzić, jaki kształt stołu zaplanował architekt, ile pomieści się przy nim osób. Przyjrzyjmy się rysunkom: czy obok stołu jest miejsce, aby go rozłożyć albo dostawić dodatkowy, czy w domu przewidziano miejsce na jeden stół w kuchni, czy ma być tylko w salonie. Jego usytuowanie może być kluczowe dla funkcjonowania naszej rodziny. Stół w dużej, zamkniętej kuchni umocni i zjednoczy członków rodziny, ale trudno będzie tam urządzić oficjalną kolację lub proszony obiad. Z kolei w wystawnej jadalni zaaranżowanej z myślą o przyjęciach raczej nie stworzymy atmosfery do zwierzeń dorastającej córki ani nastroju swobody i spontaniczności typowego dla przyjacielskiego spotkania.

Stół dnia powszedniego

Codzienne śniadania, obiady i kolacje to podstawowa funkcja rodzinnego stołu. Jednak każdy z tych posiłków przebiega w innym rytmie, ma inną formę, nastrój, oprawę. Śniadania, zazwyczaj spożywane w pośpiechu typowym dla poranków, gdy każdy z domowników jada o innej porze, nie sprzyjają dbałości o stół. Jednak już sobotnie czy niedzielne można pocelebrować przy stole. Dobrze, aby rodzina wypracowała sobie jakiś związany ze śniadaniami weekendowymi zwyczaj, na przykład wspólne omówienie mijającego tygodnia. Radość wspólnego obiadu po pracowitym dniu czy oddech przy rodzinnej kolacji przeobrażają ten sam stół w najważniejsze miejsce w domu. Nawet gdy do kolacji zasiadają jedynie domownicy, warto wspólnie zaplanować jej czas, ozdobić stół kwiatami, zadbać o ładne nakrycia. W ten sposób zwyczajny codzienny posiłek nabierze rangi – nasza najbliższa rodzina też zasługuje na to, by ją traktować wyjątkowo. Czy nasz stół zostanie rzeczywistym przyjacielem rodziny, w dużej mierze zależy od jego modelu. Odpowiedni klimat pozwoli uzyskać stół z drewnianym blatem – na czas rodzinnego śniadania nie trzeba go nakrywać obrusem. Modny stół ze szklanym blatem może być zbyt zimnym towarzyszem zwierzeń i rodzinnych pogawędek.

Obiad proszony

Śnieżnobiały lniany obrus, świąteczna zastawa, połyskujące szkło nadadzą stołowi odpowiednią rangę. Jeśli jest więcej gości, warto skorzystać z wizytówek, dobierając osoby tak, aby przy stole panowała ożywiona rozmowa, a nie krępująca, wynikająca z niekorzystnego sąsiedztwa, cisza. Zapomnianym dobrym zwyczajem jest też dobieranie tematów do rozmów. Powinny być one na tyle neutralne, aby nie raziły nikogo. Lepiej unikać tematów budzących ostre kontrowersje i plotek o nieobecnych, co nie oznacza jednak, że jedynym bezpiecznym jest pogoda. Poddawajmy tematy do rozmów jednoczących wszystkich gości, inspirujących do twórczych wniosków.

Przyjęcie trwa zazwyczaj kilka godzin, dlatego należy zadbać o wygodę gości. Blat stołu musi być na tyle obszerny, aby pomieścić wszystkie potrawy, równie ważne są wygodne siedziska. Twarde krzesła ustawione ściśle obok siebie sprawią, że goście będą marzyli o szybkim zakończeniu przyjęcia. Lepiej dostawić dodatkowy stół albo rozłożyć przyjęcie na dwie tury. Unikajmy też przystawiania stołu do kanapy i sadzania na niej części gości – jej siedzisko jest za nisko w stosunku do blatu stołu. Jeśli uroczystość będzie się odbywała w porze wieczornej, należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu stołu – wystrzegajmy się takiego, w którym tylko część gości znajdzie się w strefie światła, a pozostała będzie tonęła w mroku.

Szkoła wychowania

Spotkania przy stole są też dobrym pretekstem do prowadzenia rozmów wychowawczych z naszymi dziećmi. Podczas swobodnej rozmowy przy stole można przekazać wiele życiowych prawd i zasad. Przyniosą one z pewnością większe efekty niż długie, trzymające w napięciu pogadanki wychowawcze przeprowadzone za zamkniętymi drzwiami dziecięcego pokoju. Nie zaczynajmy nigdy trudnych tematów na początku posiłku, ale po nim, między innymi po to, aby nerwowa sytuacja nie zakończyła kolacji po pierwszych kilku kęsach. Do przeprowadzenia szczególnie trudnych rozmów warto dobrze przygotować nasz stół. Trudne tematy z nastolatkami lepiej podejmować przy szczególnie przez nich lubianych posiłkach, na przykład pizzy czy naleśnikach.

Małe dzieci najlepiej karmić podczas posiłków pozostałych domowników, a nie między nimi – już od maleńka będą one nasiąkały atmosferą rodzinnych spotkań, uczyły się zachowania przy stole, co z pewnością zaowocuje w ich późniejszym życiu.

Warto też dzieci zapraszać do wspólnego stołu podczas przyjęć w gronie dorosłych – będą one okazją do nauczenia dobrych manier w zachowaniu przy stole.

Ważne decyzje

Stół jest świadkiem tysiąca rozmów, radości, wylanych łez i goryczy, przegadanych wieczorów sam na sam z córką, synem, przyjaciółką. To przy rodzinnym stole zapadają ważkie decyzje dla rodziny: wybór szkoły dla dziecka, decyzja o zmianie pracy, plany na wakacje. Małżeństwo warto zachęcić do spotkań przy stole tylko we dwoje: wiele jesteśmy w stanie przedyskutować, wyjaśnić, wybaczyć. Stół jest skutecznym miejscem do przeprowadzania trudnych rozmów; taka terapia małżeńska ma większe szanse zakończyć się zgodą.

Polaków rozmowy

Często kończą się one grubo po północy lub nad ranem. Dobrze, jeśli twórczymi postanowieniami i wnioskami, znacznie gorzej, jeśli zajadłą kłótnią, po której zyskujemy lub, co gorsza, powiększamy grono zaciekłych wrogów. Jeszcze gorzej, gdy do stworzenia atmosfery rozpalonej dyskusji konieczne są wysokoprocentowe napoje – zawalony przewróconymi kieliszkami, resztkami jedzenia, zniszczony niedopałkami papierosów nasz przyjaciel stół smutnieje. Taki stół często prowokuje do nieobliczalności i braku powściągliwości w słowach. Los rozbitego stołu niestety może podzielić również nasza rodzina – po takich nieudanych spotkaniach możemy stracić nawet najserdeczniejszych przyciół. Przy stole pozostaniemy my ze swoją racją.

Zdaniem specjalisty

Anna Harasimowicz, psycholog społeczny

Dlaczego mimo wygodnej kanapy i foteli w salonie cała rodzina i goście zostają w kuchennej jadalni, siedząc na krzesłach z twardym oparciem? To magia stołu. Gdy aranżując przestrzeń, rezygnujemy z niego na rzecz ławy, szybko okazuje się, że brak nam jego towarzystwa i klimatu, który tworzy. Żaden barek czy kuchenny blat nie zastąpią stołu. Ten mebel samoistnie buduje atmosferę konfrontacji i skłania siedzących do komunikowania się, dyskusji oraz wspomnień. Nawet trudne rozmowy łatwiej jest przeprowadzić, mając go za tarczę, a pod łokciami wsparcie jego blatu. Oczywistością jest cenna możliwość wspólnego spożywania posiłków, ale w rzeczywistości stół spełnia dużo więcej funkcji. Żaden inny mebel nie jest tak uniwersalny. W zależności od potrzeb staje się biurkiem, blatem kreślarskim, stołem krawieckim czy deską do prasowania – tą plastycznością zaskakuje domowników, bo okazuje się, że nigdy wcześniej takiego zadania dla niego nie przewidywaliśmy. Dobrze, gdy jego konstrukcja, styl, materiał są przyjazne, zachęcają do zasiadania, nie odstraszają chłodem kamiennego czy szklanego blatu. Istnieją ludzie przyciągający i odpychających innych, taką też siłą odznaczają się meble. Wybierając stół, powinniśmy się kierować w większym stopniu emocjami, a nie tylko dopasowaniem do stylu wnętrza. Wspaniałym elementem wystroju może być stół z historią – łączący tradycje rodzinne, przeszłość z teraźniejszością. Taki antyk swoim dostojeństwem domaga się czułego dbania i regularnej pieszczoty konserwacji. Tylko dzięki opiece i energii przebywających przy nim osób kształtuje się jego znaczenie. Wówczas przeistacza się w symboliczny filar domu. Z drugiej strony odsunięty, „niemy”, stojący w zaciemnionym kącie staje się tak smutny jak puste łóżko. Szczęśliwy ten dom, którego życie toczy się wokół stołu.

Pozostałe podkategorie