Podłużny dom: projekty domów z szerokim frontem
Podłużny dom: wybieramy projekty domów z szerokim frontem. Dostosowanie bryły domu do kształtu działki to podstawowa zasada projektowa. Jakie są zalecenia i konsekwencje, gdy działka ma szeroki front? Zobacz, jakie projekty domów o wydłużonej bryle sprawdzą się w takiej sytuacji najlepiej.
Możliwość wybudowania na działce domu z reprezentacyjną, szeroką elewacją frontową to tylko jeden, wcale nie najważniejszy argument przemawiający za wyborem projektu domu o wydłużonej bryle. Oczywiście jest on istotny, ale głównie dla szczęśliwych posiadaczy rozległych parceli. Dla tych, których działki są stosunkowo nieduże, ważniejsze będą inne argumenty.
W takich przypadkach kluczowe okaże się to, w jaki sposób bryła domu podzieli parcelę na część frontową i prywatną oraz jakie będzie funkcjonalne rozlokowanie pomieszczeń od frontu i z tyłu domu.
Podłużny dom: na jakiej działce sprawdzi się projekt domu o wydłużonej bryle
Podłużny dom polecany jest przy działkach szerokich i płytkich, bo na takich trudniej o wydzielenie intymnej strefy ogrodu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się maksymalne wydłużenie bryły domu – tak, by zasłoniła tylną część ogrodu i stworzyła miejsce na zaciszny taras. Aby osiągnąć taki efekt, niekiedy warto rozważyć możliwość maksymalnego dosunięcia bocznych elewacji do granic parceli, nawet rezygnując z okna.
Przeczytaj też:
Projekty domów z nowoczesnym tarasem. Zobacz aranżacje >>>
Wiele zależy od sąsiedztwa działki, jej usytuowania względem stron świata i preferencji inwestorów. Przykładowo, jeśli bardzo ważne jest dla nich maksymalne doświetlenie, taras może być usytuowany od południowego frontu. Długi front w podłużnym domu będzie w takim przypadku dużym plusem, bo pozwoli na odsunięcie strefy tarasowej od wjazdu do garażu i wejścia do domu. Różne możliwości funkcjonalne doskonale pokazują wybrane projekty. A ich odmienne estetyki to dowód na to, że szeroki front jest stylistycznie uniwersalny.
GALERIA: podłużne domy na działkę z szerokim frontem
Autor: MGProjekt, muratorprojekty.pl
Projekt domu MG0563 - Dom na szerokiej, autor MGProjekt. Wydłużona bryła domu dosunięta do granic działki pozwoli na wydzielenie intymnej części tarasowo-ogrodowej nawet na płytkiej działce. Zobacz ten projekt domu
Dom podłużny z narożnym tarasem od frontu
Autorzy: architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek/Atrium
- powierzchnia użytkowa: 132,2 mkw.
- powierzchnia netto: 188,8 mkw.
- powierzchnia zabudowy: 275,2 mkw.
- wymiary działki: 31,55 x 21,29 m
- liczba pokoi: 5
Propozycja na działkę z wjazdem od południa, dla inwestorów, którym zależy na słonecznej lokalizacji tarasu. Południowo-zachodnia zapewni najdłuższe nasłonecznienie. Jednocześnie wysunięty okap i tarasowy podcień będą dozować je w różnych porach roku. Latem, gdy słońce jest wysoko, ograniczą dostęp słonecznych promieni. Z kolei zimą, gdy jest deficyt naturalnego światła, promienie będą docierać w głąb domu. Dzięki temu zimą dom zostanie w naturalny sposób dogrzany, a latem nie dojdzie do przegrzania wnętrza i tarasu.
Długi front domu (22,75 m) pozwala na oddalenie strefy tarasowej od garażu i wejścia. Dodatkowe przesunięcie garażu w głąb działki sprawia, że obie strefy zostały maksymalnie od siebie odsunięte – są zlokalizowane w dwóch przeciwległych narożnikach bryły.
Równie racjonalny jest podział domowej przestrzeni. Strefa dzienna (49,1 m2) została umieszczona przy frontowej elewacji, nocna (z trzema sypialniami po 9,9 m2 i master bedroom – 21,2 m2) – przy tylnej. Granicę między nimi wyraźnie wyznacza ściana kominkowa. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie wspólnej łazienki (5,2 m2) dostępnej z korytarza – została zlokalizowana tuż przy granicy strefy dziennej i nocnej. Jest to komfortowe zarówno dla domowników, jak i gości.
W niedużym domu zadbano o ekonomiczne wykorzystanie powierzchni. Świadczy o tym choćby zastępowanie garderób szafami, które wymagają mniej powierzchni. W domu jest tylko jedna mała garderoba (2,3 m2) w master bedroom gospodarzy. Funkcję głównej, dużej garderoby przejął hol w strefie nocnej z długą na całą ścianę szafą vis-à-vis sypialni. Praktycznie w domu nie ma powierzchni przeznaczonej jedynie na komunikację. Nawet przedsionek z głęboką szafą wnękową przy wejściu z garażu może pełnić funkcję schowka. Dzięki temu powierzchnia użytkowa 132,2 m2 wystarczyła na stworzenie komfortu dla licznej, pięcioosobowej rodziny i przestronnej reprezentacyjnej strefy dziennej.
Dom podłużny z poszerzonym frontem
Autor: Projektyka
- powierzchnia użytkowa: 229,3 mkw.
- powierzchnia netto: 281,8 mkw.
- powierzchnia zabudowy: 343,8 mkw.
- wymiary działki: 35,68 x 24,37 m
- liczba pokoi: 6
Rozłożystą parterową bryłę domu z dachem płaskim dodatkowo poszerza taras ujęty w białą betonową ramę, która jest kompozycyjną kontynuacją gzymsu zamykającego od góry ściany domu. Przez to wydłużenie i tak długiej – mającej ponad 27 m bryły, sprawia, że prezentuje się ona jeszcze okazalej.
Projekt z głównym, największym tarasem przy bocznej elewacji i jej dużym przeszkleniem sprawdzi się, gdy sąsiedztwo z boku jest atrakcyjniejsze niż to z tyłu domu.
Rozrzeźbienie bryły nie tylko urozmaica architekturę, pozwala także na wyraźny podział przestrzeni domowej na strefy i oddzielenie tych, które różnią się funkcjonalnie. Strefy dzienna (blisko 49 m2) i nocna (z trzema sypialniami po około 17 m2 każda) zajmują oddalone od siebie dwa skrzydła domu. Rozdzielają je łazienki i gabinet, a separuje i jednocześnie łączy (zależnie od aktualnych potrzeb) taras między dwoma skrzydłami.
Na uwagę zasługuje rozbudowane zaplecze gospodarcze domu: spiżarnia (przy kuchni), pralnia (w pobliżu strefy nocnej), dwa pomieszczenia gospodarcze (przy dużym garażu) oraz duża garderoba przy wiatrołapie.
Ten projekt to dobra propozycja dla pracujących w domu. Dwa pokoje (13,4 m2 i 21,2 m2) zostały usytuowane poza strefą nocną, w pobliżu wejścia i WC. To idealna lokalizacja dla gabinetów.
Dom podłużny na niewielką i płytką działkę
Autor: MGProjekt
- powierzchnia użytkowa: 117,6 mkw.
- powierzchnia netto: 162,2 mkw.
- powierzchnia zabudowy: 199,8 mkw.
- wymiary działki: 29,65 x 17,90 m
- liczba pokoi: 4
Trudno z niej wykroić część ogrodową, która byłaby atrakcyjna i gwarantowała prywatność domownikom. Na szczęście tym razem pomocny będzie długi aż na 23 m front tego niedużego domu (117,6 m2 powierzchni użytkowej). Jego bryła radykalnie podzieli jej powierzchnię na frontową i prywatną.
Efektem ubocznym rozwiązania projektowego służącego optymalnemu wykorzystaniu działki jest to, że wydłużona bryła sprawia wrażenie, że dom wygląda na znacznie większy niż jest w rzeczywistości. W tym projekcie wewnętrzny podział przestrzeni domu jest konsekwencją głównego zamysłu architektonicznego – strefa dzienna została wydłużona analogicznie do bryły domu.
Salon, jadalnię i kuchnię, płynnie łączące się ze sobą, rozlokowano wzdłuż tylnej ściany domu. Strefę dzienną optycznie powiększa duże przeszklenie tarasowe, a funkcjonalnie sam taras. Dodatkowo jej przestrzeń zwielokrotnia otwarcie części wypoczynkowej po połacie dachu i naturalne światło padające z góry, przez okno dachowe. W tym niedużym domu oprócz strefy dziennej wydzielono trzy pokoje – sypialnię gospodarzy ulokowano od strony ogrodu, z wyjściem na taras. Dwa pozostałe pokoje usytuowano od frontu. Mimo takiej lokalizacji nie zrezygnowano z dużych, sięgających podłogi przeszkleń, a nawet przeszklonego narożnika w pomieszczeniu blisko wejścia, które może pełnić funkcję gabinetu.
Te duże frontowe przeszklenia i drzwi wejściowe z naświetlem decydują o atrakcyjności frontowej elewacji, a także o jej reprezentacyjnym charakterze.
Dom podłużny z poddaszem i antresolą
Autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
- powierzchnia użytkowa: 144,7 mkw.
- powierzchnia netto: 248,8 mkw.
- powierzchnia zabudowy: 191,8 mkw.
- wymiary działki: 28,70 x 18,10 m
- liczba pokoi: 5
Ten dom sprawdzi się nawet na niewielkiej działce. Można go wybudować na takiej, która ma zaledwie 520 m2. Niedostatek ogrodowej przestrzeni zrekompensuje w pewnym stopniu duży taras przy poddaszu, który ma blisko 40 m2. W efekcie dwa tarasy okalają bryłę aż z trzech stron. Narożny przy paterze (aż 71 m2) jest osłonięty z dwóch stron: od frontu domu przez wysuniętą ścianę osłonową, a z boku przez bryłę garażu. Wszystko to służy zapewnieniu intymności w małym ogrodzie.
Przestrzeń domu została klasycznie podzielona na strefę dzienną (54,4 m2) na parterze i nocną na poddaszu – z trzema sypialniami od 9,2 do 10,4 m2 oraz łazienką 5 m2 (powierzchnie użytkowe).
Projekt odpowiada na potrzeby naszych czasów – w domu jest pokój pracy (12,2 m2 ). Usytuowany na parterze, blisko wejścia oraz łazienki, może z powodzeniem stać się gabinetem usługowym.
To kolejny projekt, w którym powierzchnia użytkowa wyrażana w metrach kwadratowych (144,7 m2 ) niewiele mówi o przestronności domu. Tym razem przesądza o niej pustka nad salonem i jadalnią, która przechodzi w antresolę na poddaszu. Tak optycznie rozciągnięte zostały dwie kondygnacje.
Polecany artykuł:
Dom podłużny z tarasami
Autor: HomeKONCEPT
- powierzchnia użytkowa: 203,1 mkw.
- powierzchnia netto: 257,8 mkw.
- powierzchnia zabudowy: 317,9 mkw.
- wymiary działki: 41,27 x 20,05 m
- liczba pokoi: 4
Projekt stawia wysokie wymagania przed parcelą, na której ma być zrealizowany. Powód? Tarasy są usytuowane aż z trzech stron domu. Działka powinna więc być albo bardzo duża, albo mieć doskonałe trójstronne sąsiedztwo. Oczywiście najlepiej, gdy zostaną spełnione oba te warunki.
Oszczędna, skromna forma bryły kontrastuje z długością frontowej elewacji. To ponad 35 m – najwięcej spośród prezentowanych w tym artykule domów. Kontrastuje też z wnętrzem domu. Po przekroczeniu progu domowa przestrzeń zaskakuje. Za przedsionkiem (9 m2) jest okazała otwarta strefa dzienna – ma aż 82,7 m2 powierzchni. Przestrzenne doznania potęguje to, że doskonale doświetlają ją dwa duże przeszklenia i łączą z tarasem, który ma 44,8 m2.
W domu są trzy wygodne sypialnie (od 15 do 20,4 m2), gabinet (11,8 m2 , dwie łazienki (6,0 i 12,7 m2), dwie wspólne dla domowników garderoby, pralnia, spiżarnia. Funkcje pomocnicze (na przykład schowka) może przejąć także bardzo duży garaż (48,7 m2) i dostępna z niego kotłownia (6,1 m2).