Gres szkliwiony - sposób na niezwykłą podłogę w salonie, kuchni i łazience

2010-12-01 11:38

Gres szkliwiony może mieć dowolny kolor. Tego rodzaju płytki gresowe mają najciekawsze spośród wszystkich gresów wzory. W dodatku są odporne na złamania i nie wymagają impregnacji. Taki gres to świetny sposób na naprawdę wyjątkową podłogę  we wnętrzu wnętrza. Uważaj jednak - uszczerbionej płytki raczej nie naprawisz, konieczna będzie wymiana.

Gres szkliwiony. Mamy dla ciebie sposób na niezwykłą podłogę w salonie, kuchni i łazience
Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Do jakich wnętrz gres szkliwony?

Gres szkliwony powstaje w następujacy sposób. Po uformowaniu czerepu płytki na jej wierzch jest nanoszona ozdobna warstwa barwników i szkliwa, która podwyższa walory estetyczne. Warto jednak pamiętać, że cienka wierzchnia warstwa może się z czasem wytrzeć, dlatego gresy szkliwione poleca się do miejsc o umiarkowanym ruchu. Gres ten doskonale sprawdza się w pomieszczeniach prywatnych: pokojach, kuchniach, łazienkach.

Polecamy:

Uszczerbiona płytka gresowa

Gres szkliwiony sprawia też problemy, gdy dojdzie do uszczerbienia jego powierzchni w trakcie użytkowania, na przykład po upadku jakiegoś ciężkiego przedmiotu. Jeżeli spadający przedmiot spowoduje odpryśnięcie fragmentu płytki, w miejscu uszkodzenia widoczny jest czerep płytki zwykle ukryty pod warstwą szkliwa. Gdy uszkodzenie jest rozległe, może się okazać, że konieczna będzie wymiana całej płytki.

Gres o bogatych wzorach

Płytki gresu szkliwionego mają bogatą gamę kolorystyczną i najciekawsze ze wszystkich gresów wzornictwo. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym (wydruk cyfrowy) granice wyznacza jedynie wyobraźnia projektantów oraz rachunek ekonomiczny. Są też bardzo odporne na złamanie i praktycznie nienasiąkliwe, co oznacza, że nie wymagają impregnacji.

Przykładowi producenci: Paradyż (na zdjęciu kolekcja Monaco - imitacja dębowej mozaiki parkietowej, wykonana w technologii gresu szkliwionego), Cersanit, Nowa Gala, Tubądzin.